Napomene vezane za prakticni ispit iz tehnologije

Started by Bred, 03-10-2006, 09:19:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

veveve

 Jel zna neko koliko treba da se uradi da bi se polozio prakticni,jel moraju oba recepta da se ispisu do kraja i jel ima vremena da se to uradi? :~

Enea

vremena ima knap.
koliko god da ga ima, uvek bi zeleli vishe.
ako ne uradish recep do kraja, ti kao da nisi uradio/la preparat je li tako?
a mislim da za prolaz nije dovoljno samo jedan da uradish.

serotonin

Da li moze neko da mi pomogne vezano za rok vaznosti prakticnog ispita?
Dakle, ako sam isti polozio u oktobru 2007. da li mi vazi i u oktobru 2008. ili se ne racuna taj rok, napomena> apsolvent sam od oktobra 2008.
Hvala UNAPRED!

Enea

mislim da da, zakljuchno sa oktobrom.. idi na katedru i pitaj ih.

Bred

ima o tome milion puta raspravljano, pretrazi forum.

ako nesto nisu menjali u zadnjih 6 meseci, trebalo bi da ti vazi i ceo oktobar  :wink:

serotonin

Hvala, Enea :cvet, hvala Bred!  :Bog
Pozvacu institut za svaki slucaj , ali vam beskrajno verujem!

Bred

 :cvet

Ali kad nazoves, napisi ovde sta su ti rekli.

:wink:

serotonin

Rekla asistentkinja da vazi do 31. 10. dakle, godinu dana zakljucno sa rokom u kome je polozen  :~


Bred

Eto, dakle to je 1000000% tako dok ne budu ako i budu menjali!
Znam da sam i ja isto prosle godine trazio taj info i raznih dezinformacija je bilo i na kraju sam morao da idem na fax i njih tamo pitam i odgovor je bio isti ovakav.

:wink:

frckica-j

Jedan koristan savjet kod vag/supp: po pravilu se dodaje 20% vise zbog gubitaka. Toliko pisete, ali radite 30% vise, pogotovo ako imate veci broj. I bude cakum-pakum! (Inace, savjet ass. na vjezbama!)

optimisticna

Moze li mi neko pomoci ? Kod supozitorija da li se koristi faktor istiskivanja ako je supstanca rastvorna u podlozi ili samo ako je suspendovana? Kako da znam da li se supstanca rastvara u podlozi npr. Witepsolu kad u monografiji supstanci pise rastvara se lako u vodi, glicerolu, tesko rastvara u eteru i slicno? kako na osnovu toga da zakljucim da li se rastvara u podlozi? Kakav je nacin izrade supozitorija ako se supstanca rastvara u podlozi, a kakav ako se ne rastvara? Jel isti ili se razlikuje? Molim vas pomozite.

frckica-j

Ako se dobro sjecam vjezbi (nisam jos polagala) faktor istiskivanja se racuna samo kod suspendovanja, a ne kod rastvaranja. Witepsol je lipofilna podloga. To znaci da ces pregledati sve farmakopeje koje imas na raspolaganju dok ne nadjes supstancu. Ako je nerastvorna u vodi a rastvorna u nekom org.rastvaracu, onda je rastvorna u Witepsolu.(Princip: slicno se u slicnom rastvara: hidrofilno u hidrofilnom, lipofilno u lipofilnom.) Mislim da i vi radite tehniku topljenja i izlivanja u supoforme. Sto se principa tice, isto je. Samo treba obratiti paznju na bazdarnu tacku (u oba slucaja), na faktor istiskivanja (u slucaju suspendovanja) i na povecanje kolicine od 20%.
Valjda sam pomogla, a ako nisam sve imas u prvom praktikumu!


chupava

evo nekoliko pitanja iz rastvora, pa ko sad sprema neka pomogne...
4. iz diskusije strana 81. gde se nalazi podatak za rastvorljivost nistatina? u Ph. Yug IV pise samo da se tesko rastvara u conc. etanolu.
21. 85 strana.... koja je to fora za rastvorljivost metilceluloze sto pise u onim podsetnicima ...ona 1/3 vode....? u Ph. Yg IV ima u napomeni da moze u propisanom volumenu vode koji cemo dobiti iz o.7 % NaCl- a.
23. isto str. 85. efedrin nitrat i zamena sa efedrin sulfatom iz extra ph. jel imate neki preracun za cist efedrin iz efedrin nitrata....posto iso nadjoh u podsetnicima da treba takav neki preracun...a mi na vezbama nasli samo efedrin sulfat 3% i to je to...
bas sam smorila....hhehe...aj javite ako neko zna...

Bred

21. Da, tako kako pise u podsetniku, samo jos malo detaljnije objasenje, ako to vec nisam pisao:
Metilceluloza se rastvara tako sto se od propisane kolicine vode uzima 1/3 vode koja je zagrejana i u njoj se rastvori da bi rastvor bio bistar preostale 2/3 vode treba da bude ohladjeno na temperaturi od 4C ili kao led.