Èvrsta planeta izvan sistema Sunca

Started by Bred, 18-09-2009, 23:54:28

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Bred

 Izvor: Tanjug
Brisel -- Astronomi iz Evrope prona¹li prvu stenovitu planetu izvan Sunèevog sistema, lièi na Zemlju ali na njoj vladaju visoke temperature jer je preblizu svojoj zvezdi.

U potrazi za planetama sliènim Zemlji, nauènici su dosad otkrili vi¹e od 300 nebeskih tela van Sunèevog sistema, ali se u veæini sluèajeva radi o gasovitim planetama. Novootkrivena planeta, koja je dosad najsliènija Zemlji zbog svoje èvrste strukture, ima jednu manu - pakleno je vruæa.

"Jako lièi na Zemlju, ali se nalazi previ¹e blizu svog sunca", kazao je Arti Harces, direktor observatorijuma u Turingeru, u Nemaèkoj.

Planeta, nazvana Corot-7b, ima povr¹insku temperaturu vi¹u od 2.000 Celzijusa ¹to je previ¹e za razvoj ¾ivota. Krug oko svoje zvezde napravi za samo 20 sati, brzinom od 750.000 kilometara na èas. Poreðenja radi, Merkur, kao najbli¾a planeta na¹em Suncu, zavr¹i svoju rotaciju oko Sunca za 88 dana.

Corot-7b je otkriven poèetkom ove godine. Nalazi se u na¹em neposrednom susedstvu na udaljenosti od oko 500 svetlosnih godina. Ima radijus 1,5 puta veæi od Zemljinog i pet puta veæu masu.

Evropski astronomi su odmah poèeli da je osmatraju kako bi ustanovili njenu gustoæu i uspeli su da doka¾u da je zaista reè o stenovitoj planeti kakva je i na¹a. U na¹em sistemu, pored Zemlje, kru¾e jo¹ tri èvrste planete. To su Merkur, Venera i Mars.

Ovo otkriæe daje nauènicima nadu da æe naæi planete sliène Zemlji dalje u svemiru sa pogodnijim uslovima za ¾ivot

"Dokazi o tome da ¾ivimo u naseljenom univerzumu postaju sve uverljiviji", kazao je Alan Bos, struènjak sa Instituta Karnegi

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=09&dd=17&nav_category=78&nav_id=381858

Mashrum


To bi bio èist apsurd
da smo mi i na¹a mala Zemlja,
jedini u Vaseljeni.

Ne znam ¹ta æe im uop¹te potreba da to dokazuju?  :indi:

Nismo mi nimalo posebni, a jo¹ manje toliko bitni, da bi bili jedini.

I ne bih volela da pronadju neku drugu plantu za ¾ivot Zemljana.

Kakvi smo, samo bi je zagadili i uni¹tili
svojim sebiènim materijalnim potrebama.
Kao ¹to ovu veæ jesmo.

huh..


an85

da bismo je zagadili to je sigurno,za sta nam inace sluze plasticne kese  :`?

Bred

Pa Mashrum - radoznalost  :wink:

I kako mozemo biti sigurni da ce te eventualno postojece civilizacije uvek biti prijateljski nastrojene prema nama Zemljanima?  :hm

[off]Previse naucne fantastike ...[/off] :K

Mashrum

#4
 Eh Brede, meni radoznalost ne manjka. Nimalo.  :wink:
Nego mi žao prirode koju zagadjujemo.


************************************************


Plastične kese..hm.. :hm da su samo kese..  :roll:

A šta je sa izduvnim gasovima,
naftnim mrljama ( ulepljenim fokama i pticama po okeanima?)
ubijanjem slonova zarad kljova
nosoroga
tigrova zarad testisa
gorila, zarad uzetih šaka od kojih prave i prodaju preparirane pepeljare
i ostalih krznenih životinja zarad bundi, okovratnika..
da ne nabrajam dalje šta sve ljudi rade..


A prljave reke, jezera? A mrtve ribe u njima?

A seča šuma i prašuma? Zarad dobijanja zemljišta za uzgajanje kukuruza, pšenice, pirinča..
drva za ogrev, nameštaja..

Sada su došle na red da se istrebe i jedinstvene i veličanstvene prašume Amazonije!
Gde će životinje živeti? Gde?
a005

Dokle ovo vodi?
Do potpunog iscrpljivanja resursa,
da bi se čovečanstvo koje nema ni č od čovečanstva preselilo na neku drugu planetu,
(zato i traže drugu planetu za život)
koju će isto tako uništiti, možda i brže nego Zemlju. :ohwell:

Sebičnim egocentričnim potrebama,
gledajući samo da je njihovom dupetu dobro.

Odvratno.  :bljak:



*************************


I kako možemo biti sigurni da će Zemljani biti uvek prijateljski nastrojeni prema njima eventualno postojećim civilizacijama?  :hm




Bred

Quote from: Mashrum on 05-10-2009, 12:41:23
I kako mo¾emo biti sigurni da æe Zemljani biti uvek prijateljski nastrojeni prema njima eventualno postojeæim civilizacijama?  :hm


Ne mozemo znati, mozda ce Amerikanci  njih hteti da kolonizuju kao sto su u proslosti radili Englezi, Spanci etc?
Mada kako mi mozemo znati da ONI nisu superiornioji, naoruzaniji i mocniji od nas?
Zbog toga moramo pretpostaviti da jesu i svim silama se truditi da saznamo gde su locirani i tako to ...
:siza:

Adonis_Vernalis

Saèekajmo, s mirom, decembar 2012, kada se majanski kalendar zaustavlja. A onda æe nam se reæi samo. Najverovatnije se ni¹ta neæe desiti. Svanuæe novi dan...

olgica

Serija The Universe!  :Bog
Dosta toga moze da se nauci o svemiru na zanimljiv nacin.

an85

Quote from: Bred on 05-10-2009, 13:54:26
Mada kako mi mozemo znati da ONI nisu superiornioji, naoruzaniji i mocniji od nas?
Zbog toga moramo pretpostaviti da jesu i svim silama se truditi da saznamo gde su locirani i tako to ...
:siza:

i kada saznamo onda da se potrudimo sto bolje da se sakrijemo da nas ne nadju  :siza: :V

dirigent

zasto bi mi bili interesantni nekoj drugoj civilizaciji? onaj ko nas pronadje sigurno je ispred nas 5000 zemaljskih godina u tehnoloskom razvoju. Sto bi pridavao  paznju  nekim bubasvabama na nekoj plavoj planeti , koje trose gomilu resorsa kako bi se tamanili medjusobno , a kamoli da promole nos iz svog brloga u svemir

Mashrum


Quote from: Adonis_Vernalis on 05-10-2009, 21:37:56
Najverovatnije se ni¹ta neæe desiti.

I Ni¹ta æe nastaviti da se de¹ava.  :ohwell:

********************************************
Brede, bojim se da æe Amerikanci pre ¾eleti da ih poubijaju, èitaj istrebe, kao ¹to su to uèinili i sa indijanskim narodom.

Da bi potro¹ili zastarelo naoru¾anje, da im ne èami po hangarima i hangarskim podrumima.


********************************************

Nismo dobri, mi, ljudi.
Nikad to i neæemo biti.

mo¾da se promeni ne¹to za 200godina. mo¾da.
mo¾da tad vanzemaljske civilizacije i po¾ele kontakt s nama, ljudima.
mo¾da.