Malo o studiranju...

Started by Z1000, 02-09-2009, 16:55:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Z1000

Sad sam nesto bacio oko na onaj bredov clanak o studiranju far-a i odricanju  :>: :>: Elem, hocu li ja imati vremena za druge aktivnosti? Ali ne onako povrsno... Mislim ja sam svestran i malo mi je cudno da se neko razvija samo i iskljucivo u jednom pravcu (nemo' se naljuti neko), imao sam takvih u razredu i stvarno je bzvz kad s nekim mozes da pricas samo o jednoj temi  :what: :what:

Ovo kazem zato sto sigurno 70% ovih sto su upisali far su takvi i sve ce dati da to zavrse sa desetkom budu tu najbolji i posle rade... Meni to i jeste cilj, ali ne da se razbolim od ucenja ili sta ti ja znam, svidja mi se farmacija i kao nauka i kao posao, ali ja se bavim sa strane, automobilizmom, motociklizmom, fotografijom i jos kojesta i to ne bzvz, nego se trudim da napredujem i da mogu nekad i neki posao od gore navedenih da radim (da se razumemo far je na 1. mestu).

Mozda nije bilo potrebe za ''ovolikackim'' (kakva rec  :kul:) textom, ali nadam se da razumete. Znaci ako se dobro isplanira sve, da li ostaje vremena za zezanje, neke druge stvari, izlaske il nema iz kuce napolje :D :D Kuku meni, kako cu ja kampanjac da prodjem ovih 5 god  .blah.

I ima li vas koji su zavrsili fax i rade vec?
Jel moze neki info, kako ide radno vreme, koliko se radi, plate?
Kolike su plate u drzavnoj, privatnoj apoteci ili ako si sef ili ako imas svoju... Ma znate vec te detalje oko posla, cisto da mi neko predstavi malo kako funkcionise kao zaposlen sada...

Z1000

Zar je toliko mrtav forum  :box  :dole:

jecaperec

Zar zaista  ocekujes da ti odgovori neko posle samo 3sata :krsti:
tokom ispitnog roka...jos ruku na srce,nije da si u frci sa vremenom-jos nisu krenuli brucosi...  :wacko:
Sve zavisi od organizacije,jer definitivno nema vremena na pretek.
Quote from: Z1000 on 02-09-2009, 16:55:05
Ovo kazem zato sto sigurno 70% ovih sto su upisali far su takvi i sve ce dati da to zavrse sa desetkom budu tu najbolji i posle rade... Meni to i jeste cilj
volela bih da znam 30% :streber:
rekla bih da 70%(ako ne i vise) ljudi gleda "samo" da polozi,da ispuni uslov,da upodne na budzet...
sta ti zelis :hm --> 10tke i zezanje :wacko: ne mogu jare i pare
na ostala pitanja ne bih dala valjan odgovor
tek treba u 3.god i sto sam MB
a da li ima posla-mislim da je najveci problem sto omladina nece bilo sta da radi,vec sto finiji i laksi posao i naravno extra platom :shock2:

Z1000

#3
Samo 3h?? Hehe, aktivan sam na jos mnogo foruma, obicno odgovor na bilo kakvo pitanje stigne za 15min ;)

Sto se pitanja tice nisi mi odgovorila skoro nista :D Necu desetke i zezanje, samo me je zanimalo da li je moguce da je toliko tesko da nema vremena da se dise, a kamoli za druge aktivnosti. I ja ne podrazumevam pod ''zezanje'' razvijanje i napredak u drugim oblastima(znaci jos i zezanje na to dodati :D) ;) Nije valjda da te nista u zivotu ne zanima sem farmacije?? :hm :hm

Sto se posla tice, ne bih znao sta ti znaci zadnja recenica? Pa nisam sigurno upisao far zbog visoke plate, jer ako je neko upisao srednju i fax koji voli onda stvarno mogu reci da sam to ja ;)

Pih sto ne volim kad me pogresno shvate u startu  :roll: :F :wall:

Bred

Ovo je virtuelna komunikacija, ne mozes ocekivati da te neko skapira uvek na prvu loptu  :wink:

Slobodnog vremena tesko da ces da imas na pretek. Uvek nesto mora da trpim. Ako ne planiras da vijas prosek, vec samo da se kotrljas, onda ces imati i malo vise vremena ...

Ali nije ni to bog zna sta mnogo ...  :wink:

Ima nas i koji smo zavrsili fax, logicno.
I mogu samo da ti kazem-uzivaj dok si student, stanje je jako zeznuto i tesko i farmaceuti se sve manje placaju u vecim gradovima, u unutrasnjosti je stanje malo bolje.
Nakon faxa, imas godinu dana da staziras. Sto ti prakticno znaci jos jednu godinu studiranja. Samo sto su ti troskovi drasticno veci a prihoda gotova da i nemas.  Apoteku u kojoj ces stazirati, nesto nauciti a i biti placen koliko toliko je JAKO tesko naci.

Posle studiranja-staziranje, kako najbolje i najlakse   (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,10507.0.html)

Plata farmaceuta sa polozenim drzavnim ispitom u vecini apoteka je oko 60000din.
Radno vreme u proseku 6-7h. Radi se subota, negde i nedelja.
Svoju apoteku u sadasnjim uslovima ti ne bih preporucio sem ako nemas para za bacanje ...  :K

Z1000

Hvala druze, vidis da mozes da me skontas  :ok: Salim se, shvatam posledice ovakve komunikacije al sam juce bio nesto ''neurozan'' pa otuda ona reakcija.

Jel posle ovih 5 godina nema polaganja master studija, odma se dobija zvanje magistra? (ovo pitam jer mi drug kaze da je nemoguce da se bez polaganja mastera dobije to zvanje)

I odkud sad tako kriticna situacija? Bas mi se cinilo da su farmaceuti placeni mnogo bolje u odnosu na ostatak ''ekipe''... I ovo u vezi svoje apoteke, dobro kazes nikad se ne zna sta nosi dan, sta noc, a i dug je put dok se ne zavrsi fax, lako cu posle razmisljati o tome, sad mi je u cilju da ga zavrsim u roku ;) Ali zasto mislis da je sad neisplativo otvoriti svoju apoteku?

Lesko987

Staz ti je obavezan  bez obzira da li je stari ili novi program. Sto se tice plate "farmaceuti su dobro placeni" u smislu da kad zavrsis imas sigurno minimum 60000 din. Drugim studentima kad zavrse fax nije siguran posao, plata mala, a samo 20% njih ima extra veliku platu. 

Bred

#7
1. Apsolutno nije tacno da je plata min 60000din. Bar ne u Bgu. Znam farmaceute koji rade i za 40000din. I tu platu imaju samo oni sa polozenim DRZAVNIM ispitom. Pocetna plata dipl.farmaceuta sa polozenim drzavnim ispitom je u proseku 50-60000din. Za tehnicare pocetna je oko 30000din (znam farm.tehnicare koji u unutrasnjosti rade za platu od 15000din). Da ne pricam koliko postaje tesko i za farmaceute da nadju pristojan posao.
2. SEKA drma i farmaceute i celokupno trziste lekova iako su se svi na pocetku busali u grudi i kleli kako farmaceuti krizu nece osetiti.  :wall:
Mislim da nema fabrike, predstavnistva, veleprodaje i apoteka koje krizu ne osecanju.
Zapanjujuci broj manjih apoteka po Bgu se zatvara ...
Zasto se ne isplati u sadasnjem trenutku otvarati apoteku?
Vise je razloga. Najbitnije je MESTO gde ce se apoteka otvoriti, bitno je da je ono prometno i da naravno nije neka prcvarnica. Opste uvrezeno misljenje je da se vise isplati otvoriti apoteke na periferiji nego u centru mada moje dosadasnje iskustvo govori suprotno. Kirije u BGu su nenormalno visoke, u centru grada, za pristojan lokal, placa se min 1000e. Onda je tu opremanje apoteke - stolarija, police, krecenje, kamere, kompovi bla bla. Dazbine drzavi. Lager - minimum 1-1,5 miliona dinara treba uloziti, naglasavam MINIMUM jer to podrazumeva da nemate sve ono sto vam pacijenti mogu traziti i da vam apoteka ne deluje bas "bogato". Dakle, minimum minimuma. Plate tehnicara i farmaceuta (dakle minimum dva farmaceuta ako becete da skrtarite na kvalitetu dakle min 120000din samo na njihove plate plus skoro isto toliko za obaveze drzavi za te zaposlene). Uz takve troskove, bez crnjaka (lekova na crno), dnevni pazar bi trebao da vam bude bar 100000din a znamo da je maximalna marza na lekove 12%.     
Pazar od 100000 din je mislim san svakog vlasnika apoteke u danasnje vreme s obzirom da svi kukaju na male pazare ...  :wink:
Znam dvoje farmaceuta koji su u braku i godinama rade u apotekama i kada su oni sve to stavili na papir koliko im para treba za poduhvat otvaranja sopstvene apoteke - zakljucili su da im se to nikako ne isplati u sadasnjem trenutku jer bi morali godinama da se ubijaju posla dok se ne razradi apoteka a pitanje je koliko bi ulozenog novca povratili.
Plus kada imate stanje da drzava moze preko noci da odluci da smanji cene lekova i za 10%, u startu ste na ogromnom gubitku za lekove koje ste narucivali po skupljoj ceni ...

:wink:

Z1000

100k dinara dnevni pazar?? To je nemoguce da se ne isplati onda. Neka se za opremanje (pod uslovom da imam svoj lokal) potrosi i cak 3mil dinara (oko 33-4k evra), da je plata za oba farmaceuta oko 100k dinara mesecno, da se uzme taj pazar svih 25 dana... Pa to se vrati za 2 meseca  :hm :hm

Nesto mi tu smrdi, a i nemoguce da je dnevni pazar 100k dinara, verovatno je prihod ovoliki po mojim proracunima :hm Tj po ovome se isplati i iznajmljivati lokal, jer bi mesecni prihod bio min 18k evra...

Bred

Pa aj ti otvori apoteku. :K

Prost racun kaze - ~15% od 100000din je 15000din*30 dana= 450000din.

:wall: :1 :nonono:


Z1000

Hiiii sugava drzava uzima 85%.  :dole: Ja sam mislio da oni uzimaju 15%... No i da je 450000 mesecno to je opet oko 2500e mesecne zarade ako je jedini trosak plata 2 radnika (70k) i kirija (80k). Prilicno isplativije nego 600e koliko je u drzavnoj ;)

Bred

Ne, ne, 15% sam racunao marzu koja apoteka u proseku uzima mada to je jako veliki procenat s obzirom da je marza na lekove max 12% a na nelek moze da se stavi marza i 100% ali pitanje je ko ce da kupi tako skup preparat. Dakle nek bude ~15%. 2 farmaceuta=120000din + obaveze za njih jos ~ 120000. Ta takav promet i dva tehnicara-> +60000din+60000din obaveze, sve ukupno cca 350000 din i tesko da skrpis i za kiriju.

Kapis o cemu pricam?

:wink:

Z1000


farmaceut_bl

da se nadovezem na odgovore svih kolega...to je tacno da studiranje farmacije trazi dosta odricanja,medjutim najbitnije je da dobro isplanirate vreme...ali kao sto sam gore procitala, ko planira da ganja prosek onda nece imati vremena ni za sta, aliiii opet kazem, sve zavisi i koliki ste kapacitet jer svi smo razliciti...imam drugaricu koja ima 9.8 prosek a opet stigne na sve, i da izadje i da stigne na svaku zurku, i sve...znaci svi smo razliciti...ali nije farm.toliko teska koliko je to vise napricano...

Z1000

Drago mi je da cujem i ovako misljenje :) Nadam se da ce biti u redu. Ne verujem da cu ganjati desetke jer je uslov za stipendiju ''samo'' da se ocisti godina. Ma sad i jedva cekam da krene :D