Istorija farmacije sa etikom

Started by *maja*, 28-05-2006, 11:10:35

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pig_am_am


5Nili

Auuu jos uvek nisu izbacili rezultate od 24.-og na netu...

malavestica

znaci, nema 29tog :wink:
inace, meni je 39 skroz ok, tu provucem pricu o alhemiji i paracelzusu..
e,da, sta da pisem kod 12-kritska medicina i farmacija? :help:
i,jel kod 42,43,44 moramo da znamo sve godine i sva otkrica?  :shock

pig_am_am

ja ne znam da ti kazem...jer ne znam sta da pisem kod 42-44  :ohwell:

a za kritsku ja cu ovako: to je bila preteca helenske kulture koja je zbog svog geografskog polozaja predstavljala sponu izmedju istoka i zapada. na kritu su uzgajane mnoge lekovite biljke. centar krita bio je knosos, u kome se nalazila cuvena palata minojskih careva, koja je na osnovu starih mitoloskih verovanja iskopana - i nadjeno je cudo od lepote  :happy: (tako pise u mojoj belesci...mislim to su profesorove reci).
zacetak grcke medicine i farmacije bio je ovde.
ahajci prenose kritsku kulturu na kopno.
minojska civilizacija se razvijala u isto vreme kad i egipatska pa su imale uticaj jedna na drugu (sto je veliki znacaj).

malavestica

#499
muchas gracias
ma nece bas to da bude od svih ovih pitanja :wink:
bar se nadam... red bi bio da i mi imamo mesopotamiju i egipat :smekerica:
salim se, ali, bice da je maja u pravu, neko pitanjce iz grcke i rima ocekujemo  :happy:
pa da se nadamo...
ako nadjem jos koju primedbu, ete me opet  :~

e, da, evo nesto o galenici, ono razvoj industrije:
Galenika je osnovana davne 1945. godine, taènije 18. jula 1945. godine odlukom Privrednog saveta
FNR Jugoslavije sa samo 43 zaposlena i bila u tom momentu mala ''radionica'' za
proizvodnju lekova.
Galenika je dobila ime po jednom od najveæih autoriteta antièke medicine za izradu
lekova. Naime, Galen (129-199 godine n.e.) se smatra osnivaèem nauène farmacije, pa je
po njemu i cela jedna oblast dobila naziv Galenska-farmacija, koja je tek pre tri decenije
promenila naziv u Farmaceutska tehnologija.
Odluka da se u tek osloboðenim gradovima, Beogradu i Zemunu, organizuje
najneophodnija proizvodnja lekova, zasnivala se na postojanju izvesnih ma¹ina i druge
opreme, zateèenih u jednom broju privatnih farmaceutskih laboratorija i drogerija.
Po¹to su osposobljene prostorije biv¹eg vojnosanitetskog zavoda u Zemunu, u njih je
prenet i instaliran deo ma¹ina i ostale opreme, uzet iz dve zemunske privatne firme,
Laboratorije Srpski steg i Fabrike Mikron. Bile su to ma¹ine za tabletiranje i oprema za
izradu i me¹anje lekovitih masti, èijim je pu¹tanjem u rad, veæ u novembru 1944.godine,
poèela proizvodnja najkritiènijih lekova.
Novoformirana Galenika u celini je preuzela imovinu, ne samo laboratorije "Odol" i
laboratorije "Mi¹koviæ i Komp.", kako je odreðeno Uredbom o osnivanju, veæ i
celokupnu opremu takoðe nacionalizovanih hemijsko-farmaceutskih laboratorija "Stanolaboratorija"
i "Rene Dunod". Mada je ova oprema u to vreme veæ uveliko bila zastarela,
a delimièno i amortizovana, ipak je otpoèela proizvodnja lekova u obliku tableta, ampula
i medicinskih masti, a takoðe i paste za zube.
Opisujuæi poèetke proizvodnje, dr Jovan Ristiæ, jedan od dvojice struènjaka-farmaceuta
sa fakultetskom spremom, koji je od prvog dana radio u Galenici, seæa se kako je nakon
prikupljanja ma¹ina, pribora i sirovina organizovana prva proizvodnja. U prizemlju su
izraðivane tablete, medicinske masti i paste za zube. Na spratu, u Ampulnom odeljenju,
sme¹tenom u jednom adaptiranom stanu, organizovana je proizvodnja ampula, rastvora i
sirupa, dok su sirovine i gotovi proizvodi èuvani u magacinskim prostorijama, u suterenu
zgrade.
S obzirom na to da je Uredba o osnivanju Galenike bila samo polazni akt bez preciznijih
odredbi, krajem 1946.godine Vlada Federativne Narodne Republike Jugoslavije donosi
Re¹enje kojim se detaljno odreðuju osnovna i obrtna sredstva i defini¹e predmet
poslovanja.

philoserbiana

na koja pitanja iz treceg dela-etika da obratimo paznju?hvala za sve ovo predjasnje...meni se sve zbudzilo u glavi,ali imam jos jedan dan da se iskristalise...nadam se da cemo svi da polozimo,makar nas pozvao na usmeni za dopunu odgovora za eventualnu sesticu...hvala vam,drugari i drugarice na pomoci i solidarnosti...laku noc  :cvet :help:

zoca

od rezultata na netu nista...a osecam da ce ih staviti kada svi budemo otisli na fax i videli...p tek onda...strasno!!!!!!!!!

olgica

Izasli su rezultati na netu.

Shix

#503
znali neko one koji su pali?
interesuje me da li bas nisu znali i nisu nista napisali ili se profi nije svidelo to sto su napisali ili su promasili temu( :wink:) ili tako nesto?
a mozda im je rukopis necitljiv?
ako nije problem,a bas bih volela da znam...

"znali" odvojeno....znaci,ZNA LI neko....i t.d. ...
hihi :stid:

schonne

jel ima neko pitanja i odgovore u word-u? znam da je imalo al ne mogu da nadjem sada. da li moze neko da upload-uje

Bred

#505
jel mislis na ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,225.msg212076.html#msg212076)?

schonne

ne ne, bas odgovori na ova 67 pitanja samo sto nema sva. ili mi je ova istorija isprala mozak :)

malavestica

pa nadam se da ce vaziti isti kriterijumi i za nas sutra. elem, profa je bio vise nego ok, nije ni cepidlacio ni okidao pri ocenjivanju. bas mi se drugarica zalila kako nije mogla da se seti nekih godina i izdeprimirala se sto ce da dobije 6,7 kad ono, dobila 10  :wink:
pa, videcemo sutra kako ce nama biti..

Shix

a ja znam devojku koja je sve super uradila i bas je ucila i znala sve godine,kad ono - dobila 7!
i... sta cemo sad?
zakljucak je da nema zakljucka,samo da nas poseti fortuna i da se oprostimo...
sad gledam ..ala smo se raspisali za ovu temu k'o niko...
...smorila sam se,ali bas,bas... :ohwell:

pig_am_am

eskulape, higijo, pankejo...  :help2:  samo da polozimo ovo  :>

meni je tako smesno to kult zmije... a u kumodrazu ih ima gomila...
mogli bi na fakultet da idemo sa stapom obmotanim zmijom  :lol:

boze al sam prsla  :lol: