Znate li koja ste krvna grupa?Dajete li dobrovoljno krv ili ne smete/ne zelite?

Started by so_simple, 06-10-2006, 23:11:03

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

krajina

dajem,veæ 2 godine.o+ sam.mislim da bi svako ko je zdrav isposoban trebao da daje krv.kod nas na fakultetu je slab odziv uprkos velikom anga¾ovanju zdravstvene organizacije

Darker

©to imaju agresivniju kampanju, trebalo da bi da bude ¹to manji odziv... Mislim, ako neki kreten sa maskom krene da me vija po hodniku, taman da neko umire, ne bih dao krv...
:wall: :wall: :wall: .grins. .grins. .grins. .grins.

Wolf

Slaze se sa Darkerom. Mnogo cimaju i smaraju:"Daj, daj!".
K'o da njima zivot zavisi od toga.

Maslacak

Quote from: krajina on 13-03-2007, 09:24:01
kod nas na fakultetu je slab odziv uprkos velikom anga¾ovanju zdravstvene organizacije

bice da je u inat :>
kad sam prosli put dala krv (a bilo mi je lose, i sad definitivno necu neko vreme), dali su mi da popunim anketicu sa pitanjem o tome kako da unaprede propagandu oko davanja. Moj odgovor je bio: dosta vise, molim vas! :K

Verovatno zaista postoji problem nedostatka krvi, zato toliko insistiraju... Samo mislim da je kontra-produktivno. Deluju kao neka sekta, i ljudi pocinju i da strepe...ja znam mnoge roditelje koji ne daju deci da budu davaoci zbog toga. U fazonu: ko zna sta se radi sa tim.
"Maskirani kreteni" definitivno ne pomazu :K

Darker

Poma¾e sendviè...
Ne mora novac, iako je to na zapadu praksa.
samo sendviè, sokiæ, eventualno oslobaðanje plaæanja participacije... Da ne prièam o tome da iako si redovan davalac, ako ne daj Bo¾e tebi zatreba krv-moraæe¹ da juri¹ nekoga, sa ili bez maske, da refundira¹ primljenu kolièinu :wall: :wall: :wall:
Da im... Da ne lajem sad .grins. .grins. .grins.

Maslacak

pa, sokic se dobije...
sendvic sam dobila kad sam dala krv u srednjoj
a poslednji put krekere i bonzitu...
sta bi ti vise! :K

Quote from: Darker on 13-03-2007, 23:34:17
Da ne prièam o tome da iako si redovan davalac, ako ne daj Bo¾e tebi zatreba krv-moraæe¹ da juri¹ nekoga, sa ili bez maske, da refundira¹ primljenu kolièinu :wall: :wall: :wall:
Da im... Da ne lajem sad .grins. .grins. .grins.

Da, to jeste bedak.

Smrda

pa ne moras da refundiras ukoliko ima krvi,i ja mislim da to nije do njih nego do bolnice,tj klinickog centra...
evo,
pre neki dan,ja bila potraznja za A+ grupom u mom blizem okruzenju...
e sad,oni su imali krv,odredjeno vreme,
ali kako je operacija odlozena,krvi je nestalo pa smo morali da trazimo... :roll:
a ako je u pitanju redovan davalac,
mislim da CK obezbedjuje refundiranje,
bar mi je tako receno..

Jack-Jack

Quote from: Darker on 13-03-2007, 23:34:17
Poma¾e sendviè...
Ne mora novac, iako je to na zapadu praksa.
samo sendviè, sokiæ, eventualno oslobaðanje plaæanja participacije...

Pa ljudi, krv se DAJE, a ne prodaje! To sto je na zapadu praksa, ne mora da je ispravno! Ko HOCE da da krv, njemu nece smetati sto je dobio "samo sendvic". Ti tim cinom nekome mozda spasavas zivot, ne trudis se da prezivis pomocu tih sendvica ili da ustedis "ogromnih" 20 dinara participacije (sto je jeftinije od jednog piva, a da ne pricamo o cigarama)!

A i lepo si rekao

Quote from: Darker on 13-03-2007, 23:34:17
ako ne daj Bo¾e tebi zatreba krv-moraæe¹ da juri¹ nekoga, sa ili bez maske, da refundira¹ primljenu kolièinu :wall: :wall: :wall:

Dakle i ti bi jurio da nekome tebi ili tebi bliskom bliskom treba. U cemu je onda problem sto to neko drugi radi? Pored toga, Smrda je lepo rekla

Quote from: smrda on 14-03-2007, 07:10:14
a ako je u pitanju redovan davalac,
mislim da CK obezbedjuje refundiranje,
bar mi je tako receno..
...
Quote from: Wolf on 13-03-2007, 22:39:44
Slaze se sa Darkerom. Mnogo cimaju i smaraju:"Daj, daj!".
K'o da njima zivot zavisi od toga.

Pa nece valjda da te juri taj kome zivot zavisi od toga?!? :hmm

Te institucije i sluze upravo zbog toga. Da traze krv onima kojima treba, ko da treba njima samima!

Ja ne znam kako su navalentni bili ti kod vas na faxu, ali ljudi, ako nekome zivot zavisi od toga, moze li se biti previse navalentan?!

PS Da im vise ljudi koji bi HTELI da daju krv, ne bi bilo potrebe za tim "preterano navalentnim" akcijama!

Maslacak

Quote from: Jack-Jack on 14-03-2007, 08:21:39
Da im vise ljudi koji bi HTELI da daju krv, ne bi bilo potrebe za tim "preterano navalentnim" akcijama!

Slazem se, ali je apsolutno kontra-produktivno. Koliko uopste ocekivati da ima ljudi koji hoce da daju krv tek tako? I od onih koji su cisto dobri i humani (a znamo da to nije neki procenat), svaki peti pada u nesvest kad vidi iglu, a svaki treci je anemican... Ako su tom navalentnoscu uspeli da povecaju broj davalaca i za 1% svaka im cast, ali mislim da nisu. Postali su sekta.
Ocigledno nema dovoljno ljudi koji zele i vole da daju krv, i zato treba uvesti prodaju krvi. Nema tu price o tome da li je ispravno, moralno ili ne. Krv je neophodna. Krajnji cilj davanja krvi nije da postaknes humanost kod ljudi, vec da je ima dovoljno u bolnicama. A i dalje je nema.

Jack-Jack

Razumem ja sta ti hoces da kazes i slazem se da je kupovina kao krajnja metoda jedino resenja.
Samo sto ne bi bilo vise davalaca ni kada bi se placala. Recimo krvna plazma se placa pa je opet nema dovoljno. Problem je u tome sto su ljudi generalno lenji i neosetljivi na tudje probleme. Jer, ko hoce da da krv, dace je bez nadoknade i nece cekati pare.
Ja razmem ljude kojima je jednostavno odvratan i sam pogled na iglu, a kamoli da je gledaju u svojoj veni. Ali nedavanje krvi pod izgovorom da se nista ne dobija za uzvrat je cisto umirivanje savesti. Ne verujem da bi ljudi sa tim argumentima "dali" krv ni kada bi se placala.


malena

Dobrovoljno dajem krv jos od srednje kad sam postala punoletna i A+ sam krvna grupa... :loptica :loptica :loptica

Al-Jasmina

Pa ne znam bas da li je ne bi bilo vise ako bi se placalo...
neki i ovako tripuju da je daju za dz a da je posle neko tamo preprodaje i zaradjuje na njima!

Maslacak

Quote from: Al-Jasmina on 14-03-2007, 22:00:25
neki i ovako tripuju da je daju za dz a da je posle neko tamo preprodaje i zaradjuje na njima!
upravo, i to sam cula i bas me je iznenadilo sta sve ljudima pada na pamet :hm
mada, u sustini, ko zna...

Quote from: Jack-Jack on 14-03-2007, 11:10:23
Ali nedavanje krvi pod izgovorom da se nista ne dobija za uzvrat je cisto umirivanje savesti. Ne verujem da bi ljudi sa tim argumentima "dali" krv ni kada bi se placala.
Da, to za umirivanje savesti si mozda u pravu...
Ali evo, Dare bi dao kad bi se dobijala neka pristojna sumica, npr, da ode na Moonspell :K

Ja jesam davalac, ali izgleda da sam slabasna...pritisak mi je ok, i nisam anemicna, uvek mi dozvole, ali obicno mi se 1h posle bas vrti u glavi, i ceo dan bude lose posle, i jako mi se spava... A onda me i porodica grdi sto dajem krv kad je nemam dovoljno ni meni obraze da popuni (ja to nazivam - aristokratsko bledilo :>). Zato ne jurcam bas svaki put...nego tako, na oko godinu-dve...

Al-Jasmina


Smrda

Jack-Jack...
ja samo da se ogradim...kad rekoh refundiranje,nisam mislila na novac,nego na krv...
a sto se jurnjave tice...
na zalost...da ponekad jure ti kojima treba transfuzija...tako je bar bilo sad sa ovim slucajem o kojem sam pisala....
i lepo rece ti...
KRV se DAJE,a ne PRODAJE!