Ekspedicija: PHYTOPHARM 2007... St. Petersburg...

Started by Adonis_Vernalis, 19-10-2006, 06:45:53

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Adonis_Vernalis


Bred


mali veseljak

Ja bih u Rusiju, pa makar i sa streberima :happy:, mada verovatno treba prvo da polozim gnoziju :stid:

ivilija

da li je stvar sa PHYTOPHARMom vezana samo za biljke tj. gnoziju ili ima i neceg drugog???Pitam zato sto sam MB smer i zato sto nisam imala gnoziju. :)

zoe

Ивилија, ево ти одговор:
http://www.adaptogen.ru/phyto2007.html

Becks

   Drage kolege, konacno je expedicija phytopharm Leiden 2007 odlucila da se oglasi. Prvo da se izvinimo sto ovoliko kasnimo, s obzirom na to da smo se vratili jos sestog jula, i da kazemo da nismo od onih koji svoje dragoceno iskustvo nece podeliti sa drugima.
   Dakle, ovde cemo, u narednim danima, dati kompletan i detaljan izvestaj o celom putu, i biti spremni da odgovorimo na sva pitanja koja muce one koji zele da se upuste u nesto slicno u buducnosti.
   Verovatno se svi vi pitate kako naciniti prvi i najtezi korak, a to je stupiti u kontakt sa profesorom i doci do ideje. Isto sam se i ja pitao pre oko godinu dana.
   Pa to je vrlo lako, do duse kad imate profesora Zorana i profesorku Jelenu Antic Stankovic sa druge strane (za druge ne znam kako bi islo, ali znam i cuo sam da ima jos par instituta koji su spremni za saradnju).
   Sa svojim kolegama poricajte zajedno o tome sta biste mogli da radite, u drustvu je mnogo lakse, mozete da lupate gluposti, pocevsi od toga hajde da napravimo cajnu mesavinu koja leci sve, i tako se dodje i do neke razumne ideje, koja uz male korekcije moze da predje u delo.
   Za pocetak recicu nesto o samim radovima:
  U oktobrau prosle godine smo izasli sa idejama, i vrlo brzo nabavili potrban materijal za rad, a odmah zatim smo krenuli i da radimo. I tako mladi i neiskusni radili smo da aprila meseca sledece godine. Da, deluje strasno, medjutim sada imate nekoga, tj. nas koj vam mogu pomoci svojim savetima da taj period duplo, ali barem dublo smanjite. Iskreno za ovo sto smo mi radili nije bilo potrebno vise od dva meseca sredje internzivnog rada. Ali samo uz dobru organizaciju i dobar plan, koji mi ocigledno nismo imali.
  Znaci prvi i osnovni savet: Pre pocetka bilo kakvog rada grupa studenata treba da sedne sto sama sto sa profesorom i da detaljno razradi i isplanira sta ce u narednom periodu raditi. Da sve to lepo zapise i da se drzi toga. A da se ne biste sami izgubili u svom planu on mora biti zaista precizan i dobar i pozeljno pregledan od strane profesora. Ulozite dosta vremena u svoj plan jer ce vam tada zivot biti laksi. Naravno, bice tu nepredvidjenih poteskoca, ali one ne mogu biti takve da vam ukupno oduzmu vise od par dana.   
  Svaki postupak, svako merenje, svako filtriranje, posude u kojima se to radi, uparavanje, sve sve sve treba ispisati u postupku da se ne bi gubilo vreme u onome "sta sad i kako sad i ajd da pitamo profesora " , pa gde je ova posuda, pa kako, pa gde je ona, pa se onda nesto zezne i ajmo ponovo. Pa ovo nece dobro da se rastvori, pa onda dok pitas nekoga da treba u ultrazvucnom kupatilu, pa ono dole ne radi pa idi gore, pa ova vaga ne meri na cetiri decimale, pa trazi na drugom institutu onu koja meri i tako slicno.
  Nista od ovoga ne treba da vas plasi, jer kad znate sta radite i sta vas ceka, necete ove sitnice ni primetiti a one znaju da budu iritirajuce kad vam je haos u glavi.

  Drugo zlatno pravilo:
U celoj ovoj prici smo zakljucili da je jako nezgodno pisati neki rad za odredjeni kongres. Na primer vi sada hocete da idete u St. Petersburg 2008 i sada pocinjete da ga radite. Mnogo je lakse vec imati neki rad i slati ga neki predstojeci kongres. Medjutim to je kod nas nemoguce jer niko ili retko ko vec ima rad.
Zato vodite veoma mnogo racuna o datumima za slanje radova da se ne bi sve radilo u 5 do 12. Kada zavrsite rad zavrsite ga skroz, otkucajte, prevedite, napisite apstrakt po uputstvima organizatora, odratite na kompjuter poster i pripremite ga za stampu najmanje 3 meseca pre pocetka kongresa, kako biste imali dovoljno vremena za nalazenje sponzora.


Nastavak ove poruke ce biti uskoro. Necu pisati nove poruke vec cu ovu editovati da bi sve bilo na istom mestu. Bice jos dosta toga zanimljivog i korisnog slike radovi itd...

Adonis_Vernalis


Becks

Ipak cu pisati   u nastavcima jer ne mogu da editujem.

Trece pravilo:

  Obavezno proverite proceduru za vizu: Da li se razgovor zakazuje, da li primaju pozivno pismo putem fraksa ili maila itd.
   S obzirom na to da ce Phytopharm sledece godine biti u Rusilji ne mogu vam puno pomoci oko ovoga. ( Cuo sam da se turista po dolasku u Rusiju mora negde prijaviti ili registrovati da ne bi platio „izlaznu“ taksu od 100$. Ovo proverite, najbolje u ambasadi.)

  Medjutim, budite jako oprezni oko ovog pozivnog pisma.  Nama su trazili iz  ambasade da bude poslato obicnom postom sto zna da potraje. Imali smo veoma mnogo problema da objasnimo obicno neodgovornim ljudima da nam ih posalju na vreme. Morali smo da ih zovemo vise puta i da im saljemo pretece i veoma neprijatne mailove na granici pristojnosti da bi se oni opametili. I na kraju smo ih jedva dobili, al’ ajde.

Cetvrto pravilo:

   Posaljite radove i uplatite kotizacije iako niste dobili informaciju da li vam je rad prihvacen. Iz par razloga.
  Prvi je da su kotiozacije ranije 100e jeftinije, barem je tako sada bilo. Ako kojim slucajem ne odete na kongres mozete traziti povracaj kotizacije s tim sto zadrzavaju 50e. Ovo je momenat u kojem se rizikuje, ali toplo preporucujemo da ovako uradite, iz mnogo vaznijeg
  Drugog rzloga. Naime: Kotizacije treba platiti u evrima na racun bake za koju organizator da sve podatke, sifre, kodove i sl. Medjutim kod nas ne postoji takozvani devizni platni promet, tj. ne mozete sa recuna na racun da uplacujete evre tek tako. Morate dobiti neku vrstu priznanice, profakture od onoga kome uplacujete, u ovom slucaju organizatora kongresa. Tek sa tim papirom banka ce vam prihvatiti uplatu.
E sad mi smo imali vezu u banci pa smo to zavrsili, znaci moze i bez toga, ali se, ako imate neku vezu, raspitajte da li ona moze da vam ucini ovakvu uslugu.
  Ovo smatrmo potencijalnim problemom jer mozemo samo da zamislimo koliko vremena bi im trebalo da shvate sta vama treba i u kom obliku da posalju. Postavlja se pitanje da li su uopste u stanju za tako nesto. Ono sto bi moglo biti olaksavajuce, jeste da mislim da bi banka jedan ovakav dokument prihvatila ako vam posalju mailom ili faksom.

Posto sam malo smorio pistacu malo o Holandiji.
P.S. Kako mene tako i Alnusa glutinosu mozete, pitati sve sto vas zanima. Ona ce verovatno kaciti neke slike.

Bred

ok, mozemo li nesto saznati o samom radu i utiscima koje ste tamo ostavili?
da li vam je i ko pomogao finansijki da tamo odete?

Masha

Brede, ala si ti nestrpljiv  :K. Nisu jos ni krenuli sa naseg aerodroma, a ti vec pitas kako je bilo kad su stigli  :K. No, salu na stranu, mislim da to Becks nece zaboraviti da kaze, ali i sve ovo sto iznosi je vrlo pozeljno znati jer ljudi se nadju zacudjeni kad zele da putuju negde, a da to nije preko agencije koja zavrsi dosta stvari u vase ime. Sve ovo sto Becks pise je super korisna stvar, ne samo za ovaj projekat nego i inace.

Bred


Becks

Drago mi je da vam odgovara nacin pisanja. Iskreno, nisam bas bio siguran da pisem na dobar nacin.
A nazalost Masho sa naseg aerodroma nismo ni krenuli :ohwell:.

Kad smo vec kod prevoza:
  Kupili smo avio karte preko interneta u Malevu, pa smo leteli iz Budimpeste. Do nje naravno vozom (ne mini busom jer je skuplji 35e po glavi). Voz i avion zajedno su nas izasli 200e, sto je zaista korektna cena.
  Aliatalia je imala iz Beograda za 215e, ali dok smo mi skupili pare cena je drasticno skocila.
  Sada vam mogu toplo savetovati da kupujete karte preko interneta, jer za Rusiju nema vize, a nama su pravili problem u ambasadi zato sto karte nisu originalne, tj. sto je to samo beli papir dobijen mailom. Npr. mi smo leteli do Amsterdama, ali bila je karta Budimpesta- Roterdam ili Ajndhoven za samo 90. Termini poletanja iz Peste koji su kod low cost kompanija oko 6 ujutru vam nece biti problem, zato na vreme upecajte karte.
  E sad, Adonis pominje i neku Crvenu strelu (vozom do Sibira :wave:), e sad to ne znam.
Znaci savet, ili alitalia iz Beograda ili malev, vizzair, i sl. iz Budimpeste, ali to cete vec videti.


Sponzori:

Uh, kakva tema, sta reci.
  Pa ajde evo u brojkama da imate otprilike predstavu sta je to realno da se sakupi.
  Celokupni troskovi puta (kotizacije, vize, prevoz, smestaj, i jos neke sitnice) su iznosili oko 750e po glavi. Ovde je uracunat i smestaj turistickog dela putovanja. Znaci za nas cetvoro oko 3000e. A skupili smo preko sponzora oko 2500e, i prezadovoljni smo. Mosda smo mogli da prikupimo jos 500, ali ipak smo bili neiskusni za vise.

  Kongres je bio u Lajdenu. Sad zamisli, ides u Holandiju a ne vidis Amsterdam, Hag itd. E tu smo malo pukli. Posle kongresa smo imali 6 turistickih dana. Pet u Amsterdamu, jedan u Briselu pa izleti do Haga itd.
  Mi za vreme samog kongresa nismo prakticno videli nista od Holandije. Da je kongres bio npr u Amsterdamu i tih nekoliko dana bi bilo korisno da se u pauzama obidje nesto, i samim tim bi se vreme boravka tamo dosta skratilo.
  Posto je sledeci u St. Petersburgu bice vam mnogo lakse. Nadam se da necete pozeleti da obidjete i Moskvu. E sad, prevoz ce biti skuplji, ali sta cete. Uostalom tu je Crvena strela.

Verovatno vas zanima i kako smo skupili kes.

  Nazalost necu vam reci imena firmi koje su nas sponzorisale. Ovo nemojte pogresno da shvatite. Razlog je veoma jednostavan.
  Svako je imao nekoga za vezu u odredjenoj firmi. Te firme inace ne sponzorisu nikoga, cak ni nemaju sponzorske fondove, ali zahvaljujuci poznanstvima i iskljucivo tome, nama su odobrena odredjena sredstva. Ovim zelimo da zastitimo licno ljude koji su nam pomogli, a ne firme, da ne bi imali problema na svom poslu zbog eventualne najezde zahteva za sponzorstvo ako bi se ime firme objavilo.
  Naravno, za neke cete slucajno u prolazu cuti od nas na hodniku.

  Da biste dobili sponzorstvo, nije bitni da kuca bude farmaceutska. Pokusavajte kod svih. Naravno, najveca je sansa da vam izadju u susret farmaceuti, zato ih zovite, bombardujte mailovima, popnite im se na glavu. Mail-ove bas i  ne gledaju, stoga telefon u sake.
Najbolje je ako nekog znate u nekoj firmi, makar i cistacicu.

  Takodje postoje ljudi sa naseg faksa koji ce vas uputiti gde da trazite stipendiju, ali o tome u 4 oka.

E sad ono sto moze javno.
   Ministarstvo za nauku daje jednokratne stipendije, kao sufinansiranje putovanja. Ako je neko stipendista ministarstva vec, on zna kako to ide i moze da dobije vecu sumu, a ako nije moze kao i mi da dobije 200e po radu. Drugim recima nas cetvoro je dobilo 400e, (tj. tek cemo ih dobiti jer se radi o refundaciji), jer nismo imali navodno potpunu dokumentaciju za svo cetvoro. Po onome sto sam ja zakljucio moze se dobiti i po 200e po glavi. Savetujem da se okrene ministarstvo i za sve detaljno raspita. Ako vec niste njihovi stipendisti obavezno im to naglasite da ne bi doslo do zabune kao sa nama( razliciti formulari, gluposti itd.)  Budite oprezni sa njihovim terminima jer dokumenta traze mnogo ranije, npr 2 meseca, a mi smo ih jedva progurali 20 dana pred put, opet zbog veze.
Videcete da kad budete krenuli da trazite sponzore pocece da se otvaraju nove mogucnosti same od sebe. Pa se setite ovoga pa onoga pa prijatelj ima vezu i sl.

Adonis_Vernalis

Ili ekipa uziva u carima oktobarskog roka, ili su iscrpli ono sto zele da kazu...

Temu cu zakljucati uskoro. Zato sto krecu prijave za PHYTOPHARM 2008... St Petersburg (konacno)... Kad?... Pa, evo, SAD.

Becks

 Nemojte, molim Vas, zakljucavati temu. Oktobar bas radi svoje. Obecao sam slike i radove i sigurno cu ih postaviti ovde.
U dogovoru sa Bredom o Phytopharmu 2007 bice sve na jednom mestu.
  Pozdrav svima.

AquArius

Otvorite novu temu, za Phytopharm 2008,
a neka ova tema jos uvek bude aktivna.