Kontracepcija i sve o njoj (Prekid trudnoæe ugro¾ava zdravlje )

Started by Bred, 06-06-2006, 19:50:05

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Bred

U Srbiji godi¹nje 200.000 abortusa
Reproduktivno zdravlje u Srbiji je veoma ugro¾eno, tome najvi¹e doprinosi zastra¹ujuæi broj od 200.000 abortusa godi¹nje, nasuprot samo 90.000 roðenih beba. Nasilni prekidi trudnoæe i dalje su osnovni vid planiranja porodice, a situacija je jo¹ te¾a jer se ne zna pouzdan broj abortusa koji se izvr¹i u privatnim ordinacijama.


Prema reèima dr Ane Mitroviæ, ginekologa i predsednice Udru¾enja za reproduktivno zdravlje, koje je juèe najavilo svoju dugoroènu akciju informisanja ¹to veæeg broja ¾ena i njihovih partnera o znaèaju reproduktivnog zdravlja, oko 1,8 miliona ¾ena u Srbiji trenutno je u reproduktivnom periodu. Na¾alost, za veæinu njih abortus je i dalje osnovni naèin planiranja porodice, a neinformisanost o savremenim kontraceptivnim sredstvima, kao ¹to su hormonska i intrauterina, glavni je problem.

- Osnovni vid za¹tite reproduktivnog zdravlja u razvijenim zemljama je upotreba modernih metoda kontracepcije. Prema rezultatima poslednjih istra¾ivanja, samo deset odsto parova u Srbiji koristi neki oblik kontracepcije, a adekvatnu modernu samo dva odsto njih. Treba znati da modernih kontraceptivnih sredstava ima na na¹em tr¾i¹tu i da, osim ¹to kontroli¹u zaèeæe, preveniraju osteoporozu i benigne bolesti dojke, odlièna su i za terapiju anemije, bola u karlici i prilikom menstrualnih krvarenja - rekla je dr Mitroviæ.

Dr Katarina Sedlecki, direktorka Centra za planiranje porodice, upozorila je da je svaki èetvrti abortus petog ili vi¹eg reda, i da najveæi broj ¾ena kao jedini vid kontrole raðanja koristi abortus. Jedna petina ovakvih prekida trudnoæe praæena je komplikacijama, koje kasnije imaju posledice i na plodnost ¾ena koje do tada nisu raðale.

Uèesnice konferencije podsetile su da svaki ¹esti par u Srbiji ima problema sa sterilitetom jednog od partnera. Sposobnost ¾ene da raða zavisi od njenih godina, starosti jajnih æelija, stanja reproduktivnih organa, prolaznosti jajovoda, dok je kod mu¹karca presudan nalaz spermograma.


Brede, izmenio sam naslov, nadam se da je ok  :> :>

katarina

Strasno, ali ja sam IZRICITO PROTIV tih pilula!!!

A kada ce da izmisle neke hormone za muskarce, pitam se ja, pa da se i oni malo truju!!
Mi, zene, sve moramo! >:(

Poradicu na tome kad zavrsim fax......al tad ce mozda biti kasno... :`

vladimir

A ja sam izrièito protiv abortusa! >:( >:( >:(

lijepa bosanka

Zasto si protiv pilula?? Procitala si sta pise.....
Te pilule su danas sa malim procentom hormona...Pored zastite od nezeljene trudnoce, ginekolozi ih danas najnormalnije preporucuju kod problema sa bolnim,neredovnim menstruacijama,policisticnih jajnika...koji su danas siroko rasprostranjeni...Ali naravno nista ne treba raditi na svoju ruku...prije pocetka koriscenja potrebno je obaviti odgovarajuce laboratorijske analize,a poslije treba ici na redovne preglede....i to je to!!!
Osim toga,zar nisi najsigurnija kada se ti zastitis??
E tu je problem sto se ne mozes zastititi od polno prenosivih bolest :(...ali zato postoji durex.. :happy:

Sto se tice kontracepcijske pilule za muskarce....ja sam negdje citala da se radi na tome... :`

Tako,draga koleginice,pozuri da te ne preduhitre!!!  :) :wink:

Abortus je uzasna stvar!!!!  >:( Mislim da utice i kako na fizicko tako i na psihicko zdravlje zene....tako da ....bar danas kada zivimo u 21. vijeku,kada je nauka i tehnologija toliko napredovala..... ne trebamo sebi to da dozvolimo!!!! :/

nasty girl

#4
slazem se sa bosankom i smatram da su pilule ok jer se tada devojka oseca najsigurnije... :angel: :angel: :angel:

A sto se tice abortusa izricito sam protiv toga... >:( >:( ali opet nije ni resenje roditi dete i ostaviti ga negde na ulici da bi zavrsio u nekom domu za nezbrinutu decu ili tako nesto.. :'( :'( :'(

vladimir

Quote from: nasty girl on 07-06-2006, 18:09:46
A sto se tice abortusa izricito sam protiv toga... >:( >:( ali opet nije ni resenje roditi dete i ostaviti ga negde na ulici da bi zavrsio u nekom domu za nezbrinutu decu ili tako nesto.. :'( :'( :'(

Bolje i to nego mu oduzeti pravo na ¾ivot! >:(  Naravno, planiranje porodice na 1. mestu-hvala Bogu, kontraceptivnih sredstava koliko hoæe¹!

katarina

Ne shvatite me pogresno, nisam za abortus. Ne daj Boze nikom! :'(
Ali sto se pilula tice....... :roll:
Ko meni moze da potvrdi da su pilule zdrave nakon 5-10 godina koriscenja??? :`? :`?
Znam za slucajeve da su se neki zenama iz moje bliske okoline pojavili neki benigni tumorcici na jetri. Lekar ih je prvo pitao da li su nekada koristile pilule za kontracepciju??????????????
Hemija je ipak hemija!
Meni je doktorka preporucivala, ma i te analize mi je radila, ali ja sam se u zadnjem trenutku predomislila! Nema sanse da se trujem, a zdrava sam ko dren I nista ne fali mom ciklusu, tacan je ko Svajcarac!!!!!!

nasty girl

Quote from: vladimir on 07-06-2006, 18:15:15
Bolje i to nego mu oduzeti pravo na ¾ivot! >:(  Naravno, planiranje porodice na 1. mestu-hvala Bogu, kontraceptivnih sredstava koliko hoæe¹!

Mislim da nisi svestan sta pricas Vladimire...  :`? :`? :`?ja zivim na Senjaku i tamo se nalazi dom za nezbrinutu decu... tu decu vidjam svaki dan i nemas pojma kako im je... a citiracu ti reci jednog decka sa kojim sam mnogo dobra,a zivi u domu: "Ti nemas pojma kako je meni kada sam sam u sobi,nema nikog da mi pomogne, ne postoji niko na koga mogu da se oslonim!" :( :( :( :( :( :'( :'( :'( :'( :'(

A sto se tice planiranja porodice tu se slazem sa tobom...

lijepa bosanka

#8
Quote from: katarina on 07-06-2006, 18:27:01
....
Meni je doktorka preporucivala, ma i te analize mi je radila, ali ja sam se u zadnjem trenutku predomislila! Nema sanse da se trujem, a zdrava sam ko dren I nista ne fali mom ciklusu, tacan je ko Svajcarac!!!!!!

Hvala Bogu da ti ne treba!!!!! :smile:  Tacno je da su toksicne za  jetru.....ali zato se prave pauze....ne bi ih trebalo konzumirati nekoliko godina bez pauze...npr 6 mjeseci,pa pauza....i tako!

Porodicu treba planirati,ali sve u svoje vrijeme.....A ako se desi ostaje nam samo nada da ce nas nasi muskarci podrzati i biti uz nas....  :neutral:

Neke zanimljive informacije mozete procitati na sajtu http://www.femalelife.co.yu/html/products/combined_pills/ultra_low_dose/meliane/

Darker

1) Imam lo¹e iskustvo(tj. ne ja naravno, ali posredno i ja) sa hormonima. Neki ultra blagi, kao... e sad zamisli da se svaki dan oseæa¹ ko da si u pms-u, pa ti se poremete totalno hormoni, haos... Ne mogu sad da se setim kako se zovu ali su extra poznate pilule... Poenta je da je SVAKI organizam fabrika za sebe i tu nema nekih pravila... Najbolje Durex u ruke(ovaj, ne ba¹ ruke :lol:) i PAMET u glavu!!!!
A ¹to se abortusa tièe, na nekom forumu se na¹iroko raspravljalo o tome, ali ja i dalje ostajem pri verziji da je to INDIVIDUALNA odluka svakog para/odnosno ¾ene... A èisto da mi se vladimir ne smori, citiraæu jedan plakat sa protesta ¾ena u crnom: Bolje da ga abortiram nego da ga Pahomije siluje :twisted: :twisted: :twisted:
©alim se, naravno, to je ozbiljna stvar, i za filozofsko-biolo¹ku raspravu o pravu fetusa na ¾ivot, ali sa druge strane da li je bolje abortirati na koliko toliko civilizovan naèin, nego ne znam èedomorstvo, ¾ivot tog deteta u paklu itd...
Ali ¹ta god prièali, NIKO nema prava da utièe na individualnu odluku tog nekog para, pa ¹to neko pametan reèe(buhahahhahaha) svako nosi svoj krst...

pereca

Quote from: Darker on 07-06-2006, 21:26:53
Bolje da ga abortiram nego da ga Pahomije siluje :twisted: :twisted: :twisted:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Stvarno se izvinjavam, ali ne mogu da prestanem da se smejem. Uzasno sam losa  :embarrased:

Darker

Opu¹teno, to reci Vladimiru kad popiz...A i ja sam umirao od smeha, mada je nekima to glupo... :angel: :twisted:

vladimir

Quote from: nasty girl on 07-06-2006, 18:54:59
Mislim da nisi svestan sta pricas Vladimire... :`? :`? :`?ja zivim na Senjaku i tamo se nalazi dom za nezbrinutu decu... tu decu vidjam svaki dan i nemas pojma kako im je... a citiracu ti reci jednog decka sa kojim sam mnogo dobra,a zivi u domu: "Ti nemas pojma kako je meni kada sam sam u sobi,nema nikog da mi pomogne, ne postoji niko na koga mogu da se oslonim!" :( :( :( :( :( :'( :'( :'( :'( :'(

A sto se tice planiranja porodice tu se slazem sa tobom...

I te kako sam svestan.Znam na sta mislis za decu iz domova, dok sam bio u Crvenom Krstu drzao sam predavanja deci iz takvih domova.
A, slucajno sam i bio sa drugaricom pred njen odlazak na kliniku gde je abortirala.Ne bih da vam prepricavam detalje, ona je tad bila jako mlada i dan-danas se kaje zbog toga.
I dalje smatram da niko nema pravo da oduzme nekom pravo na zivot, makar taj neko bio i fetus.Postoje hraniteljske porodice, mnogi ne mogu imati decu, a neki abortiraju zato sto ne zele da ga rode ili da brinu o njemu.Mislim da je to pitanje zrelosti-i stupanje u odnose i radjanje i briga o detetu.A abortus ne opravdavam ( sem iz medicinskih razloga ):ako roditelji ne mogu da brinu o njemu, nije resenje da ga ubiju pre nego sto se i rodi!!! :(

lijepa bosanka

Darker.....pa zar najgoru organizaciju nadje da citiras!!!!!!! >:( >:( Auuuuuuuuuu......Pokvari mi dan,majke mi!!!!!! >:( >:( >:(

Meni je abortus isto sto i ubistvo! u potpunosti se slazem se sa vladimirom!!

nasty girl

Quote from: vladimir on 08-06-2006, 00:40:27
I te kako sam svestan.Znam na sta mislis za decu iz domova, dok sam bio u Crvenom Krstu drzao sam predavanja deci iz takvih domova.
A, slucajno sam i bio sa drugaricom pred njen odlazak na kliniku gde je abortirala.Ne bih da vam prepricavam detalje, ona je tad bila jako mlada i dan-danas se kaje zbog toga.
I dalje smatram da niko nema pravo da oduzme nekom pravo na zivot, makar taj neko bio i fetus.Postoje hraniteljske porodice, mnogi ne mogu imati decu, a neki abortiraju zato sto ne zele da ga rode ili da brinu o njemu.Mislim da je to pitanje zrelosti-i stupanje u odnose i radjanje i briga o detetu.A abortus ne opravdavam ( sem iz medicinskih razloga ):ako roditelji ne mogu da brinu o njemu, nije resenje da ga ubiju pre nego sto se i rodi!!! :(

i ja sam bila sa drugaricom kada je abortirala i to je nesto najstrasnije sto sam dozivela,plakala sam zajedno sa njom.. :'( :'( :'( ...i ona je bila dosta mlada i dan danas pati i oseca se kao da je izgubila deo sebe... ponekad pomislim slusajuci je da ne moze sebi da oprosti zbog toga... :( :( :( :(
ja konkretno sam protiv abortusa i ne verujem da bih to ikada uradila...jer ne bih mogla da podnesem cinjenicu da sam ubila svoje dete... :'( :'( :'(

Ali opet nisu svi ljudi kao ti, lijepa bosanka, ja.... imaju drugacije stavove po tom pitanju...i tu cu se sloziti sa darkerom da niko nema pravo da utice na individualnu odluku pojedinca ili para...

A sto se tice dece u domovima zive kao u paklu(kako je to darker definisao)...oni zive i bolje nego mi u materijalnom smislu, ali oni nemaju ono osnovno ljubav roditelja(jednog ili oba...) :( :(  A sto se tice hraniteljskih porodica sve manje ih je danas..jer ljudi uglavnom pribegavaju vestackim putevima oplodnje...a ranije to i nije bilo toliko aktuelno...