Napomene vezane za prakticni ispit iz tehnologije

Started by Bred, 03-10-2006, 09:19:19

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Enea

infuzije i injekcije su uglavnom oficinalne..
moja ifuzija je bila propisana kao magistralna, tako sam je i radila, sve rachunala i pred sam kraj ispita nadjem istu u fm3.. srecjom prorachun mi se podudarao..

optimisticna

Moze li mi neko pomoci?
Kad spojim jone da dobijem soli kod infuzije sa jonima,izracunam masu tih soli, trebam li onda provjeriti dozu tih soli, uporediti masu sa spd ili npd?

Kad dodam glukozu da bih izotonizovala hipotonicnu infuziju sa jonima, trebam li dodati i 0,1M HCL da ne dodje do karamelizacije glukoze u toku sterilizacije? :roll:

milena

Nismo nigde proveravali dozu soli kod infuzija..

Da, kad god imas glukozu dodaj HCl zbog karamelizacije (q.s.)..


optimisticna

Kako da znam kad pravim kapi za oci u menzuri a kad u casi?

Za MgCl2x6H2O nema vrijednosti za soni ekvivalent u tablici vec samo za bezvodni MgCl2, da li je to neka greska? Ili nije greska pa moram preracunati MgCl2x6H2O u bezvodni,pa bezvodni koristiti u proracunu za tonicnost?

malavestica

mi smo kapi ya oci uvek radili u menzuri, dodamo i vodu ya inj do 10 ml pa onda prenesemo u casu da bi mogli da promesamo,cisto iz prakticnih razloga, jer bi kad gurnes stakleni stapic u menzuru izasao rastvor  :wink:
jedino se razlikuje izrada kapi sa targezinom, jer on mora da se posipa po povrsini tecnosti i tako rastvara pa zato mora u hem casi.

optimisticna

Moze li mi molim vas neko pomoci u proracunu i izradi ovog recepta?
Rp/ Hydrargyri oxycianidi oculoguttae 2% 10ml
     S.kapi za oci
  Takav ima u recepturnom prirucniku ali ne sa 2% vec odnos 1:5000.
Koncentracija je prekoracena ,ne znam na koju da smanjim. Ma zivce mi je izvukao ovaj recept! A neko ce reci da je bas lagan.   :help2: :shock2: :wall:

optimisticna

Zna li neko kako se rastvara metilceluloza u vodi? Da li je greska napisati da se rastvara par descendum?

Bred

pobogu koleginice => http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,2397.msg222127.html#msg222127

:F :)

optimisticna

Dragi kolega, tarantulica na drugoj stranici podsetnika za prakticni ispit pise da se metilceluloza rastvara par descendum. Ja samo pitam da li je to tacno. Ali sad je vec svejedno, prakticni sam polozila! :djavo

milena

Jesu li izasli rezultati prakticnog? Oni su rekli sutra..

Marijanchi

Danas nisu izasli rezultati, bila sam ja do fakulteta oko 15h.
Ja sam u ovom roku imala da izradjujem oficinalan slozeni prasak sa Ca glukonatom i limunskom kiselinom. Pogresila sam kod provere spd.. U receptu mi je pisalo 3-4x2praska dnevno, ja sam proverila dozu na 8 praskova u brzini, umesto na 2. Tako da cu najverovatnije pasti.:wall:   Drugi recept je bio mast-suspenzija sa lidokainom, kortizonom, bizmut-subgalatom i cink-oksidom..

Marijanchi

Ipak sam polozila.. :K2:
Jedna devojka, koja je sa mnom radila prakticni 5.09. u terminu od 12.30h, je zaboravila F.M.III kod mene.. Tako da ako ovo citas ili je neko mozda vec upoznat sa ovim i zna ko je u pitanju-neka se javi, radi dogovora za vracanje istih.

Jelena Aleksic

Molim vas da mi neko odgovori sta sme a sta ne sme da se autoklavira kod izrade parenteralnih preparata, da li smeju suspenzije kod preparata za oci i ako ne smeju zasto ne smeju,zasto ne smeju emulzije,i da li treba raditi izotonizaciju kod kapi za nos?Molim vas pomozite mi.Unapred hvala

Enea

Kod preparata za ochi autoklaviraju se samo dijagnostichka sredstva i veshtachke suze.
Antibiotici za parenteralnu primenu ne smeju se autoklavirati.
Infundibilije se uvek autoklaviraju.

Nemam gde da pogledam.. Ali znam sigurno da emulzije nismo radili u inekcijama i infuldibilijama iako uljane inekcije kao takve postoje. Infundibilije NE jer bi momentalno doshlo do uljane embolije. U oko emulzije ne. E sada koliko se secjam dok sam spremala usmeni trebala mi je izrada kapi tipa suspenzija. Imash na samom kraju praktikuma, poslednje dve strane, 2 recepta kao primer. Secam se da je mene tu nesto bunilo, tipa, suspenzije, cestice odredjene velichine da li ce ostati na filtru? Pogledaj to. Ima negde na forumu i Maslachkicin odgovor na to..

Izotonizaciju kod kapi za nos nismo na vezbama radili, ali njih smo radili na samom pocetku, kod rastvora. Je li tako? Ako vecj umesh da uradish izotonizaciju, a znam da umesh, nece da shkodi, moze samo da ti koristi.

Ako ne dobijesh bash sve odgovore na forumu idi na konsultacije.
Obichno su dan pred ispit.


:cvet