SNiFER stanice - svjetlo u tami shizofrenije

Started by Bred, 25-01-2010, 20:51:40

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Oboljeli od shizofrenije pate od halucinacija, iluzija, podvojenih liènosti a bore se i sa problemima koncentracije i kaotiènog prizivanja informacija. Sve su to pote¹koæe koje im onemoguæuju normalan i samostalan ¾ivot.

Pacijentima oboljelim od te bolesti sve se èe¹æe prepisuju lijekovi zvani atipièni neuroleptici. Jedan od razloga primjene tih lijekova je upravo njihova sposobnost da pobolj¹aju kognitivne sposobnosti oboljelih. Nepoznavanje njihovog toènog djelovanja na kemizam mozga do danas je predstavljalo veliki problem, ali ono ¹to je sigurno jest da atipièni neuroleptici izazivaju izda¹no otpu¹tanje acetilkolina, jedinog klasiènog neurotransmitera koji nije aminokiselina ili izravni derivat (naime, radi se o esteru octene kiseline i kolina). U sredi¹njem ¾ivèanom sustavu acetilkolin ima va¾nu ulogu u odr¾avanju stanja svijesti i procesima pamæenja i uèenja.

Pokazalo se da uz aktivnost izazivanja otpu¹tanja acetilkolina, atipièni neuroleptici djeluju na specifiène receptore u postsinaptièkim stanicama odgovornim za „primanje“ neurotransmitera i prosljeðivanje kemijske poruke u ¾ivèanom sustavu. Blokada receptora bi ujedno znaèila i blokadu signala. Pitanje koje je muèilo znanstvene krugove bilo je koja od ove dvije akcije lijeka dominira u ljudskom organizmu? Inhibicija receptora ili pospje¹ivanje otpu¹tanja neurotransmitera?

Kako bi otkrili o èemu se zapravo radi i na koji naèin atipièni neuroleptici utjeèu na kemiju sinaptièkih stanica, tim znanstvenika je dizajnirao stanice koje su u stanju promijeniti boju u trenu kad se acetilkolin ve¾e za odreðenu vrstu receptora. Tako dizajnirane stanice, dopustile su istra¾ivaèkom timu da vide kada su receptori M1 primili kemijsku poruku, promatrajuæi promjenu boje, ¹to nije bilo moguæe izvesti sa ¾ivim stanicama ljudskog mozga. Ova nova metoda je izmeðu ostalog razotkrila i novi naèin komunikacije meðu stanicama.

Sljedeæi korak bio je implantiranje stanica, nazvanih CNiFERs („sniffers“), u mi¹je mozgove. Stimulacijom dubljeg dijela mozga na naèin da otpusti okolni acetilkolin, promatrana je promijena u boji implantiranih stanica. To je bio dovoljan dokaz da CNiFER stanice djeluju.  Kako bi se pokazalo stvarno djelovanje atipiènih neuroleptika, mi¹evi su primili dozu lijeka. U svim sluèajevima se pokazalo da neuroleptici ¾estoko inhibiraju odgovor stanice na acetilkolin, te da inhibirajuæe djelovanje lijeka prema¹uje poveæanje koncentracije acetilkolina izazvano istim.

Buduænost CNiFER stanica najvjerojatnije le¾i u detekciji aktivnosti i drugih receptora ¹to bi bio veliki iskorak u razumijevanju funkcioniranja samih stanica, njihovoj meðusobnoj komunikaciji, moguænostima i djelovanju pojedinih lijekova.

Izvor: Znanost.com (http://www.znanost.com/mozak-um/psihologija/435-snifer-stanice-svjetlo-u-tami-shizofrenije)