Pretuèeni mu¾evi tra¾e spas od ¾ena

Started by Bred, 27-09-2009, 13:55:52

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Lesko987

Cemu nervoza??? Skidam kapu za tekst. :pljes:

Bred

Jadnicak ...

Quote... evo Petroviæi se vratili pre neki dan zvala me ona da mi se pohvali a ja
æutim jadna ¹ta da joj ka¾em kako smo i¹li u Minono3gu na ro¹tilj i kako smo zamalo
izgoreli u onom kr¹u od kola kad se upalio na hajveju ni za normalan auto ne ume¹ da
zaradi¹ ...
:siza:

iwanna 87

Uh,to nije smesno... Znamdosta takvih primemra.. saosecam se sa njom,zaista...  :dole: :dole:

Adonis_Vernalis

Naravno da nije sme¹no. Èak, iako je ¹aljivo intoniran, ovaj tekst vredi pa¾ljivo razmotriti, jer je strahovito ozbiljan.

Treba saoseæati sa oboje. "Milanka" i njen neimenovani "mulac mutavi" su proseèna Srpkinja i proseèan Srbin. U nekoj proseènoj zemlji, oni bi bili proseèna srednja klasa, ali ne i u vanproseènoj Srbiji. Da je Srbija majka, a mi njena deca, pa da ¾ivimo u Norve¹koj, mogli bismo 'ladno da je tu¾imo zbog svakodnevnog maltretiranja, pa bi nas od majke-nemajke oduzeli socijalni radnici i dodelili nas nekim dobrim ljudima da nas othrane i i¹koluju.

"Milanka" sada "mulca" kinji, vreða i poni¾ava svojom akutnom logorejom (logoreja = dijareja reèi). On polako bira svoj odgovor... pa¾ljivo, vrlo pa¾ljivo gleda bejzbol. To znaèi da je na pola koraka da ode na prvi va¹ar i od lokalnog stolara kupi bejzbol palicu od kuvane bukovine, a jo¹ pola koraka da je i upotrebi posle prvog sledeæeg monologa. A pri tome, i "mulac" "Milanku" zaista maltretira svojom pasivno¹æu koja se granièi sa tupo¹æu, svojom nesposobno¹æu koja se granièi sa paralizom udova. Svih. Ne bavi se kriminalom, niti ¹vercom kojeèega, niti usavr¹ava Del Bojevu nepresu¹nu taktiku pre¾ivljavanja, veæ podseæa na Rodnija, kome se ¾ivot de¹ava. Ostaje mu samo da se lati hleba i igara. Pivo je teèni hleb, a igre su fudbal, ko¹arka i ostale zanimacije. Neosetno, znajuæi da nije lav, a stavljen pred izbor "ili si lav, ili nisi", on loèe vopi, klizi u alkoholizam, sve ga vi¹e boli uvo i za "Milanku" i za porodicu, i za svet van televizora. Dva proma¹ena ¾ivota. A i treæi, olièen u detetu koje ni televiziju ne gleda, koja barem predstavlja odraz realnog ¾ivota, veæ be¾i u virtuelni ¾ivot beskrajnih Internet-prostora, gde mo¾e¹ da bude¹ ¹ta god hoæe¹.

On ima sledeæe varijante:

1) da upotrebi bejzbol palicu preko "Milankinih" leða, a i ¹ire;
2) da zbri¹e u "Sigurnu mu¹ku kuæu" èim otvori oèi i ode po cigarete;
3) da se razvede;
4) da preokrene svoj ¾ivot (najmanje verovatno, jer za to je potrebna ne samo d¾inovska snaga, veæ i ludaèka sreæa).

Ona ima sledeæe varijante na raspolaganju:

1) da nastavi sa logorejom, èime æe izazvati njegovu reakciju pod 1), 2) ili 3). Reakcija pod 4) je malo verovatna, iz reèenih razloga;
2) ako izazove reakciju pod 1), da zbri¹e u "Sigurnu ¾ensku kuæu", ili da se razvede.
3) ako izazove reakciju pod 2), da se razvede;
4) ako izazove reakciju pod 3), da to prihvati i poku¹a da uradi ono pod 5)
5) da preokrene svoj ¾ivot... ali, malo verovatno...

Tuga tu¾na. Eto, tako ¾ive "Milanka" i "mulac mutavi"... a dete je sasvim nova tema, koja prevazilazi ovu prièu.

Lesko987


frckica-j

Kako ja vidim ovu prièu: dvoje nezadovoljnih ljudi jer nisu ostvarili svoje snove ili ciljeve (ili taènije, nijedno od toga) a isuvi¹e lijeni (ne upla¹eni, nego lijeni) da poku¹aju to da ostvare.

Adonis_Vernalis


Lesko987


an85

#53
 :funny:

u sustini ne zna se ko vise pati od njih dvoje...

Quote from: Lesko987 on 13-10-2009, 20:23:20
Cemu nervoza??? Skidam kapu za tekst. :pljes:

ma nije nervoza  :ok: da je tekst od tri cetiri reda bilo bi komicno,ali posle je tragi-komicno

dirigent

 frkica citat : Kako ja vidim ovu prièu: dvoje nezadovoljnih ljudi jer nisu ostvarili svoje snove ili ciljeve (ili taènije, nijedno od toga) a isuvi¹e lijeni (ne upla¹eni, nego lijeni) da poku¹aju to da ostvare

  Moje pitanje onda. Cemu sluzi ta musko-zenska kuca u koju mogu pobeci?

  Zvuci mi kao recept po principu pozovi velikog brata da on razresi problem ili mozda bolje reci presudi.


iwanna 87

Musko-zenska kuca,prestavlja opravdanje ,a istovremeno i dokaz,njihovog neuspeha.. Odlaskom u kucu,oni su zrtve,a status zrtva je kao neka satisfakcija za neuph u zivotu.. '' Nije on (ona) kriva,vec je ubija taj sa kojim zivi,da nijebilo njega-nje,on-ona bi  daleko dogurao-li..." To je samo nesto,cime ih drustvo ne bi osudjuvilo,vec ih bi ih prihvatalo i njihovo nezadovljstvo sobom,precice u laz i obmanu,koja cese sakriti u moru sazaljenja i onda osoba potiskuje svoje nezadovljostvo,sto posto svaljujuci krivicu na svo bracnog partnera...
Ali,kadas e govori o fizickoj torturi ,kuca je nesto druga,onda je to sigurno mesto.. A ,, Milankin monolog" predstavlja tipicnu psihicku....

Adonis_Vernalis

#56
Kao, "psihièka tortura" je lak¹a, jer nije fizièka? Kao ¹to je "intelektualni rad" lak¹i od fizièkog!?

Nijedna od tih "kuæa" nije pokriæe, veæ pribe¾i¹te. Azil. Pitajte ljude koji su se tu sakrili ¹ta o svemu tome misle.

Ovako, zvuèite kao pripadnici "dru¹tva" kome je osuditi nekog svog èlana zato ¹to od svog ¾ivota nije napravio cvetnu ba¹tu, nego kaljugu - sitan do¾ivljaj. Nije svakoj ¾eni dato da bude Marijana Mateus, ali ni svakom mu¹karcu da bude njen prezimenjak Lotar. Veæina nas smo "Milanke" ili "mulci mutavi".

A veliko je pitanje ¹ta o svojim ¾ivotima, kad se uveèe istu¹iraju i legnu da spavaju, misle Marijane i Lotari.

iwanna 87

Ne,nego mislim da je svako krojac  svoje sudbine.. ne mislim da je laksa ,, psihicka" tortura,ali je to malo drugacije,od one kada se bojis za svoj zivot,jer te doticna osoba maltretira do te mere,da ne znas dokle ce da ide.. Sa te strane je psihicka izdrzivljija,odnosno,ako toj osoba kazes dosta je bilo,zelim svoj zivot nazad-razvedes se,bez neke drame preterano,jer je to tvoj zivot i druge ne interesuje-neces se bojati,da ti ta ista osoba,ne zakuca na vrata u pola noci,sa pistoljom i preti da ce te ubiti,ako  ga ostavis,ili ako je ostavis,ima svakakvih psihoza... Ko kaze da gospodja Mateus srecna??  Mozda ima para da ne zna sta ce sa njima,ali ko kaze da ona nije pod fizickom ili psihickom torturom..
Brak,nije institucija,gde osoba moze da gaji svoju individualnost,vec zdrav zivot u dvoje,gde oba para treba jedno drugo da ispomazu-DA SE POSTUJU.. treba da bude svadja i rasparava,ali u normalnim granicama,l kada to predje u nesto vise,treba ili potraziti strucnu pomoc ili se razidjici,dok to ne predje u mrznju,da to sto manje trpe one najugrozinije osobe te porodice..-zato sto se gubi postovanje... Sa druge strane,kada to predje u fizicko nasilje,to je vec drugo,takve stvari se teze zaboravljaju,jer ostavljaju i fizicke posledice... Sta je gore deci,da vide kako im se roditelji svadjaju,ili kako tuce jedan drugog???
Zato,ja sam protiv,ako je psihicka tortura,sta ce kuca sigurnih,ili kako se to vec zove,lepo se pokusate da resite problem-strucni saveti,sta ima ko okolo da zna,dase iznosi prljav ves,jer to se sazna cim se udju u tu kucu-nije neprimetna,drustvo je glavni faktor,ovo je BALKAN, a ako je fizicka i strah za zivotom preovlada,treba takve osobe sakriti,pomoci im.. Niko ne zna,sta je gore psihicko ili fizicko,dok to ne oseti na svojoj kozi,ali kakvo god da je putanju,znak je da zajednica ne funkcionise i da treba pronaci izlaz..   

Adonis_Vernalis

#58
Quote from: iwanna 87 on 16-10-2009, 11:46:29
Niko ne zna,sta je gore psihicko ili fizicko,dok to ne oseti na svojoj kozi,ali kakvo god da je putanju,znak je da zajednica ne funkcionise i da treba pronaci izlaz..  

Ovde se krije su¹tina problema. Zajednica ne funkcioni¹e. Nekad, u doba SFRJ je funkcionisala, pa je onda prestala, jer je skoro prestala i da postoji. Zato postoje "sigurne kuæe", kao projekti nevladinih organizacija, koji imaju za cilj da premoste vreme koje je potrebno da proðe od trenutka kada je jedan problem uoèen, do trenutka kada dru¹tvo konaèno formira svoje institucije, koje bi trebalo da re¹e (ili re¹avaju) uoèeni problem. Te "sigurne kuæe" su prelazno re¹enje, koje treba da kompenzuje nedostatak a¾urnosti, struènosti, ili kombinacije mnogih faktora u struènim slu¾bama kojima je zadatak da spreèe rasturanje porodice, ali i spasu individue koje èine te porodice.

Reè-dve o braku. Upravo je gubitak individualnosti, rastakanje svake pojedinaène liènosti koje èine taj brak, odnosno pogre¹no shvatanje pojma "brak" i poistoveæivanje pojma "Ja" sa pojmom "Mi" - doprinelo razaranju te institucije na èijoj èvrstoæi poèiva èvrstina porodice. Svako od nas je roðen kao individua, takav je odrastao, takav je i u¹ao u brak. Takav treba i da ostane. Dete koje se rodi u tom braku treba da ima MAJKU I OCA, kao liènosti, a ne njihove fizièke lju¹ture, dva tela razlièitih oblika koja misle istom glavom i brbljaju iste gluposti. Majka treba da ostane ¾ena, a otac mu¹karac, kako bi dete postalo prava ¾ena, ili pravi mu¹karac.

Pri tome, pod "individualno¹æu" ne smatram pravo da lutam gde hoæu i radim ¹ta hoæu, volj' mi s pajta¹ima na pivo, volj' mi sa cicama pod ponjave. To je banalizovanje stvari, na koje mnogi ljudi nasednu. Ali, ako ne obrate pa¾nju na to gde su granice njihovih liènosti, liènosti æe se same pobrinuti za sebe i jednoga dana æe organizovati pobunu. Onda svako uzima natrag svoje krpice, a sve ¹to smo gradili - propada.

U idealnom sluèaju, za razlaz je potrebna mrva inteligencije i ne vi¹e od dve reèenice. No, kako da odem, kad ja nisam JA, veæ MI? Kako da je/ga pustim da ode, kad æe mi sobom odneti polovinu mene? Tu se javlja strah, a iz straha - nasilje. I, na kraju, koliko je inteligentno raèunati na ljudsku inteligenciju kao kategoriju? Pri odgovoru na ovo pitanje ne polazite od sebe, jer verovatno ulazite u onih 10% funkcionalno pismenog stanovni¹tva, pa neæete videti ostatak...

an85

Quote from: Adonis_Vernalis on 17-10-2009, 09:35:44
Upravo je gubitak individualnosti, rastakanje svake pojedinaène liènosti koje èine taj brak, odnosno pogre¹no shvatanje pojma "brak" i poistoveæivanje pojma "Ja" sa pojmom "Mi" - doprinelo razaranju te institucije na èijoj èvrstoæi poèiva èvrstina porodice.

slazem se,ali s'jedne strane mislim da takvo poistovecivanje supruznici,narocito na pocetku braka,smatraju da je dobro tj kao neki dokaz da ce im brak uspeti jer verovatno uce dele sve pa i svoje misljenje odnosno onaj koji je 'slabiji' u toj vezi prihvata nacin razmisljanja 'jaceg'.S'druge strane ako oboje nastave kao individue i u ovo vreme kada je trka za parama,oni jure polozaj na poslu ili sl,tada se udaljavaju od porodice i cesto deca ostaju bez kontrole pa npr dete intelektualaca postane probisvet i narkoman jer je imalo para ali ne i pameti...i u oba slucaja deca ce ispastati.

Jednostavno za uspesan brak je NEOPHODNA inteligencija upravo da se izbegnu ova dva krajnja slucaja.