Немачки научници потврдили народно преда

Started by Bred, 03-04-2009, 22:07:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Екипа немачког лекара, др Нилса Роса, открила је да се из коре једног латиноамериццког дрвета може направити лек који спречава шећерну болест и инфаркт. За аутохтоне народе Перуа и Боливије, Кечуа и Ајмара, то међутим, није никаква новост, јер они за то знају већ столећима. И досад се нагађало да разноврсне траве имају лековито, каткад готово чудотворно својство, али после најновијег истраживања немачких стручњака, може се слободно рећи да  оно што је досад спадало у домен народног предања, сада добија научну подлогу.

Тестови које су немачки стручњаци обавили на животињама, показали су, наиме, да традиционални биљни лек, справљен од коре дрвета - чије научно име гласи tabebuia impetiginosa, а народно лапачо или свето дрво Инка - може бити врло делотворан у спречавању гојазности и срчаних болести. "Биљка је толико лековита да би њен екстракт требало увести као обавезан додатак храни. Помаже не само смањењу гојазности, већ и ублажавању ризика дијабетеса типа 2 и уклањању опасности од инфаркта", истакао је др Нилс Рос из института "Макс Рубнер" из Карлсруеа, у научном раду који је ових дана представио на састанку Друштва за експерименталну биологију у Марсељу, у Француској.

Лапачо је дрво које расте у Латинској Америци - на простору од Мексика до северне Аргентине. Расте до 35 метара висине и цвета од маја до августа. Цвеће му је врло лепо - у виду звончића ружичасте боје. Инке су кору ове драгоцене биљке користили за кување специјалне врсте чајног напитка, али и као непосредан лек. То је део народног предања које су до дан данас сачували Индијанци Перуа и Боливије, односно аутохтони народи чије је право име Кечуа и Ајмара.

Лек о којем говори др Рос справља се од унутрашњег дела коре дрвета - коре која садржи калијум, калцијум, баријум, стронцијум и јод, али не саджи ни кафеин нити, пак, теин. Дрво садржи и снажан антибиотик по имену лапачон, који има тонично дејство на организам. Укус напитка справљеног од коре тог дрвета има некако земљан укус, али уз додатак ваниле, како стоји у интернет магазину "Science Daily".

Др Рос и његова екипа успели су да, експериментима на пацовима,  докажу да екстракт коре тог дрвета може да смањи ниво триглицерида у крви. "Овај резултат јасно показује да би наведени екстракт могао да се користи у лечењу гојазности", навео је у свом раду др Рос. Пошто се, међутим, зна да је узрок коронарне срчане болести и дијабетеса повезан и с вишим нивоом триглицерида у крви, др Рос је уверен да би додатак храни, заснован на екстракту коре лапача, могао да смањи ризик појаве тих болести.

"Сем тога, пошто је гојазност све чешћа појава у земљама у развоју, ти екстракти -  у виду капсуле или као додатак храни, могли би да за сеоску популацију буду коришћени као нека врста јефтинијег лека", додао је др Рос. Екстракт очигледно инхибира апсорпцију дијететских масти. Медђтим, оно што немачки научници још нису утврдили, то је зашто и како наведени екстракт то чини.

"Супстанце које у томе учествују су, вероватно, активније од самог екстракта",  објашњава др Рос и додаје: "Сада радимо на идентификацији тих једињења, а потом ћемо дугорочну ефикасност и безбедност тестирати на минијатурним свињама зато што је њихова физиологија ближа човековој него физиологија пацова".

Др Рос који је своје налазе објавио у часопису "Phytotherapy Research" Друштва за експериметалну биологију, додао је да се нада да ће успети да развије овај екстракт - било као додатак исхрани било као некакав производ у медицинском контексту..


Танјуг