Dobijena dozvola za eksperimente sa genetski modifikovanom hranom u Srbiji???

Started by SPAJALICA, 13-02-2010, 23:33:20

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SPAJALICA

Nisam se raspitivala ni proveravala ovu vest, ali èim sam je dobila, ba¹ sam se upla¹ila......
http://www.kurir-info.rs/clanak/vesti/kurir-11-02-2010/zamorci

Zamorci
Amerièka kompanija „Monsanto“ dobila dozvolu za eksperimente s genetski modifikovanom hranom u Srbiji. Sumnja se da ona izaziva dijabetes, gojaznost, mentalnu retardaciju i op¹ti pad imuniteta


BEOGRAD - Dijabetes, gojaznost, mentalna retardacija i op¹ti pad imuniteta samo su neke od posledica koje izaziva konzumiranje genetski modifikovane hrane!
I mada su proizvodnja, trgovina i uvoz GM proizvoda u Srbiji zabranjeni, pod pritiskom SAD, Ministarstvo poljoprivrede priprema zakon kojim æe se dozvoliti uvoz i primena genetski modifikovane hrane.

Kurir otkriva da je posle 10 godina eksperimenata na na¹im njivama amerièka korporacija „Monsanto“ veæ poèela da prodaje genetski modifikovane (GM) prehrambene proizvode! Da zlo bude veæe, eksperimenti su dozvoljeni po aktuelnom zakonu, ali su posledice po zdravlje ljudi i èitav eko-sistem kobne.
Jovanka Milo¹ Ðukiæ sa Instituta za molekularnu genetiku ka¾e da jo¹ nema zvaniènih saznanja o ¹tetnosti GMO na ljudski organizam, „po¹to je to jo¹ nova oblast“.
Meðutim, doktor veterinarske medicine Miroslav Stoj¹iæ tvrdi suprotno:

- Prema zvaniènim amerièkim istra¾ivanjima, GM proizvodi 90-ih godina doveli su do masovnih obolevanja digestivnog trakta i krvave stolice.
Na zvaniènoj internet prezentaciji Ministarstva poljoprivrede SAD stoji da se na¹e ministarstvo obavezalo da æe u najskorijem roku doneti nov zakon o genetski modifikovanim organizmima (GMO), nakon intervencije koje su izvr¹ili zvaniènici SAD, zemalja EU i jo¹ nekih èlanica Svetske trgovinske organizacije (STO).

Amerièke vlasti izrazile su zabrinutost i nezadovoljstvo novim srpskim zakonom koji je stupio na snagu u junu 2009, a kojim se u Srbiji potpuno zabranjuje proizvodnja i promet genetski modifikovanih organizama.
- Nema sumnje da je genetski izmenjena hrana jedno tamno podruèje. GMO je „Franken¹tajnova hrana“ - izjavio je Vilijam A¹er, predsednik britanskog odbora za nauku i obrazovanje.
Postoje dokazi da je genetski modifikovana hrana bila uzrok epidemije sa smrtnim sluèajevima. Amerièki doktor D¾efri Smit otkriva da se u SAD tokom 80-ih zbog ishrane GM hranom razbolelo oko 10.000 ljudi, a 100 njih je umrlo.

Ogledne parcele

Ministarstvo poljoprivrede kompaniji „Monsanto“, najveæoj u svetu za proizvodnju genetski modifikovane hrane, odobrilo je da na teritoriji na¹e zemlje obavlja eksperimente sa genetski modifikovanim kukuruzom na poljima Instituta za kukuruz „Zemun polje“ i Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu.
- Mi saraðujemo sa „Monsantom“ i zato ne mogu ni¹ta da vam ka¾em o tome - ka¾e Goran Stankoviæ, rukovodilac odeljenja za oplemenjivanje biljaka iz Instituta za kukuruz „Zemun polje“.
Nacionalni komitet za biolo¹ku sigurnost i ministarstvo nisu 2007. odobrili nastavak eksperimenata, ali iz nekog razloga u aprilu 2009. „Monsantu“ je dozvoljeno da jo¹ godinu dana izvodi eksperimente.

pozitiva


Bred

Quote from: SPAJALICA on 13-02-2010, 23:33:20
- Mi saraðujemo sa „Monsantom“ i zato ne mogu ni¹ta da vam ka¾em o tome - ka¾e Goran Stankoviæ, rukovodilac odeljenja za oplemenjivanje biljaka iz Instituta za kukuruz „Zemun polje“.

E ovo mi je najsumnjivije.  :hm

Adonis_Vernalis

Nema tu nièeg sumnjivog. "Monsanto" je ogromna, multinacionalna kompanija koja proizvodi gotovo sve ¹to nam treba. Skoro kao ACME iz crtanih filmova o Peri Kojotu i Ptici Trkaèici: A Company that Makes Everything. Od pesticida, preko hibrida ¾itarica, do ve¹taèkih i novih materijala.

Ve¾e¹ konja gde ti gazda ka¾e. I mirno spava¹, znajuæi da æe¹ se ujutro probuditi.

Bred


Adonis_Vernalis

U 99% sluèajeva, kukuruz je stoèna hrana. Dakle, NE©TO jede taj kukuruz, a ne NEKO.

Bred


Adonis_Vernalis

Svi jedemo to NE©TO.

Mo¾emo kupiti industrijske vir¹le. Mo¾emo kupiti poluindustrijske vir¹le, od privatnog proizvoðaèa. Mo¾emo kupiti i ruèno pravljene, pojedinaèno punjene vir¹le... isto nam se 'vata, samo æemo platiti vi¹e.

Ali, odakle potièe MESO, kao i mesni otpaci koji se trpaju u vir¹le? Verovatno iz Brazila, ili Argentine. Da li zaista verujete da svi oni silni proizvoðaèi mesnih preraðevina na Zlatiboru kolju svoja stada kad klanica doðe, a na Zlatiboru, osim pa¹njaka, ni traga od stoèarstva nema? Jeste li videli bar jedno goveèe kako pase travu na Zlatiboru? Niste, jer ih nema. Ili su zatvorena u ¹tale, ili se kupi meso iz Argentine, pa se nadimi domaæim dimom, nasecka u froncle, zapakuje u vakuumirano pakovanje i proda kao suvo zlato?

Pre nekoliko godina, krave su na ogromnoj, nekada uglednoj farmi u Obrenovcu, vr¹ile samoubistvo zaletanjem u zid, od gladi. Nisam èuo da je neko lovaran re¹io pitanje te farme. Biæe da je zatvorena.

Daj Bo¾e da se Argentincima ne isplati kori¹æenje GMO, jer imaju onoliko slobodnih pa¹njaka gde krave mogu da pasu TRAVU, a ne TRAVONIJUM.

SPAJALICA

Ni¹ta mi nije tu¾nije od toga ....¹to smo po onom starom principu "NEOBAVE©TENI"....
Èini mi se da i ukoliko se prodaju GMO proizvodi, da moraju na sebi da imaju deklaraciju, ili ¹ta ja znam, neko obave¹tenje da su ba¹ to...GMO! :batina
Pa onda ko voli nek izvoli..... :wink:

mrsH

Mozda bih i poverovao da nije u Kuriru  :roll: , novine koje barem jednom mesecno najave apokalipsu, letece tanjire ili umesanost Amerike i drugih sila "Osovine" u izazivanju zemljotresa sirom sveta ,tako da....

SPAJALICA

OK. Ja sam se na poèetku ogradila ... zato je i meni bilo sumnjivo.....Ali je ipak "malo" zastra¹ujuæa.....
Ipak...svaka prièa ima dve strane....

http://docs.google.com/fileview?id=0B6HoHRLOMkr3MTllMjU0NTQtZGM1ZC00NjE2LTg3OTgtOWRlYWQzOWIzZjA1&hl=en

Bred

QuoteORIGINALAN CLANAK IZ ZURNALA:

http://www.biolsci.org/v05p0706.pdf

Tri vrste Monsantovog genetski modifikovanog kukuruza su prouzrokovale destrukciju bubrega i jetre kod pacova, kao i odredjene efekte u drugim organima i sistemima. Sve tri vrste se koriste eksperimentalno u Srbiji.

A Comparison of the Effects of Three GM Corn Varieties on Mammalian Health
Joël Spiroux de Vendômois, François Roullier, Dominique Cellier, Gilles-Eric Séralini
Int. J. Biol. Sci. 2009, 5: 706-726
[Abstract] [Full text] [PDF] [PubMed] [PMC]

http://www.huffingtonpost.com/2010/01/12/monsantos-gmo-corn-linked_n_420365.html
Monsanto's GMO Corn Linked To Organ Failure, Study Reveals
Huffington Post   |  Katherine Goldstein/Gazelle Emami First Posted: 01-12-10 05:30 PM   |   Updated: 01-14-10 12:20 PM

In a study released by the International Journal of Biological Sciences, analyzing the effects of genetically modified foods on mammalian health, researchers found that agricultural giant Monsanto's GM corn is linked to organ damage in rats.

According to the study, which was summarized by Rady Ananda at Food Freedom, "Three varieties of Monsanto's GM corn - Mon 863, insecticide-producing Mon 810, and Roundup® herbicide-absorbing NK 603 - were approved for consumption by US, European and several other national food safety authorities."

Monsanto gathered its own crude statistical data after conducting a 90-day study, even though chronic problems can rarely be found after 90 days, and concluded that the corn was safe for consumption. The stamp of approval may have been premature, however.

In the conclusion of the IJBS study, researchers wrote:

"Effects were mostly concentrated in kidney and liver function, the two major diet detoxification organs, but in detail differed with each GM type. In addition, some effects on heart, adrenal, spleen and blood cells were also frequently noted. As there normally exists sex differences in liver and kidney metabolism, the highly statistically significant disturbances in the function of these organs, seen between male and female rats, cannot be dismissed as biologically insignificant as has been proposed by others. We therefore conclude that our data strongly suggests that these GM maize varieties induce a state of hepatorenal toxicity....These substances have never before been an integral part of the human or animal diet and therefore their health consequences for those who consume them, especially over long time periods are currently unknown."

Monsanto has immediately responded to the study, stating that the research is "based on faulty analytical methods and reasoning and do not call into question the safety findings for these products."

The IJBS study's author Gilles-Eric Séralini responded to the Monsanto statement on the blog, Food Freedom, "Our study contradicts Monsanto conclusions because Monsanto systematically neglects significant health effects in mammals that are different in males and females eating GMOs, or not proportional to the dose. This is a very serious mistake, dramatic for public health. This is the major conclusion revealed by our work, the only careful reanalysis of Monsanto crude statistical data."

SPAJALICA

Pitam se da li smo mi stanovnici zemlje ili uzorci na nekom oglednom prostoru?

mali veseljak

Letos sam sa deckom bila u Americi i ono je stvarno uzas! Hrana je skoro nejestiva, tacnije bezukusna i na nalik nasoj. U zemlji krompira, krompir ima ukus drveta ili blata ili ne znam cega ali ne lici na nas. Nije bilo sanse da napravim nase ,sroske palacinke, od njihovog brasna, i nazovi mleka i jaja. Tu nema ni traga zumancetu! Znam o cemu pricam jer sam odrasla na selu i znam sta je hrana.
Da, svaki dan smo isli i vracali se s posla biciklama i radili smo. I pored toga sam se ugojila cetiri kg za par meseci sto mi se nikad nije desilo  u Srbiji iako imam dobar apetit.
A ljudi su tamo stvarno degenerisano debeli, a inteligencija, bar tih ljudi iz radnicke klase nije na zavidnom nivou, a o obavestenosti da i ne govorimo. Nisu imali pojma da su  nas bombardovali, nikad nisu culi za Kosovo ,naravno da ne znaju gde je Srbija, ali oni tesko da znaju i gde je Evropa. Zive u blazenom neznanju i dive nam se sto putujemi i govorimo vise jezika , a oni bi sa svojim prihodima opusteno mogli na kurs bilo kog jezika i na putovanje oko sveta, ali nemaju volje ni za sta i potpuno su nekako uljuljkani  ibez inicijative. Zao mi je sto nisam imala prilike da upoznam neke fakultetski obrazovane ljude, jer je moja slika o Americi strasna.
Otisla sam s teme o hrani, ali stvarno mislim da je uzasno sto ne mozemo da se suprotstavimo tom uvodjenju genetyski modifikovane hrane, jer smo mala i jadna zemlja i moramo "da vezemo konja gde gazda kaze" i za dvadeset godina cemo se pretvoriti u masu sala a mozgovi ce nam biti kao u pilica od kojih prave klopu u KFCu. Uh, sto sam se iznervirala :(   

SPAJALICA

Mali veseljaèe, ne znam ¹ta bih rekla a da zvuèi ute¹no. Ja sa samo pitam kakva je savest tih ljudi , kako razmi¹ljaju kad se vrate s posla kuæi...