Znate li koja ste krvna grupa?Dajete li dobrovoljno krv ili ne smete/ne zelite?

Started by so_simple, 06-10-2006, 23:11:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

The_Layla

A+, podgrupa D. I ne dajem krv jer sam anemicna, pa nece da me puste... :(

crazy ball

B+
dajem krv,kada mi dozvole,posto mi je hemoglobin cas ok cas nije....

mina_v

A+
Dajem dobrovoljno, evo bas sad se dogovaram sa drugaricom da odemo do instituta za transfuziju..

maya

A (ne znam Rh faktor)...
pokusala sam vec tri puta da dam krv,ali su me uvek vracali zbog niskog pritiska ili gvozdja...smrc...

Al-Jasmina

Onda proèitaj neki od saveta kako da doti¹ne pote¹koæe suzbije¹!


Ajvi

Ja sam A+, i davala sam krv u srednjoj.. Stvarno mrzim igle, i jedva sam prezivela..  :T 
Al' mislim da sam vec savladala strah, u medjuvremenu, vadila sam jos par puta krv iz vene, za analize.. dala bih opet.. Mislim da covek treba da se suoci sa strahom!
I mene brine donekle to sto lekari savetuju da ne treba davati krv.. Sta s tim? Oni to izgleda savetuju svojim bliznjim, clanovima porodice.. A ostali, kako se ko snadje..
Meni je nesto na pameti recenica iz nekog udzbenika, mozda za osnovnu skolu, "krv je tecno tkivo", pa kad je date, valjda ste, tih sati posle na "gubitku".. "manjak tkiva"??  :(

Al-Jasmina

Ajvi, kada savetuju davanje krvi ide se na to da se u organizmu obnove celije krvi jer ih organizam stvara a buduci da neke celije krvi mogu i do 120 dana da zive...nije lose sa stanovista logike... Moguce je da su to lekari savetovali zbog intrahospitalnih infekcija ili ako se nekada nije menjao pribor za vadjenje krvi...
Ipak, kada mi ne bismo davali, sta bi bilo sa trudnicama, bebama, decom, i istalima koji izgube tu dragocenu tecnost i potrebna im je da bi preziveli...

Biram da rizikujem da tamo neko moju krv mozda i preproda u inostranstvu
ako ce bar jedna od tih kesica da spasi zivot :)

Smrda

meni ni jedan lekar nije rekao tako sto...
prvi put cujem..zaista...

nasty girl

meni je dosta lekara reklo tako nesto ukljucujuci i  moju mamu....

Mishica


Smrda

Quote from: nasty girl on 14-02-2007, 08:20:38
meni je dosta lekara reklo tako nesto ukljucujuci i  moju mamu....
pa ja ne znam...stvarno...
znam ako ima nekih epidemija ili infekcija...to sto kaze Al Jass...
ne vidim drugi razlog za nedavanje krvi,sem bojazan od infekcije...

Al-Jasmina

Quote from: nasty girl on 14-02-2007, 08:20:38
meni je dosta lekara reklo tako nesto ukljucujuci i  moju mamu....

Ali why?
Ajde, podeli da znamo i mi...mene bas interesuje

Smrda

Evo odgovora na neka pitanja,
zao mi je sto nisam nasla neki nas sajt,ali na brzinu sam surfovala...

====================================================

22. ©teti li davanje krvi zdravlju?
Davanje krvi ne ¹teti zdravlju ako se provedu svi propisani postupci pri odabiru darivatelja krvi.
-Svaka zdrava osoba izmeðu 18 i 65 godina starosti mo¾e bez opasnosti za svoje zdravlje darovati krv 3 do 4 puta tijekom jedne godine.
- Zdrav organizam darivatelja krvi vrlo brzo u potpunosti nadoknaðuje kolièinu i sve sastavne dijelove darovane krvi: veæ unutar 24 sata organizam nadoknadi tekuæi dio krvi - plazmu i njene sastojke, broj trombocita i leukocita. Eritrociti se nadoknade unutar 4 do 6 tjedana.
- Davanje krvi najvi¹e utjeèe na ¾eljezo koje se u obliku hemoglobina nalazi u eritrocitima (crvene krvne stanice).
- Davanjem 450 mL krvi darivatelj gubi oko 200mg ¾eljeza. Organizam nadoknaðuje gubitak ¾eljeza u roku 1 do 2 mjeseca poveæanom apsorpcijom iz hrane.
- Prije svakog davanja krvi obvezno provjeravamo zdravstveno stanje darivatelja i kolièinu ¾eljeza u njegovoj krvi. Krv se uzima samo kada je darivatelj zdrav i ima dovoljno ¾eljeza.

Davanje krvi nikako ne ugro¾ava darivatelja. To mo¾e ujedno biti i kontrola darivateljeva zdravlja.

23. Mo¾e li se davanjem krvi zaraziti od neke bolesti?
Tijekom davanja krvi ne postoji moguænost zaraze darivatelja.
- Sav pribor za uzimanje krvi - igle, plastiène cijevi, plastiène vreæice i ostali materijal koji se koristi pri uzimanju krvi su sterilni i za jednokratnu su upotrebu. Pribor je napravljen na naèin koji onemoguæuje njegovu ponovnu uporabu.

24.Razvija li se ovisnost za davanje krvi?
Davanje krvi ne uzrokuje naviku darivatelja.
- Davanje krvi mo¾e se zapoèeti i prestati u svako doba izmeðu 18 i 65 godina ¾ivota.
- Davanjem krvi ne nastaju nikakve tjelesne promjene ili posljedice po organizam.
- Neki ljudi se ipak bolje osjeæaju nakon ¹to daruju krv i zato daruju krv nekoliko puta godi¹nje. Ta je pojava èe¹æa u osoba s blago povi¹enim krvnim tlakom. U tih je osoba davanje krvi ujedno i naèin ubla¾avanja simptoma uzrokovanih blagim povi¹enjem krvnog tlaka, ali nije naèin lijeèenja povi¹enog tlaka.

izvor www.inet.hr

==========================

vladimir