Prakticni ispit iz farmaceutske tehnologije?

Started by Bred, 22-09-2006, 22:46:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Gocca


AquArius

Dolaze,
.. pa, bar su dolazili pre godinu i nesto.
U to sam sigurna.

:happy:

stef


Maslacak


Jeca

Nisam znala gde da postavim ovo pitanje, pa ajd' vezano je za prakticni...

Elem, da li dobijamo gotove podloge ako treba da izradimo neki preparat gde nam treba podloga ili sami izradjujemo?
Da li kada pravimo kapi za oci izvlacimo spricem i iglom iz menzure ili moramo da prespemo u hem. casu, pa odatle da izvlacimo i filtriramo u bocicu?
Da li kod praskova laktoza se dopunjuje samo kod nepodeljenih, a kod podeljenih eventualno ako je m jednog praska manja od 0,2g?

Sad su mi ova pitanja pala na pamet, a kad budem nasla na papiricu gde sam pisala te nedoumice, eto mene opet :P

AquArius

Ok, sad se malo stidim, jer nekih stvari ne mogu da se setim,
ali se secam da - ako neko ne skine iglu sa sprica, a krene da
filtrira - pao je, naravno ako ga vidi.

E sad nekom to padne, nekom ne padne na pamet, nije lose napomenuti.

Podloge mislim da dobijate za prakticni, jer za njihovu sterilizaciju
je potrebno neko vreme, pa su onda gotove .. (osim ako ih ne napravis
na pocetku prakticnog, pa onda komentarises drugi Rc, pa onda nastavis
.. uf .. pogledati vreme sterilizacije)



Jeca

Hvala za ovu napomenu!

Mene interesuju same podloge ne kod preparata za oci (btw. kod njih dobijamo vec gotove sterile, pa u reversu ne treba pisati sta je za njih potrebno), vec ako dobijemo recept za neki krem koji sadrzi podlogu

AquArius

Ako je podloga oficinalna, onda bi trebalo da je dobijete gotovu.
Kad bolje razmislim, mislim da su se te podloge i cuvale
(posle vezbi) za potrebe prakticnog ispita.

Hm..

BK

Podloge su problem samo kod sterilnih preparata za oci jer moraju naknadno nakon izrade da se sterilisu...naravno za to nemamo vremena.
Kod kremova naravno da ce se izradjivati. Jer poenta je u STERILIZACIJI.

AquArius

Kod kremova da, ili ako ti je zadatak da izradis
podlogu sa nekim vrlo malim izmenama/dodacima,
ali ako je deo nekog krupnijeg Rc. ..

Covece, ne mogu se setiti.

Oh, well

:shy:

mare

Ako imas gotovu podlogu, vec napravljenu u stojnici, ne izradjujes je, ali ako je nema moras da je napravis. Tako je nama rekla asistentkinja

Bred

Mada u pricnipu oficinalne podloge ne treba mi da izradjujemo vec dobijamo gotove i kao takve ih i korisitmo na ispitu  :wink:

makky

Glupo pitanje, ali please help  :help2:
Kad proveravamo spd, a kada npd?!

Gocca

Evo da to objasnimo na primeru:
Ako pacijent 3 puta dnevno uzima neki lek (per os, supp,... Znaci nije u pitanju mast, jer bi njoj proveravala s.c.), prvo proveravas spd jer je to doza koju on unosi pojedinacno u npr.8h ujutru. A onda, moras da proveris npd , a to je kolicina aktivne supstance koju je pacijent uneo u toku 24 h (to su one 3 doze dnevno). Jer bitno ti je da vidis da ta ukupna doza nije prekoracena.

Aj samo polako,Makky... :wink:

jecapereca

Quote from: Bred on 01-10-2007, 12:41:46
Mada u pricnipu oficinalne podloge ne treba mi da izradjujemo vec dobijamo gotove i kao takve ih i korisitmo na ispitu  :wink:
Upravo tako.
U pravu su i Mare i Bred.
Ja sam na prakticnom imala da izradjujem mast koja u svom sastavu sadrzi cera lanae ung. i nisam je izradjivala vec samo odmeravala iz stojnice