Terapija protiv internet zavisnosti

Started by Bred, 29-09-2006, 08:52:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Bred

Izvor: B92
Beograd -- Razvoj tehnologije doneo i pojavu novih oblika zavisnosti - od raèunara i interneta.

Od skora i u Beogradu postoji savetovali¹te za leèenje ovih zavisnosti. Struènjaci ka¾u da do zavisnosti dolazi ako se svakodnevno provodi vi¹e od èetiri sata slobodnog vremena uz raèunar. Osim ovoga, tu je i èesta pojava zamene realnog sveta, kompjuterskim. Tada sajber-¾ivot nije ukljuèen u stvarni ¾ivot, a viðanje sa prijateljima se zamenjuje komunikacijom putem raèunara.

Zahtev igraèa video igara za "jo¹ samo jedan minut" za kompjuterom, doktori porede sa alkoholièarem koji ostavlja piæe èim popije jo¹ jednu èa¹icu. A èesto ne mogu da prestanu sa igrom na odreðeno vreme, jer ta pauza kod njih izaziva nemir.

Depresija, nesanica, te¹koæe pri koncentraciji i pamæenju, problemi sa vidom i kièmom su neke od moguæih posledica kompjuterske zavisnosti. Defektolog savetovali¹ta, Milan Radovanoviæ ka¾e da je terapija slièna tretmanu ostalih oblika zavisnosti, ali ne mora da sadr¾i nu¾no uzdr¾avanje od rada za raèunarom.

"Dosta poziva je bilo, i moram reæi èak i par poziva gde ljudi misle da mo¾da nije ¹ala, pa zovu da provere. Takoðe je bilo i ljudi kod kojih se zavisnost jo¹ nije oformila, ali gde postoji moguænost da se oformi, pa su zvali zbog preventivnog rada. Takoðe roditelji èesto zovu za svoju decu, jer se pla¹e da to ne preraste u zavisnost. Po¹to je razlika izmeðu ¹tetne upotrebe i zavisnosti mala", obja¹njava Radovanoviæ.

Iako bez tehnologije danas praktièno ne mo¾e da se ¾ivi, korisnicima se preporuèuje umereno kori¹æenje. Roditeljima se savetuje da kontroli¹u vreme koje njihova deca provode za raèunarom. A samo u najte¾im sluèajevima pristupa se leèenju kompjuterske zavisnosti, uz adekvatnu psihoterapiju i pomoæ porodice.

Vampire 666

meni je definitivnop potrebno lecenje od modernih tehnologija.....

nasty girl

sudeci prem ovom tekstu i meni je to potrbno.... :roll: :roll:

Bred


hulio_salinas

ajoooj

pa ovo je ozbiljno... ja nisam ba¹ toliki zavisnik, ali sam blizu...

Smrda

ja sam kampanjski zavisnik....ne sedam po par dana,ali kad zato kad odem na net...uuuuu!!!!
vidim da nas ima...
mozemo da oformimo grupu tipa anonimni.....(kako bi se to nazvalo)?!?

hulio_salinas

ma nije bitan naziv...

zna¹ onu foru:

sedimo u krugu ustajemo jedan po jedan i prièamo:
"Æao svima! Ja sam Aleksandar Popoviæ i internet sam zavisnik..."

i onda ceo krug aplaudira, a ono dvoje do mene, potap¹u me po ramenima...

mo¾e, a?

Smrda

Pa da to je cela ideja!!!!!
i onda smislimo ''Oporavak u 12 koraka''......
Upravo taj fazon,prvi korak priznati sebi problem...pa onda,izaci pred svet sa istinom isve tako...
moze,moze....
e,da i moramo da smislimo nagrade za apstinenciju!!

hulio_salinas

da, da, da...

prava stvar!!!

nagrade? pa... ne znam kakve bi mogle da budu... novèane? robne? gumene? xexexexe

Smrda

pa pazi...nagrade ili bar zamena za net,tj komp.....trebalo bi nam nesto za mozak..novac ili roba,mozda putovanja(pretenciozno,nema sta)...
i naravno,neke zamene za tastaturu...tu mi vec pada na pamet svasta nesto gumeno :K :K :twisted:

hulio_salinas


willie the scot

nagrada-internet vreme...ha,ha...

Korisnicko Ime

Pa ja sam poslom vezan za internet. 15h online dnevno
Ali to me ne cini zavisnikom!!!???  :hm  :K

hulio_salinas

ma ne... nisi ti zavisnik...

ti ultra mega giga zavisnik... za tebe nema leka... bolest je poprimila ozbiljne posledice...

xexe

Smrda

KI,tebe cemo kao predvodnika cele grupe!!!!
WTS,samo  zezaj...ali ti se ne izjasni kolika je tvoja zavisnost!??!?