Prakticni ispit iz farmaceutske tehnologije?

Started by Bred, 22-09-2006, 22:46:37

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

blabla


*TIJANA*

Kad su konsultacije pred prakticni u martu?  :cvet

bilja_tb


*TIJANA*



*TIJANA*

Imam par pitanja ako neko zna  :cvet   
1.  da li se sirupi (u okviru ekstraktivnih preparata) filtriraju pre prenosenja u bocicu?  Vecina izrada je direktno u bocici..  Izvinjavam se ako je pitanje glupo  :K2:
2. kako prakticno proveravamo ph pri izradi na primer injekcija u laminarnoj ?  Stavimo lakmus papir u menzuru u kojoj izradjujemo, pa on onda ostaje na levku pri filtriranju ili staklenim stapicem uzmemo kap rastvora iz menzure i proveravamo van nje?

Hvala!!

caparapica

Gliceroli supp. prema M.F.2008., kako dodajemo Pulvis conservans, kao centizimalni rastvor sa vodom ili triturat sa laktozom?

*TIJANA*

 :help3: 
Kad se na signaturi kod infuzija pise kalorijska vrednost?  Kad god imamo ili dodajemo secer?

tixy

#158
Quote from: *TIJANA* on 09-03-2010, 15:40:42
Imam par pitanja ako neko zna  :cvet   
1.  da li se sirupi (u okviru ekstraktivnih preparata) filtriraju pre prenosenja u bocicu?  Vecina izrada je direktno u bocici..  Izvinjavam se ako je pitanje glupo  :K2:
2. kako prakticno proveravamo ph pri izradi na primer injekcija u laminarnoj ?  Stavimo lakmus papir u menzuru u kojoj izradjujemo, pa on onda ostaje na levku pri filtriranju ili staklenim stapicem uzmemo kap rastvora iz menzure i proveravamo van nje?

Hvala!!
Pa na prvo pitanje si sama sebi dala odgovor  :wink:
Sto se tice provere pH,nikad to nismo radili,a kao drugo,da li mislis da ces time sto ce lakmus papir(obe mislimo na onaj obicni)da pocrveni biti sigurna da npr.inj.atropin sulfata ima ph izmedju 3 i 4? Naravno da ne! Tako da,ako ti dodje injekcija za izradu,u diskusiji kazes da se podesava pH,prakticno to ne radis :)

Quote from: *TIJANA* on 10-03-2010, 18:02:00
:help3: 
Kad se na signaturi kod infuzija pise kalorijska vrednost?  Kad god imamo ili dodajemo secer?
To na vezbama nismo radili...
Sto se tice supozitorija,koliko znam u sastav ulazi Aq.purificata,pa ces naravno praviti odgovarajuci centezimalni rastvor,triturat ne dolazi u obzir  :wink:

fellgood

mene zanima sl. :ako je recimo kod masti ili kremova prekoracena doza ljekovte supstance,da li se treba korigovati cijelokupna masa preparata povecanjem mase necega drugoga,za smanjenu masu ljekovite supstance,ali se samo smanji masa ljekovite supstance na dozvoljenu??? :ohman:

andjelina

Ako smanjis masu supstance na dozvoljenu koncentraciju moras da dodas vise podloge da ukupna masa preparata ostane nepromenjena

Keleraba

Jedno pitanje vezano za pra¹kove po¹to sam stari student, kad sam ja radila bilo je da se Acidi borici u pra¹kovima uzima da je s.c 3% i to se uzimalo iz Ph Jug4 to je s.c. vezana za rastvore ali smo je koristili i za praskove jer nam je receno da je konc od 10% suvise velika,medjutim sad vidim da se pojavljuje konc od 5% pa me zanima da li je zvanicno prihvaceno da se ta konc. koristi...ovo je konc iz EXtra Ph

Keleraba

Da li na institutu postoji samo  Extra Ph iz 2005,ili postoje i ranija izdanja po¹to sam videla da se negde koriste podaci iz Martindale 1982??? :wacko:

malena

Jel zna neko kad je prakticni u septembru?? Hvala...  :love:

makica

Termini praktiènog ispita iz predmeta Farmaceutska tehnologija sa biofarmacijom su :

31.08.2010. god.
1.10.2010. god.
Ovo je sa supe  :wink: