Patolo¹ka fiziologija

Started by Bred, 22-05-2006, 10:23:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

mullala

Rezultati ispita (za one koji su izasli nesto ranije a gledaju forum) su danas u 15h. Vidimo se :)

Bred

kakva su tj koja su pitanja bila na testu?

mullala

Bolesti: Infarkt miokarda i Dijareja
Ostalo... ihahaj... bilo je toga dosta. Nisam radila po testovima tako da ne mogu da vam kazem da li je test ponovljen. A da i je bio tezak ili lak reci cu vam veceras, jer su testovi uvek malo tricky. Nikad ne mozes biti 100% siguran da je tvoj apsolutno logican odgovr u stvari tacan. :)

majamil

Mozda ce moje pitanje biti glupo, ali ako bi se neko smilovao da da savet   :roll:   :]
ja nisam polozila fiziolofiju i koliko mi vredi da idem na predavanja iz patoloske fiziologije i razmisljam o tom kolokvijumu koji je olaksanje  :`? :hm

mullala

#94
Vredi ti, ukoliko planiras da polozis fiziologiju pre junskog roka. Cini mi se da je profesorka dozvoljavala da se prvi kolokvijum polaze i bez "uslova za polaganje patoloske fiziologije" mada nisam sigurna. Raspitaj se jos malo.
A da li ti vredi, sto se nadovezivanja znanja tice? Za to nisam sigurna. Patofiza jeste direktan nastavak fiziologije, ali meni se cini da je mozda cak i bolje uciti paralelno fiziologiju i patofizu (sta se normalno desava u organizmu - a sta sve moze da krene naopako), tako da ja glasam za pokusaj kolokviranja. Samo moras da budes stvarno redovna na predavanjima, mojoj drugarici su pravili problem jer nije bila na jednom predavanju u toku semestra. Posle su je pustili da polaze.

Inace, da se nadovezem na svoju poruku odozgo: polozila sam i sad znam da test nije bio tezak. Bilo je pitanja koja su napravljena da te zeznu, ali vecina je bila relativno logicna. Mada, moram priznati da sam se na ovom pitanju lomila dosta dugo sta da zaokruzim:

Male kolicine aspirina rade sledecu stvar u organizmu:
1. inhibiraju ciklooxigenazu i tako sprecavaju agregaciju trombocita
2. blabla i tako pojacavaju agregaciju eritrocita
3. inhibiraju sentetazu tromboxana i tako sprecavaju agregaciju trombocita
4. ne znam opet nesto bzvz i pojacavaju agregaciju trombocita
5. i opet nesto i inhibiraju agregaciju eritrocita

Tacan odgovor je pod 3. A zna li neko da mi napise biohemiju dobijanja tromboxana?

Adonis_Vernalis

Mullala,

imam ja veoma detaljan prikaz biosinteze svih derivata arahidonske kiseline... Da li da ga postavim ovde, ili drugde, ili cete dolaziti na fgnz?

mullala

#96
Adonise,
Hvala na ponudjenom odgovoru. Nasla sam neke dovoljno detaljne sheme, kojima sam potvrdila ono sto me je interesovalo.

Nisam vise sigurna da je 3. tacan odgovor. A, naravno, nisam uspela da pogledam taj deo svog rada... :) Zaboravna...

Dakle:
QuotePlatelet thromboxane synthetase inhibitors with low doses of aspirin: possible resolution of the "aspirin dilemma"
V Bertele, A Falanga, M Tomasiak, E Dejana, C Cerletti, and G de Gaetano

Selective pharmacological inhibition of thromboxane A2 synthesis did not prevent arachidonate-induced aggregation of human platelets in vitro. Prevention was instead achieved by a combination of thromboxane A2 inhibitors with low concentrations of aspirin. The latter partially reduced the proaggregatory cyclooxygenase products that accumulated when thromboxane A2 synthesis was blocked. The aspirin concentrations did not affect per se either platelet aggregation or prostacyclin synthesis in cultured human endothelial cells. The combination of thromboxane synthetase inhibitors with low doses of aspirin may offer greater antithrombotic potential than either drug alone.

Mozda je ipak najobicnija inhibicija ciklooksigenaze. Zasto je meni u secanju da je u malim dozama neki drugi mehanizam dejstva izrazeniji od onog glavnog? Seca li se jos neko toga?

P.S. Mozete a i ne morate ovde da postavite taj prikaz biosentize. Ono sto je meni bilo bitno, to je da aspirin sigurno deluje i na ciklooxigenazu, i time smanjuje koncentraciju tromboksana, ali sam verovala da deluje i na tromboxan sintetazu... bunilo me je da li su oba odgovora tacna ili samo jedan. Izgleda da je samo jedan, i to ne onaj koji sam ja odgovorila  :>

majamil

Mullala,

hvala ti puno sto si se iscimala i odgovorila :loptica :~ :cvet

qwertz

Da li je lakse poloziti patofizu preko koloquijuma, ili se svede na isto, kad se polaze ispit iscela!!? :loptica

vladimir

Ne znam, nisam taj ispit polozio preko kolokvijuma, ali kapiram da je uvek lakse drzati 100 strana u glavi 2 puta, nego 200 odjednom... :hm

Bred

Netacno vladimire. Kazu da su uglavnom kolokvijumi mnogo tezi od celog ispita...

Alnus Glutinosa

Quote from: Bred on 16-10-2006, 08:19:57
Netacno vladimire. Kazu da su uglavnom kolokvijumi mnogo tezi od celog ispita...
To stoji! Ali zar nije lakse da naucis perfektno 100 strana, nego onako 200 ??

mullala

Lakse je da naucis onako 200 nego perfektno 100, ali nije lakse da naucis perfektno 200 nego perfektno 100 :)
A i za kolokvijum i za ispit se to trazi.
Sve zavisi kako ko voli da uci, a posto je 80% naseg fakulteta naviklo da pred ispit sedne i nabuba, onda je lakse polagati jednom, jer bubas samo jedanput. Ako si navikao da ucis na predavanjima, na vezbama, tokom godine i slicno, bice ti sigurno lakse da polazes iz dva puta, i znanje koje ces odatle nositi bice nekako bolje jer se talozilo duze vreme.

Zbog takvog misljenja ja i ocekujem da ce nam bolonja znacajno poboljsati kvalitet studiranja (ne nama, konkretno, mi smo vec izgubljeni slucajevi... nego nasim mladjim kolegama :) )

Ali to je off...
:>

Alnus Glutinosa

Da zakljucimo: Lakse je preko kolokvijuma, jel da?

salesale

Da li neko zna kada je patofiza u novembru?