Napomene vezane za prakticni ispit iz tehnologije

Started by Bred, 03-10-2006, 09:19:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

milena

Sto se tice nistatina, ovo je suspenzija, glicerol sluzi da se "veze" za jezik, da lek. supstanca bolje deluje..

optimisticna

Zna li neko kod injekcija ako imam penicilin u preparatu ne smijem sterilisati u autoklavu toplotom, vec sterilisem filtracijom ali kroz koji filtar? Od sinter stakla ili membranski? Postoji li rok upotrebe za injekcije i infuzije?
U injekcijama posto imam obicno HCl kao sredstvo za korekciju PH, kako se ta HCl prilikom prakticne izrade vadi iz boce? Da li se boca sa HCl otvori pa prespe malo u casu? Ili se kao i Aqua pro injectione vadi pomocu 2 igle i sprice? :help3: :shock2:

milena

Sterilizacija je postupak 6, tj. asepticni uslovi! Filtracija nema veze sa tim, filtar je od sinter stakla.
Rok upotrebe postoji, na str.41 u praktikumu pise da se na signaturi navodi datum isticanja roka upotrebe, ali na vezbama smo obelezavali kao i sve druge preparate : preparat xx, konc.,kolicina, sterilizacija, u ruke lekaru, datum, paraf. Tako da ne brines zbog roka upotrebe.
HCl se vadi kao i voda za injekcije, pomocu 2 igle i sprica izvadis u casu, a onda kapaljkom otkapas koliko ti treba.

Nadam se da sam bar malo pomogla..!  :cvet

Enea

mislim membranski, ali nisam 100% sigurna..
ne sme da se autoklavira.

hcl isto kao i aqua pro injectione.



Enea


optimisticna

Treba mi pomoc za magistralne injekcije? npr Ephedrini chloridi inj. 30mg/ml a 1ml  Kako da provjerim koncentraciju?
Nema nigdje postupak izrade, pa moram dodati NaCl i HCl. Znam da cu kolicinu NaCl koju dodajem odrediti preko formule, ali kako da odredim koliko trebam dodati HCl? :wacko:

AVENDON

za HCL napises samo q.s

a za efedrin proveri u Ph.Jug IV ima npd=0.05, u ovim injekcijama je 0.03g tako da nije prekoracena



optimisticna

Moze li mi neko pomoci? U nerijesenim receptima iz injekcija nalazi se magistralna injekcija  Amikacini sulfatis inj. 100mg/2ml a 2ml, nema podataka o ovoj supstanci ou Ph.Yug IV, ima u Extri za odrasle da moze 15mg/kg dnevno podeljeno u 2-3 doze, kako da provjerim koncentraciju?
Injekcija je magistralna, pa moram izracunati kolicinu NaCl koju dodajem metodom sonog ekvivalenta, ali u Ph.Yug IV nema podatka za soni ekvivalent za amikacin sulfat (A u tabeli), kako onda da odredim kolicinu NaCl koju dodajem?
a005 :help3: :help2: :wall:

Enea

1. ako pishe, kao shto kazesh Amikacini sulfatis injectio, preparat je oficinalan!


2. ako pise, RP/ amikacin sulfat toliko i toliko
                 nacl  toliko i toliko
                 aqua redestilata toliko i toliko inda je MAGISTRALAN!  :indi:

Kako kazesh da ga nema u PH JUG 4, probaj da ga pronadjesh u FM3, FM2..



mi smo sone ekvivalente imali izvuchene na vezbama na nekom papiru u ljubichastoj fascikli ( te kojih nema u chetvrtoj )  :K2:

optimisticna

Nema injekcija sa Amikacin sulfatom ni u Ph.Yug IV ni u FM III ni u FM II.

optimisticna

Zna li neko ako dobijem infuziju sa jonima izrazenim u mval/l ako trebam pisati sastav preparata na signaturi (s.cum formula) hocu li na signaturi pisati jone u mval/l ili prevesti u mmol/l?

milena

Pises bas tako kako ti je u postavci, u mval/l..   :cvet

optimisticna