Znate li koja ste krvna grupa?Dajete li dobrovoljno krv ili ne smete/ne zelite?

Started by so_simple, 06-10-2006, 23:11:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

tarantulica

Kako je O+ (nekada bila) univerzalni davalac?
Shta je sa Rh faktorom?  :hmm

Masha

Mozda ovo pomogne  :wink:
Krvna grupa primaoca    Kompatibilne krvne grupe
A-                                       A-, 0-
A+                                   A-, A+, 0-, 0+
B-                                       B-, 0-
B+                                   B-, B+, 0-, +0
AB-                                   A-, B-, AB-, 0-
AB+                             A-, A+, B-, B+, AB-, AB+, 0-, 0+
0-                                          0-
0+                                        0-, 0+

Dakle, ne moze se nekome ko je Rh negativan dati Rh pozitivna krv jer krv davaoca i primaoca moraju biti komaptibilne i kada su pitanju antigeni A i B, ali i Rh antigen. Dakle, O- je univerzalni davalac.

tarantulica


Darker

Rh antigen je D antigen na membrani eritrocita, ako nam je Janèiæ dobro objasnio (a mene pamæenje dobro slu¾i, ¹to je vrlo diskutabilno :K )

yeca


Masha

Nemoj se ljutis yeco pereco i nemoj da places, evo cvetic  :cvet. Ja i sada nailzaim na neke clanke u kojima se kaze da je 0 grupa univerzalni davalac, ali se vec dugo unazad ne praktikuje da se Rh- ljudima daje Rh+ krv. Zato i apeluju ovoliko da se krv daje jer treba imati svih 8 kombinacija u dovoljnim kolicinama.

yeca

ma ok, nisam znala da je toliki akcenat na Rh faktoru   :cvet

igrackica

0 je univerzalni davalac jer onaj ko ima 0 nema anti A i anti B, sto znaci da nece biti atigen za ljude koji imaju A, B i AB grupu, valjda se ja dobro secam, neka me neko ispravi.
Nego za Rh ni meni nije najjasnije. Znate ono kad je majka Rh-, a dete bude Rh+, onda ako majcina krv dodje u kontakt sa detetovom krvlju, stvori antitela na njegove Rh+ i ako takva majcina krv dodje u kontakt sa detetovom, onda nastaje problem jer majcina krv uinstava detetovu. Uh, valjda nisam mnogo konfuzna...
E, sad da li je isti princip i kod davalaca, sta ako neko od davalaca ima vec antitela na Rh+(majka deteta sa Rh+), a davalac je Rh- i takva krv dodje kod nekog ko je Rh+? Mislim da zbog toga ne smeju da se mesaju Rh faktori.
Ako neko ima bolje objasnjenje neka javi, meni je ovo bas interesantno.
Ja sam 0+, hehe, bar nema rizika za probleme u trudnoci, ne bih volela da se mom detetu radi Eksangvino tansfuzija...

Masha

Igrackice, tema o Rh faktoru u trudnoci postoji i tu je dosta toga objasnjeno.
www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,5930.0.html
Kada je neko 0 grupa to znaci da se na povrsini eritrocita ne nalaze ni A ni B antigen, ali u krvnoj plazmi se nalaze anti-A i anti-B antitela. Zbog toga oni mogu da prime samo O grupu.

igrackica


Masha

Igrackice, ti si malo pogresila u vezi toga sta imaju, a sta ne oni sa O grupom. Dakle, nemaju ni A ni B antigen, a imaju anti-A i anti-B antitela i zbog toga sto imaju ova antitela ne mogu da prime ni A ni B ni AB krvnu grupu, a zbog toga sto neamju antigene mogu svoju da daju svim ostalima.

igrackica

Nisi dobro proctala, napisala sam, da ko ima O grupu nema A i B antigen! Znaci moze da bude davalac.
Anti A ili Anti B, ANTI je univerzalan naziv, mislila sam Anti A gen, odnosno Antigen A. Antitela mogu i da imaju i da nemaju, fora je da ce O grupa ako primi krv druge grupe stvoriti antitela na antigene koje ta grupa ima.

Bred


Masha

Ako neko primi nekomaptibilnu krv nece stvarati antitela na odredjeni antigen jer ih vec poseduje. To znaci da ako neko ima krvnu grupu A i primi krvnu grupu B doci ce do vrlo brze rekacije jer ce njegova urodjena anti-B antitela unistiti sve transfunidrane eritrocite krvne grupe B, tacnije dolazi do hemolize koja moze biti smrtonosna.

igrackica

Ok, to oko transfuzije mi je jasno, ali skroz sam zaboravila odakle nam urodjena antitela za grupu koju nemamo? Evo recimo ja sam 0 i odakle meni anti A i anti B antitela, ako moja krv nikada nije bila u kontaktu sa antigenom A ili B? Antitela se produkuju na odgovarajuci antigen, ili se dobijaju od majke, ali posto je i majka 0, odakle njoj? Ako je off topics, pisi mi na PM.