Pratimo li dovoljno svetske trendove u leèenju i farmakologiji

Started by Bred, 20-09-2006, 16:22:14

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bred

„Atenolol“ podstièe ¹eæer
Lek „Atenolol“, beta-blokator koji se koristi za sni¾avanje krvnog pritiska, koristi se i dalje iako je odavno poznato da izaziva dijabetes. Nejasno je za¹to je ovaj lek, sa najvi¹e ne¾eljenih dejstava, kod nas i najprepisivaniji, iako mo¾e da se zameni bilo kojim drugim savremenijim i boljim lekom takoðe iz grupe beta-blokatora.

Kako je „Blic“ veæ pisao, na Kongresu kardiologa u Barseloni, predstavljena je studija prema kojoj pacijetni koji koriste „atenolol“ imaju za 50 odsto veæe izglede da obole od dijabetesa nego pacijenti koji koriste lekove novije generacije.

„Atenolol“ je najjeftiniji i najstariji beta-blokator i ima najvi¹e ne¾eljenih dejstava. Iako su posle njega usledile generacije boljih, kao ¹to su „konkor“, „nebilet“, „nebivolol“, „bisoprolol“, koji imaju znatno manje uticaja na pojavu dijabetesa, lekari najèe¹æe prepisuju upravo „atenolol“.

Dr Vasilije Antiæ, pomoænik ministra zdravlja, uz napomenu da nije kardiolog, ka¾e da za to mogu da postoje dva razloga - ili lekari na osnovu svog klinièkog iskustva smatraju da taj lek daje najbolje rezultate ili ne prate najnovije trendove u medicini.


Nema smernica
Britanski lekari su nedavno dobili smernice da „atenolol“ ne bi trebalo da prepisuju pacijentima koji pate od hipertenzije i da ovaj lek treba zameniti lekovima iz grupe ACE inhibitora i antagonista kalcijuma. Meðutim, domaæi lekari, kako ka¾e doc. dr Biljana Putnikoviæ, naèelnica kardiologije u KBC „Zvezdara“, za sada nisu dobili nikakve sliène smernice. Ona dodaje i da se u ovoj bolnici ovaj lek skoro i ne koristi, veæ noviji beta-blokatori.

Prema reèima dr Antiæa, ukoliko se bilo gde u svetu za neki lek ustanovi da ima ne¾eljena dejstva, Agencija za lekove dobija te informacije, obave¹tava Ministarstvo zdravlja i sve lekare u Srbiji.

- Kod „atenolola“ se oèigledno ne radi o tako drastièno lo¹em uticaju da bi trebalo da reaguje Agencija za lekove, ali bi preporuku o daljem kori¹æenju tog leka trebalo da da Udru¾enje kardiologa - ka¾e pomoænik ministra zdravlja.

Prema reèima dr Vesne Andriæ, interniste i kardiologa u Zavodu za za¹titu zdravlja ¾eleznièara, beta-blokatori su broj jedan u leèenju koronarne bolesti. Ona dodaje i da iako je poznato ¹tetno dejstvo beta-blokatora, njihov negativan uèinak po zdravlje je neznatan u odnosu na korist koju daju.

Prema reèima doktora, u odreðivanju terapije veliku ulogu igraju i druge bolesti pacijenta, i na osnovu toga se odreðuje da li æe neko korisiti brta-blokatore, ACE inhibitore ili antagoniste kalcijuma.

Natalija ®ivanoviæ


--------------------------------------------------------------------------------
BLIC