Aparati za reanimaciju na ulicama

Started by Bred, 12-10-2009, 22:57:34

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Izvor: B92
Beograd -- Slu¾ba hitne pomoæi namerava da na javnim mestima postavi aparate za reanimaciju, koji æe omoguæiti da se odmah uka¾e pomoæ ljudima koji dobiju srèani udar.

Sedam hiljada ljudi u Srbiji godi¹nje umre na ulici, javnom mestu ili na poslu, a razlog je uglavnom naprasni srèani napad. Slu¾be hitne pomoæi imaju plan kako da to promene. U saradnji sa gradskim vlastima u naredne dve godine na javnim mestima u Beogradu biæe postavljeni mobilni defibrilatori.

Ekipi hitne pomoæi u proseku je potrebno 12 minuta da stigne na mesto dogaðaja. To su, kako lekari ka¾u, zlatni minuti kada treba da se reaguje i pomogne pacijentu. Zato æe uskoro pozori¹ta, po¹te, banke i druga javna mesta biti opremljeni mobilnim defibrilatorima. Reè je o aparatima koji slu¾e za pokretanje rada srca.

"Svrha ovih automatskih defibrilatora je da spasavaju ¾ivot, znaèi da u prvih par minuta, kada je najpotrebnije da se uka¾e pomoæ, ljudi koji su obuèeni, na svim prometnim mestima na nekim punktovima, uka¾u pomoæ do dolaska na¹e ekipe” , navodi naèelnica smene u Hitnoj pomoæi Mirjana Miliæeviæ.

nastavak -> http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=10&dd=12&nav_category=12&nav_id=386221

Lesko987

Zbog ovog mislim da bi i farmaceuti trebali imati barem osnovnu prvu pomoc. Ipak smo mi zdravstveni radnici!

Bred

Apsolutno. I ne samo opremu nego i OBUKU iz iste.
Mene je iskreno pomalo zabrinuo post koji je prof.Adonis davno ostavio u vezi sa davanjem prve pomoci u USA od strane ne-lekara kada je napisao da samo LEKARI smeju da daju prvu pomoc.
Cak iako su mi strucnjaci za bezbednost na radu rekli da je u Srbiji svako DUZAN da pruzi prvu pomoc bez obzira da li je edukovan za to ili ne, ja i dalje milion puta razmislim pre nego sto se odlucim za delovanje ...   :wink:

Lesko987

Jesi li obucen za davanje prve pomoci?

Bred

U kom smislu?
Sertifikat nemam ali sam imao prvu pomoc u srednjoj ...  :wink:

Mashrum


Sjajna stvar ¹to æe da postave defibrilatore  :pljes:

A ko zna da pru¾i pravu pomoæ kada je to neophodno, neka to i uèini.
Jer u tom momentu èisti minuti su u pitanju.

Ili barem pozovite odmah hitnu pomoæ mobilnim.  :ok:

an85

a i je blam kazes da si farmaceut,a ne znas kako da pruzis prvu pomoc tj oni koji znaju to nisu naucili na faxu

Bred

Srecom pa uvek ima iskusnijih kolega/koleginica ....

:wink:

Lesko987

Ako si imao u srednjoj skoli onda super! Ali mi nije jasno zasto se dvoumis da pomognes ako vec znas i vezbao si to?

Bred

Quote from: Bred on 13-10-2009, 21:34:26
Mene je iskreno pomalo zabrinuo post koji je prof.Adonis davno ostavio u vezi sa davanjem prve pomoci u USA od strane ne-lekara kada je napisao da samo LEKARI smeju da daju prvu pomoc.

Lesko987

Mogu da daju prvu pomoc svi koji su obuceni za to da li u skoli ili u Crvenom krstu ali treba znati i dokle ici u davanju prve pomoci.

Bred

Pa upravo u tome je poenta, prvu pomoc je DUZAN SVAKO da da bez obzira na obuku ...

an85

samo je pitanje hoce li pomoci ili pogorsati stvar... :hmm

Bred

Pa da ali opet je pitanje hoces li gledati da ti neko umire pred ocima ili ces ipak nesto uciniti ...

an85

licno uvek bih reagovala,kao i vecina,ali bi dobro bilo kada bi mi znali neke smernice tj. kada bi to na faxu naucili