Travari uz doktore

Started by Darker, 12-10-2006, 17:42:16

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Darker

    
Alternativa uskoro na beogradskom Medicinskom fakultetu
Travari uz doktore
Dekan dr Bogdan Ðurièiæ smatra da treba iskoristiti sve naèine kako bi se pomoglo bolesnicima

Beogradski Medicinski fakultet se priprema da u program studija uvede i alternativnu (homeopatija) i tradicionalnu (travari) medicinu, u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj za¹titi èiji paragrafi i formalno uvode „alternativu” u sistem zdravstvene za¹tite.

U poèetku se sasvim sigurno neæe izuèavati kao poseban predmet, program ili kurs. „Studentima æe samo biti ’servirane’ informacije o alternativnim naèinima leèenja, kao i o tome kakva je recimo razlika izmeðu homeopatije i tradicionalne kineske medicine”, ka¾e za na¹ list dekan profesor dr Bogdan Ðurièiæ.

Pro¹le godine je Zakonom o zdravstvenoj za¹titi odobreno lekarima da se bave i alternativnom medicinom. Ministar zdravlja Srbije Tomica Milosavljeviæ je u vi¹e navrata u medijima obja¹njavao da bi lekari ubuduæe morali pacijentima da uka¾u i na moguænosti alternativne i tradicionalne medicine.

Lekari, meðutim, upozoravaju da najveæi broj njih ne mo¾e to da radi jer se na studijama to ne izuèava. Samo mali broj njihovih kolega zna ne¹to o tome, jer ih je to interesovalo, pa su èitali odreðenu literaturu, pretra¾ivali internet...

– Ne postoji kurs iz alternativne medicine u dodiplomskoj nastavi – potvrðuje dr Bogdan Ðurièiæ.

Zato je te¹ko odmah u praksi i realizovati ideju o informisanju pacijenta da lek za neka oboljenja mogu potra¾iti u alternativnoj i tradicionalnoj medicini. To je i jedan od razloga zbog kojeg se na studijama medicine ne mo¾e odmah poèeti sa nastavom iz ovih oblasti. Nema struènjaka koji bi, recimo, znali koji su oblici alternativne medicine kompatibilni sa zvaniènom medicinom.

– Jedna komisija na Medicinskom fakultetu radi na dono¹enju stavova o alternativnoj i tradicionalnoj medicini. Uskoro æe studenti imati osnovnu informaciju iz ovih oblasti. Kineska vlada inicirala je da se kineska tradicionalna medicina valorizuje kroz standarde klasiène medicine, da se tako zapravo nauèno izmeri. To bi se realizovalo kroz programe koje kineska vlada ¾eli da finansira, a preko Ministarstva za nauku i za¹titu ¾ivotne sredine Srbije. I Medicinski fakultet u Beogradu ¾eli da uðe u taj program, posebno u delu farmakoterapije. Tako bi se na na¹em fakultetu izvodili nauènoistra¾ivaèki projekti – obja¹njava Ðurièiæ.

– Mogli bismo, recimo, da vidimo da li èaj od odreðene biljke daje efekte.

Dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu smatra da treba iskoristiti sve naèine kako bi se pomoglo bolesnicima. Za¹to da se za neke obiène bolesti ne koriste biljke, ako poma¾u, a da se antibiotici saèuvaju za ozbiljnija oboljenja.
On ukazuje i da je meðu nacionalnim institutima za zdravlje u Americi jedan za alternativnu medicinu. A na „nizu fakulteta u Evropi postoje odeljenja na kojima se predaju alternativna i tradicionalna medicina”. U tradicionalnu medicinu, obja¹njava na¹ sabesednik, spadaju travari i kineska tradicionalna medicina, a alternativna obuhvata homeopatiju i takozvani holistièki pristup.
Aleksandra Brkiæ
[objavljeno: 12.10.2006.] Politika

Vampire 666

tradicionalna ok, ali je ta homeopatija takva laz i prevara! strasno sto je kod nas ozakonjena...

Smrda

ne slazem se sa tobom...ja mislim da je to dobar nacin lecenja,naravno uz strucnu pomoc(lekar ili farmaceut)
pa upravo zato sto su misljenja podeljena ona i jeste ozakonjena,kako ne bi mogao bilo ko da se bavi time......

Vampire 666

ma jeste...jedna pilula(koja je uzgred prazna) leci sve bolesti...

Smrda

malo si skeptik,vamp??
a kako si siguran da je prazna....

Vampire 666

dobro...skoro prazna...ima minorne kolicine aktivne supstance...

Smrda

koje btw nista ne znace.....
xexexe

Adonis_Vernalis

O homeopatiji cemo razgovarati na ovom forumu, ukoliko postoji zelja za tim, sve dok na V godini po Bolonji reformisanog fakulteta ne osvane predmet "Alternativne medicinske tehnike" u okviru kojeg ce se izucavati i homeopatija...

Medjutim, smatram da ova tema mora da bude izdvojena i upravo pod tim nazivom... dakle, "Homeopatija"...

Ovo "travari" mi malo smeta...

Nalepicu ovde uskoro jedan svoj rad (nije nigde objavljen, niti mi je namera bila da ga objavljujem...) U trenucima dokolice, napisao sam ga u pokusaju da sistematizujem nesto sto vec generacijama govorim svojim studentima, tokom vezbi i predavanja...

Tu cu objasniti zasto mi termin "travar" smeta... Objasnicu i zasto tzv. "Srpska tradicionalna medicina" nije autenticna... i koje su prednosti i mane toga sto ona nije "autenticna"...

Treba mi samo malo vremena... nadam se da cu popamtiti sta sam gde i kome obecao... podsetite me ako zaboravim!

mullala

#8
Quote from: Vampire 666
ma jeste...jedna pilula(koja je uzgred prazna) leci sve bolesti...
Ne leci sve, imaju oni vise tih praznih pilula :D
Inace, ja verujem u homeopatiju (sa izvesnom dozom skepticizma), jer ako placebo moze u izvesnim slucajevima da pokazuje vecu aktivnost od leka (rezultati dobijeni na nekim velikim klinickim ispitivanjima), onda moze i nesto u sta je neko ulozio izuzetan napor da ga napravi i jos veci da te ubedi da ce raditi. Vecina bolesti MOZE da se izleci cistom psihom. I mozda minimalnom dozom supstance da zavara organizam.
Nije bullshit, ima i priprema tih lekova neku svoju logiku, koja se zasniva uglavnom na fizicko-hemijskim i nuklearno-energetskim ( :lol: ) osobinama onoga sto ulazi u sastav leka.
Ne branim homeopatiju, samo tvrdim da ne treba nista odbacivati kao glupost, dok na svojoj kozi ne probas da li to radi.

Smrda

mene zanima...ja hocu da o tome pricam...ali mislim da vec postoji tema pod nazivom homeopatija...samo bas i nije posecena....
Adonise mi cemo vas podsecati.....ne se sekirate :wink:
a sto se sugestije i placebo efekta tice...mislim da je to malo sira tema...da ne odemo u off,pa ce nas Bred :F
mene bas zanima zasto su ljudi toliko skepticni prema ovome...pa ako nekog zanima homeopatija,tj travarstvo(ovde napomenuto) ne znaci da ne veruje u medecinu...mislim zasto ljudi smatraj da jedna stvar iskljucuje drugu??!

mullala

Isto kao sto religija ne iskljucuje nauku. :)
Sorry za off...

Vampire 666

znam ja da homeopatija deluje, samo mi je skroz iritantan nacin na koji to delovanje i uspesno lecenje homeopaticari prezentuju u javnosti...niko od njih nece priznati da je to placebo efekat...

Adonis_Vernalis

Ok... potrazicu tu, vec postojecu temu, i dati joj podsticaj jednom serijom tekstova o homeopatiji...

Za pocetak, dovoljno je da pokusate da shvatite da su sve te tehnike, ukljucujuci i homeopatiju, DOPUNA aktuelnoj farmakoterapiji, a ne njena ZAMENA... Mera je vrlina, nikada nemojte da zaboravite!!

@ Vampire... nemoj da zaboravis ni jednu mudrost koju je tvoj zemljak, Paun Es Durlic, rekao jednom prilikom, kada je pred nama, suvim fitohemicarima, izlagao svoj etnomedicinski rad o leski kao apotropejonu (zastitniku) muske celjadi vlaskog kraja... Elem, pricao je o tome kako se prave amuleti koji Vlahe stite od metka (a bese vreme ratova)... Jedna drcna i nadobudna koleginica, vlasnica svega i svacega po Beogradu i okolini, ustala je i pred svima izrekla: "Dobro, ajte vi nama svima napravite te amulete!"... jer njena superiorna racionalna komponenta nije vise mogla da podnosi njegova brbljanja... A Paun, sa apostolskim mirom izrece sledecu recenicu.... "Hocu, napravicu vama ja to... Ali, na moje zemljake, Vlahe, ta amajlija DELUJE, jer oni VERUJU u nju... vama ce to biti samo jedan modni detalj sumnjive estetske vrednosti..."

Paun rulz!!!  :Bog

Darker

Kao ¹to neko gore reèe, psiha je èudo, neistra¾eno...

Smrda

psiha je cudo...sugestija takodje...
ali tesko da mogu da poverujem da se homeopatija bazira na placebo efektu?? i da je sve to prevara??
ako vec ne deluje,zar bi lekari i farmaceuti to ozvanicili??i u vrstili u obrazovanje,pa valjda ce se ta diploma priznavati?