Smanjuju plate zbog doprinosa

Started by Bred, 20-08-2010, 17:14:55

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

 Izvor: Danas  Beograd -- Kompanije u Srbiji sve su inventivnije u pronala¾enju naèina kako da na zakonit naèin zakinu davanja dr¾avi, pi¹e list "Danas".

Zbog ovakve prakse radnicima je prepolovljena i kreditna sposobnost u banci, pi¹e list.

Lo¹a ekonomska situacija i visoki porezi i doprinosi u Srbiji doveli su do toga da sve vi¹e poslodavaca poku¹ava da izbegne njihovo plaæanje, pribegavajuæi kako nelegalnim metodama, poput neprijavljene isplate zarada na ruke, tako i legalnim putevima, pronalazeæi razne rupe u zakonu, pi¹e “Danas”
.

Tako, u poslednje vreme, sve vi¹e preduzeæa svojim zaposlnima uplaæuje samo polovinu dotada¹nje plate kao meseènu zaradu, dok drugi deo prijavljuje kao „drugo primanje“ (poput honorara, bonusa, nagrade, ugovora o delu...) oslobaðajuæi se time obaveza plaæanja doprinosa za zdravstveno osiguranje.

nastavak -> http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=08&dd=19&nav_category=206&nav_id=453021

Sleeping Beauty

Ne znam gde su ovi novinari bili proteklih godina, kad nisu skontali da je kod nas surovi kapitalizam najgorih razmera, gde se radnik tretira kao rob, a njegova osnovna prava su na svaki nacin uskracena. Standardna prica i problematika, mozda ce poceti neko ozbiljnije da se bavi ovim pitanjem, ali verovatno tek kad se pobude neciji interesi.


Bred

Upravo tako - surov i beskrupulozan kapitalizam. :face:

dirigent

ja bas mislim da je kriva urodjena trpeljivost naseg naroda. Nama treba jos jedna revolucija, ali potrebno je ne pormeniti politicare nego svest naroda . Mi kad nas gaze gledamo da se sklanjamo s puta ne bili preziveli ko bubasvabe. Zato nas gaze beskrupulozno. Ako , ako, ja sam za, i ja da sam poslodavac gazio bih nemilice . Kad bi mi otisla glava jednom zbog toga , znao bi da se moj narod opametio i da zasluzuje bolje.  Salim se nisam takav , ali odobravam takve metode . Nama fali solidarnost. Taman od Grka da se `uzme` onaj deo koji je njih odveo sa one strane razuma i podari Srbima da se bore za svoja prava u okviru razuma , a ne da dozvoljavaju da ih svaka bulumenta jase ko zelenka .