Prakticni ispit iz farmaceutske tehnologije?

Started by Bred, 22-09-2006, 22:46:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Enea

da li se rivanol rastvara par descendum?

Yasmin

Infuzi, maerati, dekokti i sirupi dolaze(ja sam pravila infuz), a za cajeve nisam sigurna.

Enea

aj pliz ako imash u chemu vidi da li se ovaj rivanol posipa po povrshini

hvala

SUNCE

Rivanol je Aethacridini lactas(Ph.Jug.IV) i lako se r-ra u kljucaloj vodi..Rc nije specifican,samo obrati paznju na s.c.(prekoracena-ispravljas),voda se greje do kljucanja,pa se bar malo mora nadoknaditi i r-or se MORA profiltrirati jer smo ga grejali.. .blah.

Enea

#109
dobro, to znam, nego kako rastvaram supstancu, samo je roknem u tu zagrejanu vodu, ili je posipam po povrshini?
tnx :cvet

da li dolaze kolodijumi?

Jeca

Samo je stavi u kljucalu vodu,jer se rastvara lako, ali posle toga moras profiltrirati, jer se zagrejani rastvori filtriraju.

KOlodijum moze da dodje, mada nisam cula skoro da je neko imao da pravi...

Bred

koliko mene secanje sluzi cvrste supstance smo posipali po povrsini tecnosti samo kod izrade gelova i preparata koloidnog srebra?  :wink:

Enea

#112
 :wink: da ali se i gentiana violet [ + methylrosanilinum chloridum ] takodje posipa..

osim shto se filtriraju zagrevani, filtriraju se i obojeni!


BK

Quote from: Enea on 06-11-2007, 13:19:23
osim shto se filtriraju zagrevani, filtriraju se i obojeni!
i sa vidljivim oneciscenjima

SUNCE

Jel moze neko u par reci da mi objasni princip rada autoklava?I sta je bitno da se ne pogresi na prakticnom u tom delu? :help:

jdjeka

#115
Napokon!!!  :V Polozila sam!!!  :~ :~ :~ :~ :~ :~ :~ :~ :~

Moji recepti su bili:

1. Rp/
     Zinci oxydum
     Talcum                  aa 0,30
     Acidi borici solutio 3%    5,0
     Aqua amygdalae amarae      5,0
     Cera lanae                12,0
     Vaselinum album           12,4
     Paraffinum liquidum        5,0

    M. f. ung.
    S. mast za decu

Ovaj recept postoji pod imenom "Ung. pro infantibus I" u RP, ali sa drugacijim kolicinama supstanci. Ima ga i u praktikumu (polucvrsti preparati, 100. str.)


2. Rp/
     Natrii     120 mval/L
     Kalii       36 mval/L
     Chloridi    52 mval/L
     Lactati    104 mval/L

    M. f. infundibile  500ml
    D. S. a. m. m.

Nisam sigurna da je recept bas ovako glasio (joni su sigurno bili oni koje sam navela, ali za kolicinu ne smem da garantujem), pa ako sam pogresila, u napred se izvinjavam! U svakom slucaju, infuzija je oficinalna u F. M. III pod nazivom "Darrow infundibile I"
Na-lactat je oficinalan u Extra Ph pod imenom "Sodium-lactat"

Kao neko ko je ovaj prakticni polozio iz treceg puta  :faq: (napominjem da ni jednom nisam izasla na srecu), podelila bih sa onima koji ce ovo tek polagati svoje utiske: mnogo toga zavisi od kombinacije koju cete izvuci i od toga ko vam pregleda rad!!! Moj savet je da se oslonite na svoj razum i svoje znanje!  :abso:
Sad odoh da...  :PI: :ziveli

:cvet :wave:

Sandra

Da li neko zna kada ce se odrzati predispitne vezbe u ovom roku?

Gocca

To obicno bude dan-dva pre prakticnog.

Sandra

To i meni prolazi kroz glavu ali mi treba tacno vreme

katarina

Da li neko zna kada pocinje prakticni 11.06.???? Hitno!