Referendum 28. i 29.10.2006.!

Started by Bred, 16-10-2006, 09:14:54

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Da li cete izaci na referndum?

Da
Ne
Jos ne znam

Bred

6.637.911 glasaèa na referendumu
Izvor: B92, Beta
Beograd -- Republièka izborna komisija utvrdila je da je ukupan broj biraèa u Srbiji na referendumu o potvrðivanju novog ustava 6.637.911

6.637.911

To je za 100.000 vi¹e biraèa nego na poslednjim predsednièkim izborima odr¾anim juna 2004. godine. Marko Blagojeviæ iz Centra za slobodne izbore i demokratiju ocenjuje da se biraèki spisak mo¾e smatrati relevantnim jer se redovno a¾urira

Blagojeviæ istièe da spisak nije savr¹en zbog jedinstvenog sistema a¾uriranja, ali da na prvi pogled broj biraèa koji je ustanovio RIK nije sporan. S obzirom na to da je na izborima 1997. godine bilo vi¹e od 7.200.000 biraèa, pitanje je ¹ta se desilo s vi¹e od pola miliona glasaèa.

"Ono ¹to smo imali pre 2000. prosto mi se ne èini da je uop¹te relevantno zato ¹to je broj biraèa tada najverovatnije bio predmet manipulacije. Videæete ako pogledate razlièite izbore da je broj biraèa padao za vi¹e stotina hiljada izmeðu dva kruga izbora, pa do narednih izbora rastao isto toliko. Mislim da je broj biraèa tada mogao da bude predmet manipulacije i da se prilagoðavao onom ko je bio u prilici da a¾urira biraèki spisak".

Marko Blagojeviæ istièe da je najrelevantniji broj biraèa na prvim demokratskim izborima u Srbiji decembra 2000. godine jer se taj broj potom nije menjao bitnije.

Meðutim, i dalje ostaje pitanje za¹to od tada albanski stanovnici na Kosovu nisu upisani u biraèki spisak: "Oni jesu mogli da se prijave, da se upi¹u u biraèki spisak. U ime Srbije su ih i zvali zvaniènici. No to je vi¹e delovalo kurtoazno nego ¹to je za rezultat zaista trebalo da ima masovan upis Albanaca, jer pitanje je i gde bi se upisali. Ima razloga zbog kojih u biraèkom spisku danas nema onoliko Albanaca koliko ih ima kao biraèa na Kosovu. Pre svega èinjenica je da i glasanje neæe biti organizovano na celoj teritoriji Kosova, veæ samo u onom delu na kojem je za Srbiju tehnièki moguæe da organizuje glasanje".

Nepriznavanje kosovskih Albanaca kao dela biraèkog tela u Srbiji, Du¹an Janjiæ iz Foruma za etnièke odnose ocenjuje kao iznuðeni, ali prvi korak prestanka laganja: "Do sada je politièka elita lagala sebe, javnost, a i meðunarodnu zajednicu kako bi, eto, Albanci uèestvovali ali ne¹to im smeta. Taj la¾ni pravni formalizam je sada pukao. Moguæe je da su motivi vrlo prkagmatièni, da se obezbedi ¹to manji broj glasova, da bi pro¹ao ustav, ali to vidim kao sazrevanje u suoèavanju sa javno¹æu. Realnost je da Albanci s Kosova decenijama ne uèestvuju u politièkom ¾ivotu Srbije. To mo¾e da bude korisno, jer Beograd otvoreno sad mo¾e da postavi pitanje OEBS-u o tome za¹to Albanci s juga Srbije ne uèestvuju u izborima za predsednika ili referendumu".

Programski direktor Transparentosti Srbije Vladimir Goati izjavio je nedavno novosadskom Dnevniku da je potpuno besmisleno obrazlo¾enje da neko nije na biraèkom spisku zato ¹to „ionako bojkotuje sve srpske izbore”. "Ako vi nekog priznajete za svog graðanina, ne mo¾ete mu onda uskratiti ni pravo bojkota. Na¾alost, time se samo daje nekoliko argumenta drugoj strani, koja, recimo, u krajnjem mo¾e da postaviti i pitanje demokratiènosti Srbije, jer delu graðana koje smatra svojim uskraæuje pravo glasa", smatra Goati.

Usvojeno obja¹njenje o sastavu glasaèkih odbora

Republièka izborna komisija usvojila je obja¹njenje o tome koliko mesta pripada politièkim partijama u glasaèkim odborima i uputiæe ga op¹tinskim izbornim komisijama.

Usvojeni statistièki prikaz obja¹njena merila za predlaganje sastava glasaèkih odbora, koji je saèinio Republièki zavod za statistiku, zasnovan je na odluci da se prilikom predlaganja predsednika, zamenika predsednika, èlanova i zamenika èlanova odbora, op¹tinske komisije pridr¾avaju procentualne zastupljenosti stranaka u parlamentu.

Srpska radikalna stranka u skup¹tini je zastupljena sa 32,8 odsto, Demokratska stranka Srbije 20,8, Demokratska stranka 12,8, G17 plus 12,4, a Socijalistièka partija Srbije sa 8,8 odsto.

Nova Srbija i samostalni poslanici 9+9 u parlamentu su zastupljeni sa 6,8 procenata, Srpski pokret obnove ima 1,2 odsto, Graðanski savez Srbije 0,8 odsto i Socijaldemokratska unija 0,4 odsto.

Republièki zavod za statistiku je na osnovu te zastupljenosti izraèunao koliko èlanova i zamenika èlanova glasaèkih odbora pripada strankama, ¹to je predoèeno na poèetku sednice RIK-a.

Na sednici RIK-a najavljeno je i da æe sutra ujutru poèeti ¹tampanje glasaèkih listiæa, a odluèeno je da poèetku ¹tampanja koje æe poèeti oko 8.15, prisustvuje komisija RIK-a.

Napadnuti aktivisti LDP-a

Liberalno demokratska partija saop¹tila je da su noæas napadnuti njeni aktivisti dok su lepili plakate u blizini op¹tine Vraèar.

Ta stranka navodi da su nepoznati poèinioci petnaest minuta posle ponoæi u Kursulinoj ulici napali aktiviste LDP-a, dvojicu mladiæa i jednu devojku.

U saop¹tenju se istièe da su napadaèi èlanove LDP-a najpre gadjali ciglama i kamenjem, a da su, nakon ¹to su dvoje akivista uspeli da pobegnu, pri¹li treæem od njih - zameniku ¹efa izbornog ¹taba i naneli mu povrede pesnicom ispod desnog oka.

"Aktivisti LDP odmah su pozvali policiju, koja je, posle izvesnog odugovlaèenja, do¹la na mesto dogadjaja i izvr¹ila uvidjaj. Policija je obeæala da æe se potvrditi da pronadje poèinioce", navodi ta stranka.

Nagla¹ava se da je noæa¹nji incident sedmi napad na LDP u poslednja dva meseca i drugi u poslednjih nedelju dana.

b92

KaBoom

Ne znam da li æu izaæi na referendum, ne mogu da se odluèim da li 28. ili 29. da izaðem... Taman ta dva dana mi nekako ba¹ i ne odgovaraju, kad bi bio jo¹ samo jedan dan - sigurno bih iza¹ao! :D

besno pile

 :K (mislim da ovaj vise odgovara)

Smrda


hulio_salinas

IZLAZIM!!!

ne izlazim da bih patriotski sacuvao Kosovo (koje je izgubljeno), nego cisto da uradimo nesto kako treba... jbs zemlju bez Ustava (citaj: sa Ustavom od pre rata...)

pop

To sto je neki Ustav bolji od prethodnog, tj. Milosevicevog, meni nije dovoljan argument, tako da ne izilazim :). Pogotovo sto me ova situacija podseca na referendum iz '99. Pozivaju se na nash patriotizam da bi nam zamazali oci, ali da se ne ponavljam sa neke druge teme.

avgogh

ja necu biti kuci 28. i 29. a, nijednom do sada nisam glasala... svaki put sam bila odsutna... 

Bred

Za ustav potrebno 3.318.956 glasova
Istra¾ivanja pokazuju da æe prvog dana referenduma na birali¹ta izaæi oko 25 odsto upisanih.
Istra¾ivanja koja je sproveo CeSID „nedvosmisleno pokazuju” da oko 3,6 miliona biraèa upisanih u spisak podr¾ava novi ustav Srbije, ali da od tog broja neki ispitanici tvrde da æe izaæi sigurno a neki verovatno.



GLASANJE - Graðani Srbije u subotu i nedelju izlaze na referendum o ustavu Srbije. Republièka izborna komisija utvrdila je da pravo glasa na predstojeæem referendumu o novom ustavu ima 6.637.911 graðana koji æe moæi da glasaju na 8.385 glasaèkih mesta.

Da bi referendum uspeo potrebno je da na birali¹ta izaðe 50 odsto plus jedan od ukupnog broja biraèa, odnosno najmanje 3.318.956 biraèa.

Graðani æe se izja¹njavati zaokru¾ivanjem reèi „da" ili „ne" na pitanje: „Da li ste za potvrðivanje novog ustava Republike Srbije", a ista procedura oèekuje na¹e graðane u dijaspori, kojima je omoguæeno gasanje u ambasadama i konzulatima Srbije.

Glasanje æe biti organizovano u 24 dr¾ave, na ukupno 40 mesta, na kojima æe, prema podacima RIK-a, moæi da glasaju 18.093 osobe. Na Kosovu i Metohiji biraèi æe se izja¹njavati na ukupno 265 biraèkih mesta, a unutar zavoda za izvr¹enje zavodskih sankcija na 16 mesta. Sva biraèka mesta biæe otvorena od 7 do 20 sati.

©tampano je 6.637.911 glasaèkih listiæa, koliko je i biraèa, plus 0,5 odsto odnosno 33.190 rezervnih. Graðani mogu da glasaju i bez poziva za glasanje, a u op¹tinama mogu da provere da li su upisani u biraèki spisak, kao i adresu svog biraèkog mesta.

Ko¹tunicin poziv za ustav

VLADA Premijer Vojislav Ko¹tunica, po zavr¹etku poslednje sednice Vlade pred referendum o novom ustavu, koja je odr¾ana juèe u Ni¹u, pozvao je graðane da u „¹to veæem broju izaðu i podr¾e ustav i time poka¾u jedinstvo". „ Srbija je zemlja razlika i razlièitosti i Srbija se s njima ponosi, a novi ustav te razlièitosti èuva i garantuje jer je u njima njegova snaga", rekao je Ko¹tunica.

„To nije ustav nijedne vlade, nijedne stranke ni pojedinca, veæ ustav naroda, koji je kao takav na¹oj zemlji potreban da bi je definisao punim kapacitetom" rekao je Ko¹tunica.

hulio_salinas

prema proceni CeSID-a, do 20 sati, na referendum je izaslo 17.5% biraca

najvise na Kosmetu oko 35%
Beograd nesto preko 20%
Vojvodina (najmanje) oko 14%
C. Srbija oko 16%

SPRING

Slazem se da Ustav nije savrsen, ali da li bi mi neko objasnio koja je direktna korist od neizlazenja na glasanje?

Bred

Prvog dana izlaznost preko 17 odsto
28. oktobar 2006. | 10:18 -> 22:52 | Izvor: B92, Beta 
Beograd, Pri¹tina -- Prvog dana referenduma o novom ustavu Srbije glasalo 17,5 odsto upisanih biraèa, saop¹tio CeSID. Prema RIK-u, oko 17,81.


(FoNet)


Najveæa izlaznost zabele¾ena je na Kosovu, 35,6 odsto, a najmanja u Vojvodini 14,8 odsto, dok je u Beogradu iza¹lo 20,8.

Biraèka mesta zatvorena su u 20 sati, a posmatraèi CeSID-a æe uz glasaèke kutije ostati do sutra¹njeg otvaranja birali¹ta.

Pravo glasa na referendumu ima 6.639.385 graðana, a da bi bio novi ustav bio usvojen za njega mora da glasa najmanje polovina tog broja plus jedan.

Biraèka mesta, njih 8.385, otvorena, biæe otvoreno sutra od 7.00 do 20.00 sati. Referendum posmatra 68 stranih posmatraèa.

Ðuriæ: Solidna izlaznost

Direktor vladine kancelarije za saradnju sa medijima Srdjan Ðuriæ ocenio je da dana¹nja izlaznost na referendumu "nije bila lo¹a jer je uoèi drugog dana veæ glasalo oko 18 odsto graðana Srbije".

"Uvereni smo da æe Srbija sutra preuzeti stvari u svoje ruke i da æe graðani Srbije ispoljiti patriotizam i da æe zarad dobra svoje zemlje veæ od ranih jutarnjih sati izaæi i glasati za novi Ustav", rekao je Ðuriæ.

Otvorena sva predviðena birali¹ta na Kosovu

Potpredsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Nenad Popoviæ izjavio je da je jutros otvoreno svih 265 biraèkih mesta na Kosovu.

Pet glasaèkih mesta u Pri¹tini i Kosovu Polju jutros je iz bezbednosnih razloga preme¹teno u naselja sa srpskim stanovni¹tvom. Oko 30 graðana s pravom glasa organizovano je jutros stiglo u Graèanicu i glasalo.

Èetiri biraèka mesta u Kosovu Polju nisu otvorena, veæ su, iz bezbednosnih razloga, preme¹tena u susedno mesto Ugljare.

Kosovski Albanci ignori¹u referendum, a Skup¹tina Kosova nedavno ga je ocenila kao ustavnu agresiju. U biraèkom spisku je oko 100.000 graðana sa Kosova.

KFOR i Kosovska policijska slu¾ba saop¹tili su da æe u danima refenduma nastaviti da garantuju mir, ali da neæe preduzeti dodatne mere.

Problemi sa glasanjem u dijaspori

Tokom dana B92 su kontaktirali Srbi iz Èikaga i sa Kipra kojima je onemoguæeno da glasaju u tamo¹njim konzularnim predstavni¹tvima.

RIK je skinuo oko 240 ljudi sa podruèja Cikaga sa glasaèkog spiska konzulata u Èikagu, i prebacio ih na spisak glasaèa Ambasade u Va¹ingtonu, ¹to znaèi da oni neæe moæi da iskoriste svoje biraèko pravo.

Slu¹alac radija B92 sa Kipra javio je da je ambasada Srbije u Nikoziji zatvorena i da nije omoguæeno glasanje.

Tadiæ: Stepenica vi¹e


(FoNet)


Predsednik Srbije Boris Tadiæ izjavio je posle glasanja da je novi ustav diskontinuitet s Milo¹eviæevim vremenom, da je bolji od postojeæeg, a da æe biti vremena da se popravi ono ¹to nije najbolje definisano predlo¾enim tekstom.

"Ovo glasanje je veoma va¾no, treba doneti najvi¹i pravni akt i napraviti distancu od vremena koje nije proslavilo Srbiju. Ovaj ustav je nesumnjivo bolji od postojeæeg i ima mnogo mesta kojima mo¾emo da se ponosimo, popeli smo se, u pravnom smislu, stepenicu vi¹e", ka¾e Tadiæ.

Ko¹tunica: Novi poèetak


(FoNet)


Premijer Srbije Vojislav Ko¹tunica izjavio je da se novim ustavom zaokru¾uje dr¾avnost Srbije. Ko¹tunica je posle glasanja rekao da Srbija ulazi u znaèajno mirnije, stabilnije i spokojnije razdbolje svoje istorije.

"U tom razdoblju, svi oni koji danas i sutra uèestvuju na referendumu postaju ne samo uèesnici, veæ tvorci novog poèetka i razdoblja u istoriji Srbije", ka¾e premijer.

Èlan SRS-a i¹amarao posmatraèa DS-a

Na biraèkom mestu 66, na Detelinari u Novom Sadu, èlan Srpske radikalne stranke i¹amarao je èlana Biraèkog odbora iz redova Demokratske stranke Ivana Zorkiæa.

Radiju 021 je reèeno da je Zorkiæa o¹amario glasaè, èlan SRS-a, po¹to je video da je èlan Odbora skidao plakate s likom Vojislava ©e¹elja blizu glasaèkog mesta.

DS je o tom incidentu informisao RIK. Predsednik Izborne komisije Novog Sada Zoran Milenkoviæ potvrdio je da je upoznat sa incidentom, a glasanje je nastavljeno.

LDP: Velike nepravilnosti

Predsednik Liberalno-demokratske partije Èedomir Jovanoviæ izjavio je da je bilo velikih nepravilnosti na biraèkim mestima. On je rekao da uzorak sa 1.000 biraèkih mesta pokazuje da je bilo dosta nepravilnosti, poput sugerisanja glasaèima kako da glasaju.

Jovanoviæ je kao primer naveo da su u Topoli op¹tinski rukovodioci od izborne komisije tra¾ili da prolaznost referenduma bude 60 odsto. Jovanoviæ je rekao kako ima informacije da æe neke stranke povuæi svoje èlanove sa biraèkih mesta i ostaviti kutije èlanovima biraèkih odbora iz Srpske radikalne stranke i Socijalistièke partije Srbije.

LDP i Graðanski savez Srbije u centru Ni¹a dele letke u kojima graðane pozivaju na bojkot referenduma. Aktivisti tih stranaka ponudili su graðanima da umesto ustava usvoje Povelju slobode.

Èlanu Glavnog odbora LDP-a Srðanu Pe¹iæu nocas su nepoznate osobe izbu¹ile sve gume na automobilu. Pe¹iæ veruje da je taj incident u vezi s protestom koji je organizovao u vreme zasedanja Vlade Srbije u Ni¹u pre dva dana.

Regionalni i svetski mediji o referendumu

Referendum u Srbiji jedna je od vesti dana i za svetske mre¾e i medije iz biv¹e Jugoslavije. Svi izve¹taèi nagla¹avaju znaèaj statusa Kosova. Glasa se o Ustavu, sa naglaskom na Kosovu kao sastavnom delu dr¾ave Srbije, zakljuèak je izve¹taja veæine stranih dopisnika iz Srbije.

Dopisnik hrvatske TV izve¹tava da i vlada i najveæe opozicione stranke u Srbiji oèekuje da referendumska podr¹ka ojaèa srpsku pregovoraèku poziciju o statusu Kosova, ali podvlaèi se izjava ¹efa UNMIKa da referendum nema i neæe imati veze sa pregovorima o Kosova.

Izve¹taè BBC-a iz Beograda navodi glavne stavove onih koji pozivaju na bojkot, i onih koji su za Ustav. On preambulu ustava smatra kontroverznom, jer je po njoj Kosovo deo Srbije, iako je ono veæ sedam godina meðunarodni protektorat. Na svom veb sajtu, BBC citira izjavu Azema Vlasija, da nikog na Kosovu ne zanima srpski referendum.

Euronews javlja da je osamostaljivanje Crnre Gore primoralo Srbiju da ubrza dono¹enje sopstvenog ustava dok traju pregovori o Kosovu. Kosovski parlament i meðunarodni zvaniènici u pokrajini ne priznaju referendum, ali  srpska manjina ¾eli da glasa jer ¾eli ¹to èvr¹æu vezu sa maticom.

b92
---------
Jeste glasali? ja cu sutra

qwertz

Naravno da sam izasao!! Jos juce!!  :V  Ocekujem da ce biti sve ok!!  :loptica

Alnus Glutinosa


shanji

Pustili Boj na Kosovu na Pinku :lol2:
Pa debilizmu stvarno nema kraja. I ovaj RIK me konstantno uznemirava SMS-om.
Ma bre  :box

Bred

da, to je cisto spamovanje!!!
i ja sam izasao da glasam, ispunio sma svoju gradjansku duznost. ono sto mi je simpaticno jeste da cu clanovi stranaka dobili direktivu da krenu od kuce do kuce da animiraju ljude, posebno mlade, da izadju da glasaju. :>

CESID: Izlaznost do 14 sati 33,1%
29. oktobar 2006. | 10:29 -> 15:44 | Izvor: B92, FoNet, Beta 
Beograd, Èikago, Jagodina -- Do 14.00 na referendum o potvrðivanju ustava Srbije iza¹lo 33,1% graðana, tj. 2,2 miliona. Premijer ponovo pozvao na referendum


(Fonet)


Prema podacima CeSIDa, najveæi odziv je na Kosovu, 63,3 odsto, zatim u Beogradu, 35,9, u centralnoj Srbiji odziv iznosi 33,6 odsto, dok je u Vojvodini sa 27,9 odsto zabele¾en najslabiji odziv. Prema reèima direktora CESID-a Zorana Luèiæa, od 11 do 14 èasova glasalo je 2,33 odsto biraèkog tela, a da bi referendum uspeo neophodno je da do kraja dana po satu glasa bar tri odsto biraèa.

On je rekao da je sve manja verovatnoæa da æe referendum uspeti i kao razloge za to naveo lo¹u kampanju koja je kratko trajala i u kojoj se insistiralo na temama koje vi¹e nisu toliko interesantne za graðane.

Programski direktor CESID-a Marko Blagojeviæ rekao je da posmatraèi CESID-a tokom noæi i do 11.00 nisu zabele¾ili bitnije nepravilnosti, a ocenio je da je potvrðivanje ustava sve neizvesnije.

Centar za slobodne izbore i demokratiju je saop¹tio da je prvog dana izlasnost bila oko 17,5 odsto upisanih biraèa, odnosno oko 1.163.000 graðana. Prema podacima Republièke izborne komisije, izlaznost je bila je ne¹to veæa, 17,81 odsto. Marko Blagojeviæ je za B92 izjavio da na reprezantativnim biraèkim mestima, na kojima je CESID imao posmatraèe, tokom noæi nisu promeæene nikave nepravilnosti. "Na jednom mestu je bilo slavlja, ali to ne mo¾emo svrstati u nepravilnosti", rekao je on.

Jo¹ jedan poziv premijera i ministara

Premijer Srbije Vojislav Ko¹tunica danas je jo¹ jednom pozvao graðane na referendum. On je, kako se navodi, pozvao sve graðane kojima je u srcu Srbija da izaðu na referendum i glasaju za novi Ustav. Premijer je rekao da bi posledice neizglasavanja ustava bile nesagledive za Srbiju.

Ministri vera, kulture, trgovine i turizma i generalni sekretar Srpske radikalne stranke Aleksandar Vuèiæ pozvali su danas graðane da na referendumu potvrde novi ustav.

Nikoliæ moli

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikoliæ zamolio je danas sve èlanove i simpatizere svoje stranke i sve graðane Srbije da u poslepodnevnim èasovima iza¹u na referendum i dodao da bi za Srbiju bilo katastrofalno da referendum ne uspe. "Neuspehu referenduma bi se radovali albanski separatisti i njihovi politièki mentori", rekao je on.

131 listiæ vi¹ka

Predsednik Op¹tinske izborne komisije u Bujanovcu Dragan Velièkoviæ nije mogao da objasni kako se 131 referendumski biraèki listiæ vi¹ka na¹ao u glasaèkoj kutiji na biraèom mestu u Strugarskoj mahali, u Velikom Trnovcu. Velièkoviæ je rekao da æe se sve razjasniti veèeras, po zavr¹etku glasanja.

©ef Odbornièke grupe Partije demokratskog delovanja u Bujanovcu ©aip Kamberi izjavio je da je biraèki odbor na biraèkom mestu broj 3 u Osnovnoj ¹koli u Velikom Trnovcu falsifikovao rezultate izbora stavljajuæi 131 glasaèki listiæ u kutiju. "Na biraèkom mestu nije bilo ljudi koji su hteli da glasaju. Biraèki odbor je prisilio pomoænog radnika te ¹kole, koji je bio zadu¾en da otvori prostorije kako bi referendum poèeo, da kao prvi biraè ubaci listiæ u kutiju", rekao je Kamberi.

Zavr¹eno glasanje iseljenika u SAD

Na tri glasaèka mesta u SAD sinoæ je zavr¹eno glasanje na referendumu. Zbog vremenske razlike, glasanje u SAD poèelo je i zavr¹eno dan ranije nego u Srbiji i drugim evropskim zemljama. Prema preliminarnim rezultatima, od 886 upisanih glasaèa na birali¹ta je iza¹lo njih 107. Od 488 upisanih u Va¹ingtonu, iza¹la su 43 glasaèa, u Njujorku od 221 glasalo je 37, a u Generalnom konzulatu u Èikagu od 137 glasalo je 27 biraèa.

Pored slabog odziva, zabele¾en je tehnièki propust tokom glasanja. Sa prvobitnog spiska glasaèa Generalnog konzulata u Èikagu izbrisana su imena gotovo treæine upisanih i prebaèena na spisak glasaèa u Ambasadi Srbije u Va¹ingtonu. Generalni konzul u Èikagu Desko Nikitoviæ potvrdio je da je biraèki spisak u Èikagu skraæen. "Taèno je da je spisak za generalni konzulat smanjen. Mi smo iz Republièke izborne komisije dobili spisak koji je otprilike jednu treæinu od onog koji je bio", rekao je Nikitoviæ.

LDP: Bez ¹ansi za uspeh

LDP je saop¹tio da analiza trendova pokazuje da gornja granica izlaznosti mo¾e biti 41, a donja 36 odsto. On je rekao da ne postoje matematièke osnove za uspeh referenduma.

Èedomir Jovanoviæ je izjavio da postoje brojne nepravilnosti ¹irom Srbije i poruèio graðanima, koje politièari i mediji pla¹e posledicama neuspeha referenduma, da to neæe biti tragedija veæ ¹ansa za Srbiju. LDP je ranije saop¹tio da je u Jagodini fizièki napadnut kontrolor LDP-a, a da je u Ni¹u privoðen kontrolor te partije. Predsednik lokalnog odbora Demokratske stranke Srbije u Jagodini ®ivota Starèeviæ negirao je da je aktivista te stranke napao èlana Liberalno-demokratske partije na jednom biraèkom mestu u tom gradu.