Opasan hepatitis

Started by Bred, 29-09-2006, 08:43:33

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

willie the scot

molim,bez prozivanja na forumu... :angel:

Vampire 666

to sto neko nekog ne gotivi nije prozivanje...btw slazem se sa C...dosije X je ipak bolji od pekmeza...ima vise argumenata...a tu je i Skali...

Акутни хепатитис Ц обично није тешка болест, међутим прелази у хронично носилаштво вируса, праћено хроничним болестима јетре у 80 одсто случајева. Кад се добије хепатитис Ц, изгледи за излечење постоје у само 20 одсто случајева.

Данас је интравенско коришћење дроге најчешћи пут преношења вируса хепатитиса Ц зато што наркомани користе заједничку иглу или шприц. Инфекција се преноси и преко заједничког коришћења туфера загађених крвљу инфицираних особа. Такође, постоји могућност да се вирус Ц нађе код оних који ушмркавају дрогу (интраназално) преко заједничке цевчице. За годину дана дрогирања, 60 одсто наркомана добија вирус Ц, а за пет година њих 90 одсто. Они који су заражени сидом, у 40 одсто случајева имају и хепатитис Ц јер сви ти вируси користе исте путеве преношења. Постоји могућност ширења и у болничким условима (случаја четири породиље из Чачка) преко загађених биоптичких инструмената, колоноскопије, за време хемодијализе или у току операције. Опасни су и одласци код стоматолога, посебно оних који не мењају рукавице између два пацијента и који користе неадекватно стерилисане инструменте. У око 30 одсто случајева пут инфекције остаје непознат.

За хепатитис Ц нема ни серума ни вакцине јер то је веома променљив вирус који има шест основних типова и 100 подтипова. Ако се да вакцина за један, пацијент је незаштићен за све остале. Ради се о вирусу који стално мутира.(izvor - Wikipedia)

dakle...ako teorija zavere postoji onda je uperena protiv narkomana, tako da to u neku ruku i nije lose...slabi elementi drustva ce biti eliminisani elegantno...mada je prilicno neuspesna za jednu obmanu celog sveta sirokih razmera - samo 30 % zarazenih ne zna poreklo virusa u svom organizmu...

mene neko sigurno truje...u 50 % situacija ne znam zasto sam se prehladio... :shock

Bred

Ovde stavljamo tacku na teoriju zavere(a). Ako zelite o tome da pricate , otvorite temu u Svastari , forum Vesti iz sveta nauke je previse ozbiljan za takvu temu. :roll:

Coverdale

Ej, Darkeru, nemoj da me zoves "macane", neprijatno mi je!  :stid:

Darker

Va¾i batice, samo hrabro u nove radne pobede:-)

Tawny Kitaen

Quote from: Coverdale on 16-10-2006, 11:23:51
Ej, Darkeru, nemoj da me zoves "macane", neprijatno mi je! :stid:

Sta fali Macanu, bas je seksi    :T

Darker

 :OFF sem ako ne prièa¹ o nekom macanu sa hepatitisom :K
Elem, da se vratimo na temu...

pekmez

Quote from: Coverdale on 15-10-2006, 20:22:20
@pekmez

tebra, ja moldera gotivim, tebe svakako ne...pusti ljude da stave gumicu i da uzivaju u zivotu...

kao bez gumice se ne uziva u zivotu.

Quote from: Vampire 666 on 16-10-2006, 00:07:54
ako teorija zavere postoji onda je uperena protiv narkomana, tako da to u neku ruku i nije lose...slabi elementi drustva ce biti eliminisani elegantno...

ccccccc

Quote from: Bred on 16-10-2006, 08:29:00
Ovde stavljamo tacku na teoriju zavere(a). Ako zelite o tome da pricate , otvorite temu u Svastari , forum Vesti iz sveta nauke je previse ozbiljan za takvu temu. :roll:

da vidim koliko si ozbiljan, samo povrsno.

Dukica

jedan poznanik je dobio hepatitis c kod zubara. nadam se da ne laze.i kao nece da se leci dok je virus inaktivan. terapija je inace,neki lek Pegazus,koji kosta mnogo,a cela terapija bi bila oko par hiljada evra.hmmm... mene zanima,kako se tacno virus prenosi? nesto mi se objasnjenje iz mikroba ne djasvi. a i kazu neki,da nije dovoljno da te neko zarazen pljune u ranu,vec kao samo direktno krv na krv... a sto se onda studenti stomatologije vakcinisu vec na 4 godini protiv nekih hepatitisa? navodno,ne prenosi se sexualnim putem..tako kazu oboleli... :shock

Bred

pekmez, crveni karton. milimetri te dele od banovanja.

Smrda

ma zavisi koji hepaititis...a prenosi se i sexom...tecnost na tecnost...

Bred

#56
Samo u ivanjièkoj op¹tini kod tri trudnice sluèajno otkriven hepatitis C
Nose opasan virus u sebi, a da to i ne znaju
Autor: B. Bojoviæ - I. Mi¹koviæ |

Virusom hepatitisa C, koji je naèinom preno¹enja najslièniji sidi, u ivanjièkoj op¹tini je pro¹le godine registrovan sedam puta, od toga kod tri trudnice. U jednom sluèaju hepatitis C direktno je preko zara¾ene majèine krvi prenet na novoroðenèe. Procene struènjaka pokazuju da je jedan do dva odsto (80 do 160 hiljada) graðana Srbije zara¾eno, ali da najèe¹æe i ne znaju da su nosioci podmuklog virusa.

- Bilo mi je izuzetno te¹ko kada sam otkrila da imam hepatitis C. Sreæa, pa ga nisam prenela na bebu, inaèe ne znam ¹ta bih. Savetujem svima da urade testove na vreme, ovo je opako, ba¹ kao i sida. Te¹ko mi je da prièam o tome - ka¾e za „Blic“ majka zara¾ena virusom hepatitisa C.
S obzirom na to da su oboleli sasvim sluèajno otkriveni sumnja se da je njihov broj znatno veæi. Ova ozbiljna bolest naèinom preno¹enja podseæa najvi¹e na sidu. Mo¾e se leèiti u ranoj fazi otkrivanja, ali godi¹nja terapija za zara¾ene hepatitisom C ko¹ta oko 12.000 evra. Prema reèima naèelnika Higijensko-epidemiolo¹ke slu¾be u Ivanjici dr Milorada Dramièanina te¹ko se otkriva jer virus nakon ulaska u telo dugo ne daje nikakve simptome.
- Ljudi nemaju obièaj da se testiraju na ovaj virus. Hepatitis C se i dalje najèe¹æe otkriva putem dobrovoljnog davala¹tva krvi i kod trudnica. Na¾alost, jo¹ uvek nije obavezno testirati sve trudnice nego samo u sluèajevima kada lekar proceni da ne¹to nije u redu sa trudnoæom, pa se krv ¹alje na analizu. Nije obavezno da se virus prenese sa majke na bebu, ali se u mnogim sluèajevima to dogaða - ka¾e dr Dramièanin.
Dr Dragan Iliæ, epidemiolog Zavoda za zdravstvenu za¹titu studenata „Beograd“, istièe da je najveæa prepreka u otkrivanju i leèenju obolelih to ¹to virus ulazi u organizam, a da èovek ni¹ta ne oseti, odnosno bez ikakvih simptoma. Jedna od naznaka mo¾e biti blaga prehlada, ali se najèe¹æe sluèajno otkrije da je osoba zara¾ena i tada je bolest u veæini sluèajeva u poodmaklom stadijumu.
- Samo u 20 odsto sluèajeva virus se spontano elimini¹e, odnosno organizam se sam izbori. U ostalih 80 odsto sluèajeva, ukoliko se ne pristupi adekvatnoj terapiji, razvija se hronièni hepatitis C koji dovodi do ciroze jetre, pa èak i do karcinoma jetre. Veoma ugro¾ena grupa su pacijenti koji su na hemodijalizi. Oko 20 odsto inficiranih virus je „zaradilo“ seksualnim kontaktom bez za¹tite sa zara¾enom osobom, dok ostalih 80 odsto èine intravenski narkomani, ljudi zara¾eni prilikom transfuzije krvi ili tetoviranjem - obja¹njava na¹ sagovornik.
Dr Iliæ istièe da je preventiva veoma va¾na u borbi protiv ove bolesti, a to znaèi da narkomani koriste iskljuèivo svoj ¹pric, partneri upra¾njavaju seks sa kondomom, a primaoci tkiva i organa moraju da prime organe koji su testirani.
U Beogradu je moguæe besplatno testiranje na virus hepatitisa C i to u Centru za prevenciju side i polno prenosivih infekcija pri Studentskoj poliklinici. Pored hepatitisa C, opasni po zdravlje su i hepatitis A i B. Hepatitis A je poznat kao zarazna ¾utica i kao bolest prljavih ruku. U mnogo sluèajeva desi se da se ne leèi i da spontano proðe, a glavni simptomi su ¾utilo ko¾e i beonjaèa. Hepatitis B se najèe¹æe prenosi seksualnim odnosom bez za¹tite. Kao i hepatitis C, mo¾e dugo da ostane neotkriven. Leèi se u veæini sluèajeva uspe¹no, a prepoznaje se po malaksalosti, povi¹enoj temperaturi i gubitku te¾ine.

Komplikovano izleèenje
- Za razliku od HIV-a, hepatitis C je izleèiv. Terapija traje od ¹est do 12 meseci i dovodi do izleèenja u èak 80 odsto sluèajeva - istièe dr Iliæ.
Prema njegovim reèima, postoje velike sliènosti izmeðu virusa hepatitisa C i virusa HIV-a. Konstantno nastaju novi tipovi i podtipovi virusa i to je razlog za¹to ne postoji vakcina protiv ovih virusa. Hepatitis A i B izaziva jedan virus i zato je lak¹e napraviti vakcinu, smatra on i dodaje da se najlak¹e prenosi hepatitis B, gde je 30 odsto verovatnoæa da æemo se zaraziti prilikom riziènog pona¹anja. Ta verovatnoæa iznosi tri odsto kod hepatitisa C i samo 0,3 odsto kod virusa HIV-a.

blic



:news:
Kako protiv hepatitisa B
| Izvor: B92, Tanjug
Beograd -- Zahvaljujuæi savremenim terapijama hepatitis B se leèi, ali potrebno je dijagnostikovati ga na vreme, ka¾e profesor gastroenterologije Feruèio Bonino.

Hepatitis B jedna je od najèe¹æih virusnih infekcija na svetu. Procenjuje se da 400 miliona ljudi ima hronièni hepatitis B koji traje èitav ¾ivot. Virus hepatitisa B veoma je zarazan, 50 do 100 puta infektivniji od HIV-a. Spada u najopasnije seksualno prenosive bolesti. Od ovog oblika hepatitisa svake godine u svetu umire milion ljudi.

Dijagnoza akutne infekcije postavlja se jednostavnim testom krvi na njegova antitela.

“Ovo je bolest sa najveæim rizikom meðu onima koje se prenose krvlju. Primera radi, zara¾ena majka æe u skoro 98 odsto sluèajeva preneti virus na novoroðenu bebu, dok æe se u sluèaju hepatitisa C to dogoditi samo u 3-5 odsto sluèajeva”, obja¹njava Bonino, profesor Univerziteta Piza.

Za razliku od akutnog, hronièni hepatits B trajno o¹teæuje jetru. Zovu ga “tihi ubica” jer mo¾e biti pritajen. Kada se simpotmi ispolje, jetra je veæ o¹teæena.

Samo polovina zara¾enih primeæuje simptome koji su slièni gripu, pa mnogi i ne pomisle da su bolesni od hepatitisa.

“Hepatitis B je najèe¹æi uzroènik ciroze ili kancera jetre. Zato je potrebno da se bolest izleèi kako bi se izbegla pojava kancera. Danas postoje terapije sekundarne prevencije kojima se bolest leèi u najranijem stadijumu - dok jo¹ nema simptoma, ali da bi se to desilo, potrebno je da se nosioci virusa otkriju ¹to ranije, pre nego ¹to se ispolje prvi simpotomi. Zato je va¾an skrinig”, ka¾e Bonino.

Dobra vest je da protiv hepatitisa B postoji vakcina koja se u svetu primenjuje veæ decenijama.

Najèe¹æe su potrebne tri doze za potpunu za¹titu. Zahvaljujuæi savremenim terapijama u ranoj fazi moguæe je preduprediti bolest èiji ishod mo¾e biti fatalan.

Danas je u svim evropskim zemljama vakcinacija obavezna, a u Srbiji je tek odnedavno dostupna po roðenju.

Strategija za kontrolu nezaraznih bolesti

Ministarstvo zdravlja je pre godinu i po dana poèelo da priprema strategiju za prevenciju hroniènih nezaraznih oboljenja (HNB) polazeæi od èinjenice da su one veoma zastupljene meðu stanovnicima Srbije, rekla je danas na sednici Odbora za zdravlje pomoænica ministra zdravlja Ivana Mi¹iæ.

Ona je istakla da su nastanak tih bolesti kljuèni faktori rizika, na koje se mo¾e uticati dobrom prevencijom.

Prema njenim reèima, eliminacijom faktora rizika te bolesti mogu se preduprediti, a mogu se promeniti i karakteristike obolevanja graðana Srbije.

Mi¹iæeva je podsetila da je Ministarstvo zdravlja okupilo tim struènjaka koji je radio na pripremi strategije, rukovodeæi se kljuènim dokumentima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) iz te oblasti a imali su i pomoæ predstavnika SZO.

Na taj naèin je struèni tim do¹ao do nacrta strategije, koji je od maja na javnoj raspravi.

"Trenutno smo u fazi finalizacije Strategije za prevenciju i kontrolu hroniènih nezaraznih bolesti i oèekujem da æe ona biti usvojena poèetkom iduæe godine imajuæi u vidu da je usvajanje tog dokumenta veoma va¾no radi ¹to adekvatnijeg pristupanja prevenciji", kazala je Mi¹iæeva.

Uèesnici skupa su podsetili da Strategija za prevenciju i kontrolu HNB predstavlja sveobuhvatnu strategiju unapreðenja zdravlja stanovni¹tva, dece i odraslih.

Strategijom su obuhvaæene kardiovaskularne bolesti, maligni tumori, dijabetes, hronièna opstruktivna bolest pluæa i bolesti muskuloskeletnog sistema bez povreda, jer te HNB veæ decenijama èine veliki deo optereæenja bolestima u Srbiji, a imaju zajednièke faktore rizika i socijalno - ekonomske determinante.