Prijemni ispit 2010.

Started by _Joja_, 15-05-2010, 15:15:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Jovana Bajic :)

E ljudi a sta mislite da se nadjemo na prijemnom nas troje cetvero a? :D

Anaaa

 :help3:

Koja kolicina natrijum-bromida nastaje u reakciji 1-brombutana sa koncentrovanim rastvorom natrijum hidroksida,na povisenoj temp,pri cemu se dobija 7 g eliminacionog proizvoda?

0.25 mol    0.125 mol      1.25 mol   0.5 mol   0.0125 mol

jecka1991

Alkil halogenidi podlezu supstitucionim i eliminacionim reakcijama sa istim reagensima. Povisena t i dodatak reaktanata favorizuju eliminaciju, a i ovde je naznaceno da se radi o eliminaciji (eliminise se HBr)

znaci   1-brombutan + NaOH = Buten+ HBr + H2O
Dobice se ista kolicina butena i HBr 
Mr(butena)=56
56 g : 1 mol = 7g : x molova
X= 0,125 mol HBr

Anaaa

Quote from: jecka1991 on 19-06-2010, 19:49:00
Alkil halogenidi podlezu supstitucionim i eliminacionim reakcijama sa istim reagensima. Povisena t i dodatak reaktanata favorizuju eliminaciju, a i ovde je naznaceno da se radi o eliminaciji (eliminise se HBr)

znaci   1-brombutan + NaOH = Buten+ HBr + H2O
Dobice se ista kolicina butena i HBr 
Mr(butena)=56
56 g : 1 mol = 7g : x molova
X= 0,125 mol HBr


Zar se ne dobije NaBr. I koje ovde eliminacioni proizvod buten ili NaBr?

I hvala  :cvet

Scepty

   Jel moramo licno da odemo da predamo dokumenta ili mozemo da posaljemo nekog? Ja sam planirao da posaljem svog dokonog brata. On da preda to sve lepo, da me potpise i sl.
   Jel moze tako ili moram JA da se maltretiram bezveze?

jecka1991

Izvini, NaBr + H2O  :wink: eliminacioni proizvod je buten jer je bas on nastao eliminacijom halogeno vodonika a posle je taj eliminisani HBr sa bazom nagradio so i vodu. Joj ljudi, kazu ove godine ce biti najveca guzva na farmaciji...

mrsH

Opusteno, to kazu svake godine...

Jovana Bajic :)

Quote from: Scepty on 20-06-2010, 13:57:38
   Jel moramo licno da odemo da predamo dokumenta ili mozemo da posaljemo nekog? Ja sam planirao da posaljem svog dokonog brata. On da preda to sve lepo, da me potpise i sl.
   Jel moze tako ili moram JA da se maltretiram bezveze?

Ne moras ti i ja sam poslala drugaricu ;)

Scepty


Anaaa

HELP


Ukupna masa pentapeptida manja je u odnosu na ukupnu masu aminokiselina koje ulaze u njegov sastav za:
36      72     80     54     98

Moze li mi ovo neko objasniti?

jecka1991

Za 18*4 tj. za 4 mase vode, pri gradjenju peptidne veze izdvaja se molekul vode a grade se 4 peptidne veze.

Anaaa

Quote from: jecka1991 on 22-06-2010, 12:14:45
Za 18*4 tj. za 4 mase vode, pri gradjenju peptidne veze izdvaja se molekul vode a grade se 4 peptidne veze.

Hvala  :cvet

Jovana Bajic :)

Reakcijom 1-butena sa vodenim rastvorom KMnO4 nastaje:


I tamo zaokruzeno 1,3 butandiol ... jel to tacno,i kako?  :help3:

Scepty

@Jovana Bajic Hmmm... Mislim da ti to resenje nije dobro. Trebao bi da nastane 1,2 butandiol, jer je 1-buten terminalni alken. Ne znam koje cudo treba da se desi pa da se oxiduje treci C atom o.O


Jovana Bajic :)

Quote from: Scepty on 22-06-2010, 13:36:57
@Jovana Bajic Hmmm... Mislim da ti to resenje nije dobro. Trebao bi da nastane 1,2 butandiol, jer je 1-buten terminalni alken. Ne znam koje cudo treba da se desi pa da se oxiduje treci C atom o.O



Jao moja greska i pise 1.2 butadiol ... Al zanima me kako nastaje?