Uticaj drustva na emotivni zivot pojedinca

Started by Bred, 23-09-2006, 22:28:45

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Bred

 Izvor: B92 
Beograd -- Veæina mladih u Srbiji, starostio izmeðu 19 i 26 godina, nije se poljubila sa partnerom vi¹e od godinu dana.


To su podaci do kojih je, u anonimnim istrazivanjima meðu studentima beogradskog fakulteta, do¹la profesorka i kulturolog Zorica Tomiæ. Ona kaze da je to posledica kriza kroz koje je zemlja u poslednjih 15 godina prolazila, ali i novih vrednosti koje je savremena kultura nametnula.

Da bi do¹li do poljupca, potrebna je komunikacija, a  te spone, kako obja¹njava Zorica Tomiæ, nema jer mladi u Srbiji u startu jedni od drugih imaju razlièita oèekivanja.

"Mladiæ od njih oèkuju da se pona¹aju kao sponzoru¹e, a momci pak ¾ive u uverenju da devojke od njih oèekuju da se pona¹aju kao pijani milijarderi, krimosi koji æe da dolaze po njih skupim automobilima, da ih izvod", obja¹njava Tomiæeva.

Tomiæeva obja¹njava da je takvo razmi¹ljane mladih, posledica kriza kroz koje je zemlja prolazila poslednjih 15 godina, ali i novih vrednosti koje im je donela tranzicija. "Mi smo izlozeni bombardovanju poruka koje idu iz svih nivoa, tipa da je interes u osnovi svega. Znaèi, pogledajte ¹ta nam rade mediji, vi¹e nemate prièu da je prijateljstvo stvar koja bi mogla da se dogodi izmeð vas i mene, nego banka vam je najbolji prijatelj, pouzdanost koja takoð karakteri¹e ljudske odnose vi¹e se ne vezuje za druge osobe nego za ulo¹ke sa krilcima."

Psihijatar za decu i mlade Velja Ðotunoviæ smatra da je se vreme stra¹nih promena prelama preko porodice, jer ona ne obavllja su¹tinske funkcije. "Nije samo uloga da za¹tititi dete, ili mlade od negativnih uticaja, nego porodica vi¹e ne vr¹i tu finu ulogu, da nauèi mlade kako voleti, kako se kroz obrasce pona¹anja u porodici uspostaviti odnosi sa drugima", obja¹njava Ðotunoviæ.


hulio_salinas

pored dru¹tvenih uzroka, morate priznati i da mnogo zavisi od pojedinaca... To je suvi¹e generalizovano... Ne mo¾e niko kriviti dru¹tvo zbog pauze ili krize u ljubavnom ¾ivotu...

Vampire 666

da,da... nije drustvo krivo sto je neko autistican i ne ume da ostvari kontakt...

Coolgemini

Niste u pravu...Ako pogledate opstu situaciju u drustvu,sve je vishe ljudi kojima nije do komunikacije i druzenja,a sto je posledica socijalne krize jedne drzave.Naravno da pojedinac moze uticati na svoje stavove i da izmeni mnogo stosta u promeni odnosa izmedju sebe i drugih,ali ako nema adekvatnih uslova i mogucnosti,onda bezi od drugih,a i od sebe.Istina je da trenutne situacije izmedju polova kroje bolnu sliku darodavca i sponzorushe(a sve zbog globalne neravnoteze i opshte slike u drustvu).Ne mora da znaci da je uvek drustvo krivo za takav odnos,ali veliki procenat svakako ono zauzima :C

hulio_salinas

zar ne misli¹ da je problem pojedinca, ako nema dovoljno snage i pameti da se izbori sa krzom... Svako treba da ima toliko samopouzdanja i rezervne energije da mo¾e da se izdigne iz op¹te krize...

Zar æu pasivno da gledam na svet oko sebe i da ka¾em da me dru¹tvo uni¹tava ili æu da prkosim tom dru¹tvu svojom energijom i verom u bolji ¾ivot?

Coolgemini

da,okay...ali ako ti je drustvo unistilo svaku volju i energiju za zivot,a pritom ti i ne pruza dovoljna sredstva za prezivljavanje,sta ce ti onda drustvo i upoznavanje lepse polovine kad ni toj lepsoj polovini neces moci da ispunish ocekivanja jer si opterecen licnim nezadovoljstvom i problemima?
Ovo ne govorim na subjektivnom nivou...posmatram sa objektivne strane :wink:

hulio_salinas

i dalje smatram da je to nemoæ pojedinca... znam da postoje situacije kada ti nije ni do èega, ali... Za¹to sebi dozvoliti da se to èesto i uèestalo dogaða...

mo¾emo o ovome raspravljati do prekosutra: da li je pojedinac sam kriv za svoju nesreæu ili je to dru¹tvo?

imap svoje mi¹ljenje, ja svoje...

Darker

Ma Bred to iz sopstvenog iskustva :K :K :K :K :K

Ma problem je u pojedincu, naravno. I u njegovom stavu. Ti ima¹ generalno neku situaciju, ali samo od tebe zavisi da li æe¹ da joj se prilagodi¹ ili da sebi stvori¹ novu drugaèiju situaciju... Znam likove koji nisu imali devojke po dve godine, a startovale su ih x puta... Mnogo biraju, a kukavice su da priðu onima koje im se stvarno sviðaju. Èekaju bo¾iji znak :][ :][ :][
Pa brate, da nemam godinu dana ribu, kravu bih ljubio :K :K :K


To je onaj vic sa èobanom, kad doðe na neku planinu da èuva ovce. a svi èobani oko njega ka***ju ovce, on ih gleda i umire od smeha, ne mo¾e da veruje, a oni æe  njemu, za 6 meseci æemo da te vidimo... I proðe 6 meseci, on stvarno ne mo¾e vi¹e da izdr¾i i odvede jednu ovcu u ¾bun. Prolaze èobani pored njega i kreæu da se valjaju od smeha. Pa ¹ta je sad, vi kao ne j****e ovce?? Ma ne to, NEGO KAKVOG SI GABORA NA©AO!!!! :> :> :> :lol: :lol: :lol:

hulio_salinas


Lena

Problem je u pojedincu ¹to se kreæe u takvom dru¹tvu... :K


hulio_salinas


nasty girl

Quote from: Coolgemini on 24-09-2006, 10:26:56
da,okay...ali ako ti je drustvo unistilo svaku volju i energiju za zivot,a pritom ti i ne pruza dovoljna sredstva za prezivljavanje,sta ce ti onda drustvo i upoznavanje lepse polovine kad ni toj lepsoj polovini neces moci da ispunish ocekivanja jer si opterecen licnim nezadovoljstvom i problemima?
Ovo ne govorim na subjektivnom nivou...posmatram sa objektivne strane :wink:

problem pojedinca je to sto on dozvoljava da mu drustvo unisti volju za zivotom....treba biti jak i odupreti se tome...

hulio_salinas


zivanshe

da bi reshio svoj problem, morash prvo da ga uochish i da prihvatish da imash problem (shto malo ko uspeva).
ako ceo zivot zivish na nachin na koj si nauchio, kako mozesh da dodjesh do ideje da je to losh nachin?
nachin na koj posmatrash zivot zavisi od vaspitanja.

ako devojchice nalaze uzore na pinku, ako u shkoli gledaju svoje drugarice koje se ponashaju... neadekvatno svojim godinama... ako ih mame shalju u ums, verovace da je vrhunski cilj zivota da se skockash, i sigurno nece reci sebi da postoji neshto bolje.

shto roditelji manje vremena imaju, to vecu ulogu u vaspitanju preuzima televizija. tako da onaj ko uredjuje tv program ima gotovo presudni uticaj na formiranje mentaliteta vecine (deca brzo porastu u "mlade"... pa u matore). sreca nasha da je u programskom savetu (ne znam tachno kako se zove to telo...) NASHE nacionalne televizije Vuchic.   :(

hocu reci, za opshte stanje, koje vecina ljudi ni ne analizira, nego uzima zdravo za gotovo, zasluzni su i elementi van nas samih.  :smile:

Darker

Quote from: Milos82nbg on 29-09-2006, 18:50:29
Kad je vec isprican vic o ovcama, evo jedne varijacije na temu  :K
ahahahahhahahahahahhahahahahahahahhaha, genijalno, ova slièka mo¾e i u homosexualnost da ide :> :> :> :> :> :> :> :>