SZO upozorava na falsifikovane lekove

Started by Bred, 27-07-2010, 18:22:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

Pro¹log meseca, predstavnici iz svih zemalja sveta raspravljali su o opasnosti koju predstavljaju falsifikovani lekovi na sastanku skup¹tine Svetske zdravstvene organizacije u ®enevi. Taj problem je sve veæi, a Svetska zdravstvena organizacija upozorava da je vi¹e od polovine svih lekova koji se mogu kupiti na internetu, falsifikovano.

Pro¹le godine, 84 dece je umrlo u Nigeriji zbog pokvarenog sirupa za olak¹avanje rasta zuba kod dece. U vi¹e od dve hiljade sluèajeva pro¹le godine, falsifikovani lekovi uzrokovali su bolest ili smrt, sudeæi prema podacima Instituta za bezbednost lekova, koji prati tu oblast. To je poveæanje od vi¹e od 9 odsto od 2008. godine. Skot La Ganga, direktor Farme, vodeæe kompanije za istra¾ivanje i proizvodnju lekova, ka¾e da je veoma jednostavno i isplativo prodavati sliène lekove niskog kvaliteta.

„Nismo svi struènjaci. Tako mi verujemo da æe lanac proizvodnje isporuèiti ispravan proizvod. U veæem delu sveta u razvoju to poverenje mo¾e da bude izigrano i zato postaje veoma isplativo za distribuciju, prodaju, proizvodnju brojnih proizvoda koji su lo¹eg kvaliteta i ispod standarda“.

Proizvodnja i prodaja falsifikovanih lekova je problem za siroma¹ne i za bogate zemlje. SZO navodi da u bogatim zemljama, falsifikovani lekovi skoro redovno sadr¾e hormone, steroide i lekove protiv raka. Ali u zemljema u razvoju, posebno u Africi, pacijenti kupuju lekove – èesto la¾ne – za tretiranje bolesti opasnih po ¾ivot kao ¹to su malarija, tuberkuloza, HIV i sida. A, takve bolesti mogu da se pogor¹aju veoma brzo uz upotrebu slabih ili lo¹ih lekova. A¹ifi Gogo je na èelu kompanije koja ¹titi potro¹aèe od falsifikata. On ka¾e da se vlada u Nigeriji suprotstavila tehnologiji mobilnih telefona koju je razvila njegova kompanija.

„Razvili smo tehnologiju koja olak¹ava potro¹aèima da provere autentiènost lekova u trenutku kupovine. To je kao grebalica na tiketu za lutriju sa brojem leka – svaki lek ima razlièit broj. Kada kupujete lek, zagrebete panel, po¹aljete tekst poruku sa brojem koji vidite i odmah dobijete odgovor da li je lek pravi ili la¾an“.

SZO navodi da, iako se falsifikovani lekovi prodaju ¹irom sveta, bogate zemlje imaju bolju politiku i bolje spreèavaju prodaju. La Ganga medjutim ka¾e da je borba sa tim lekovima veoma te¹ka jer neke zemlje nemaju jake zakone.

„Ako jedna zemlje uèini znaèajniji korak napred, isto kao ¹to su Sjedinjene Dr¾ave tokom vremena uèinile uz veoma sna¾nu regulatornu agenciju za hranu i lekove, sa veoma sna¾nom primenom zakona, sa dobrom saradnjom ¹irom sveta, to nije dovoljno za ostatak sveta. To takodje nije dovoljno za one ljude koji su u novim medijskim sferama kao ¹to je onlajn kupovina lekova“.

Glavni proizvodjaèi op¹tih lekova u Indiji i Brazilu, optu¾uju farmaceutsku industriju da pitanje falsifikovanja koristi da bi za¹titila svoje patente. Ali Svetska zdravstvena organizacija istièe da se ona ne bavi pravima intelektualne svojine, veæ za¹titom zdravlja ljudi.

http://www1.voanews.com/serbian/news/Counterfeit-medicine-06-13-96247449.html