Alfa blokatori

Started by BK, 04-09-2006, 08:28:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

BK

Da li neko moze u najkracim crtama da napise nesto o njima.Tacnije bunim se oko:
1.Ja imam zapisano, navodim, "alfa 2 receptori - supresija simpatickog praznjenja, olaksavanje agregacije trombocita", to mi nije jasno da li su to alfa blokatori ili agonisti, jer iznad toga mi pise agonisticko dejstvo na alfa 1 receptore( kontrakcija glatke muskulature..)
2.Ergot alkaloidi "agonisti i antagonisti na alfa i serotoninske receptore, a agonisti na dopaminske", a na drugoj strani mi pise da su antagonisti na dopaminske  i serotoninske
"Ergot alkaloidi rastvorni u vodi su uterostptici= kontrakcija glatke muskulature uterusa, koriste se za zaustavljanje krvarenja posle porodjaja" a opet mi pise da njihovo dejstvo na uterus nije vezano za alfa receptore, a opet pise da deluju vazokonstriktorno na uterus (nerastvorni u vodi).
Kazite mi sta pise kod vas? Hvala!

lorimer

i kod mene je sve to istumbano
1. to su alfa blokatori
2.ergot alkaloidisu parcijalni agonisti i antagonisti alfa receptora i serotoninskih receptora i imaju ANTAGONISTICKO dejstvo na dopaminske receptore u cns-u,oni antagonizuju delovanje adrenergika na alfa receptore a na njima imaju i blago agonisticko dejstvo.
3.svi ergot alk. rastvorni u vodi su uterostiptici. rastvorni u vodi deluju vazokonstriktorno na uterus a ostalo isto pise i kod mene.
ja jos uvek sve ovo nisam skapirao kako treba iako se mlatim sa farmaceutskom vec mesec ipo dana :loptica

BK

Hvala! Ni ja nisam skapirala a isto toliko ucim, koliko god da se trudim u glavi mi ne ostaje skoro nista... tesim se malo jer ima i oktobar, ali vrlo je blizu...
:run

Bred

Idite na konsultacije pre nego sto pocne ispitivanje!

BK

Hvala, ali da li neko zna kad su konsultacije, ja cu mozda sutra na fax, ali do tad...

Bred

Nema nista zakazano, lepo pdes na institut kod tog profesora kod kojeg polazes i pitas  mogu li konsultacije? :wink:

lorimer

bk
samo da dodam ergot alkaloidi svoje dejstvo uterostiptika ispoljavaju preko serotoninskih receptora :loptica

Enea

Quote from: lorimer on 06-09-2006, 20:59:13
bk
samo da dodam ergot alkaloidi svoje dejstvo uterostiptika ispoljavaju preko serotoninskih receptora :loptica

da,korisceni su za otkrivanje 5ht receptora,..a kad se malo zagledas u formulu,
pa probas da je rastavis,dobije se serotonin..

deluju i preko dopaminskih rec....

mullala

Inace, kad se kaze "drmnuo me je adrenalin" to upravo znaci "doslo je do aktivacije mojih alfa adrenergickih receptora". :D
Pamtite tako... Znaci, ono sto se na engleskom zove fight-or-flight reakcija: ubrzan rad srca, sirenje zenica, mobilizacija energije (glikogenoliza, lipoliza...), bolja prokrvljenost misica (i time i njihova bolja snabdevenost hranljivim materijam i kiseonikom), ubrzano disanje, smanjen motilitet creva, ali zato vazokonstrikcija u mnogim organima.
Alfa blokatori, dakle, imaju suprotan efekat od ovog!
Sto se specificnog blokiranja receptora za dopamin, serotonin i slicno tice, to ni meni nije bas najjasnije, ali mislim da toliko duboko ne moramo da idemo. To je ipak farmakologija koju bi trebalo da ucimo nakon sto polozimo farmaceutsku ;)

A osim toga, nista to nije toliko specificno za jedne ili druge receptore, pa da mozemo da tvrdimo da deluje samo na te... Ne verujem da je greska ako kazes da deluje na dopaminske, a u stvari deluje i na serotoninske...