Statistika u farmaciji

Started by CicaBg, 16-05-2006, 10:57:55

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Bred

Kako da razlikujemo neparametarsku i parametarsku korelaciju?

benefit

E, nama su prosle godine na vezbama rekli, da neparametarsku korelaciju mozemo prepoznati po tome sto se u zadatku uvek porede "babe i zabe" tj. da ispituje se da li postoji korelacija izmedju npr. ukupnog Chol i HDL-a ili izmedju meseca trudnoce i konc.prot plazme, pri cemu se uvek radi analiza u razlicitim uzorcima ( 10 pacijenata, 15 trudnica ). Nadam se da sam pomogao bar malo.

Bred

aha, jesi s tim da mi ovo oko ukupnog i HDL holesterola ne izgleda kao mesanje baba i zaba? :hm
elem, kazu da na onim dugackim listicima koje izvlacite jedan od zadataka je skoro pa uvek Kruskalov test pa ko oce da ide na sigurno, da prepozna bar 1 zadatak, eto mu male pomoci :wink:

BK

Kako razlikujete T-test za 2populacije i za razliku parova.
Znam da je za razliku parova (naravno isti broj podataka) i imamo primer odredjivanja pre i posle necega. To je ok, ali kad imamo odredjivanje pomocu 2 metode, kako da znam koji je test, kao na primer zadaci iz skripte 2. i 3. iz zadaci za vezbanje posle oblasti t test. Da li ima veze sto pise u jednom uzorku...Koji je test za te zadatke?
Nama je to asistentkinja pominjala neke cake po kojima mozemo odmah prepoznati test...ali nisam zapisala.. HVALA!!

ivanabg

Da li kod analize varijanse, kada nam se prihvata alternativna hipoteza, treba da racunamo peske Tukey-Snedecor test, da bi videli koje nam se srednje vrednosti razlikuju? (da li cemo imati te formule na ispitu) :roll: ili to radi kompjuter?

ivana

Mora peske da se racuna, dobiju se formule kao na pismenom

Ajvi

Na kompijuterskom delu, koji sam polagala prosle nedelje, ne daju vam nikakve formule.. Asis. nam je ljubazno  :bljak: rekla da sve formule moraju da se znaju..  :help2:
Pa cisto da se ne iznenadite kad dodjete tamo..  :wall:

Yasmin

Ja sam juce polagala i imala zadatak iz analize varijanse i dali su nam formule kao i na pismenom!

Bred

i ja sam cuo da ne daju formule.
elem, t-test i mann-whitneya cete razlikovati po tome sto su kod t-testa za razliku parova podaci poredjani JEDNI ISPOD DRUGIH za 2 grupe podataka, nadam se da razumete na sta mislim?

Murakami

#99
Formule vam 100% daju i tablice i prirucnik !!!
Juce na ispitu provereno :roll:
Obratite paznju na poslednji zadatak u primerima posle oblasti za t-test i uporedite to sa zadacima za linearnu parametarsku korelaciju....Nama je asistentkinja rekla da linearnu regresionu prepoznajemo po tome sto su uvek 2 metode u pitanju a juce sam video da za t-test isto mogu da dodju dve metode... :bljak:
Postavke zadataka se razlikuju, cini mi se, samo u jednoj reci...
Tako sam ja od toga da sam oba zadatka uradio dobro dosao do toga da vise nisam siguran da sam pogodio ni jedan ni drugi!!!  a005
I obratite paznju formula za izracunavanje Tb u prirucniku za vezbe nije tacna !!!! Prepisite je sa papira sa formulama koji vam oni daju...

I jos nesto...Rekli su mi da u neparametarskim u postavci uvek ima ljudi (10 pacijenata,12 alkoholicara...) a kod parametarske su tipa serum,plazma,uzorak...(uporedite zadatke na kraju oblasti anove i kruskal-a..)

BK

#100
Da obicno pise ...u jednom uzorku...za t test, a za regresionu obicno je ...u nizu standardnih rastvora..., mada je cudan 7 zadatak ! (posle linear regresione i korel.analize)

Pogresila sam za 7 zad jer pise bas uporediti 2 metode = regresiona

Bred

aha, a kad vam pise da opisete slaganje rezultata tu treba da radite korelacionu analizu iako nije naglaseno da uporedite METODE?

Harry

Sad idem sa ispita i imao sam zadatak:
1. U razlicitim uzorcima seruma je odredjivan ALT u mmol/L  dvema razlicitim metodama. Pokazati kakvo je SLAGANJE REZULTATA.

Metoda 1:  1|  2| 3|
Metoda 2:  4| 5|  6|

(podaci su poredjani u tablicu i to izgleda kao da ima reda a to ustvari nije moglo sve da im na listic stane u jedan red pa su podelili kao da izgleda da ima 4 reda)
Ovo je test za LINERANU REGRESIONU I KORELACIONU ANALIZU nije t test za parove, vodite racuna da ne pogresite jer su u pitanju METODE koje se uporedjuju (ni meni to nije sasvim jasno ali tako je).

2. Imao sam test nezavisnosti nesto kao : grupa zdravih ljudi je podeljena prema starosti u nekoliko grupa. Mereni su im trigliceridi i podeljeni su u grupe: BR (bez rizika), UR(umereni rizik) i VR(visok rizik) prema mogucnosti za oboljevanje od infarkta miokarda (ili sta je vec bilo, neznam). Porediti postoji li razlika medju rezultatima u okviru starosnih grupa.

SUNCE

Ja sam imala zadatak u excel-u...u 12 razlicitih uzoraka odredjuje se holesterol pre i posle dijete..pokazati da li ima znacajne promene u conc..
Drugi je da se izracuna jednacina prave-date su conc i apsorbance..ovde bih da napomenem da obratite paznju koja je zavisna promenljiva-A ,a koja nezavisna-conc..A je y, conc je x..i PAZITE kad unosite podatke!!

mikele

Quote from: SUNCE on 14-06-2007, 19:48:54
Ja sam imala zadatak u excel-u...u 12 razlicitih uzoraka odredjuje se holesterol pre i posle dijete..pokazati da li ima znacajne promene u conc..
Drugi je da se izracuna jednacina prave-date su conc i apsorbance..ovde bih da napomenem da obratite paznju koja je zavisna promenljiva-A ,a koja nezavisna-conc..A je y, conc je x..i PAZITE kad unosite podatke!!
Имала си екстра задатке. :T
Ја идем сутра,раном зором,у 9х. :>