Tetoviranje i pirsing

Started by AquArius, 21-10-2006, 12:49:20

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AquArius

Tetoviranje i pirsing


To je veæ stvarnost, svakodevna pojava na ulicama, u diskotekama, na pla¾ama, na fakultetu, na radnom mestu: nekim visuljkom ukra¹ena obrva, uho, pupak, nos, jezik. Mogu i intimnija mesta, ¹to se otkriva u posebnim situacijama. A galerija crte¾a ili izlivi ljubavi kakvi se nose do groba, mada je ljubav trajala samo jednu dve noæi, moda je koja odoleva svakom vremenu, svakoj drugoj modi, koliko i iscrtavanje kapaka ili nano¹enje mirisnih supstanci. Pravo je svakog da raspola¾e svojim telom. Ipak, nije lo¹e neke stvari znati pre toga. O tome smo prièali sa Sne¾anom Dubajiæ, vlasnicom tatoo i pearcing salona Sinðel, koja pripada ¹koli akademskog slikara Cvetka Lainoviæa.

Veliki je interes za ovakvu vrstu ukra¹avanja. Leti dnevno doðe i po sto ljudi, a zimi od tri do pet. Na poveæanje broja ljudi koji ukra¹avaju telo tetova¾ama i pirsingom poèetkom devedesetih su uticali filmovi i muzika. Nisu vi¹e samo negativci u holivudskim ostvarenjima tetovirani. I pozitivni junaci se sve vi¹e pojavljuju iscrtani, pa i ¾ene. Maloletnik mo¾e da uradi pirsing samo uz dozvolu i uz prisustvo roditelja. De¹ava se da se otac ili majka, nakon ¹to im je dete "obraðeno", i sami prepuste ma¹ti, iglama i bojama majstora u ovom salonu.

Ima i penzionera. Obja¹njavaju: "Nekada sam ¾eleo da se istetoviram. Nisam se usudio, roditelji bi me oterali od kuæe." Pre dvadeset godina je na jednu tetoviranu devojku u proseku bilo petnaest mu¹karaca. Sad je odnos jedan prema jedan. Mu¹terije su najèe¹æe stare izmeðu dvadeset i trideset godina. Posle njih je generacija od tridesete do èetrdesete. Ranije su iskljuèivo dolazili ljudi sa srednjom ili ni¾om struènom spremom. Danas je ovde sve vi¹e visoko obrazovanih. Iluistracije su sad raznovrsne, nisu jednoobrazne i dosadne kao ranije. Ljudi dolaze sa predlozima i crte¾ima, skidaju ih sa interneta. U modi je zmaj Anðeline D¾oli, kineska slova koja nosi Eminem. Tigrovi i delfini su takoðe na vrhu liste. Zatim kamioni, otisak sopstvenog prsta.

Prekrivamo stare, neuspele, izbledele tetova¾e, o¾iljke. Ne radimo na sluzoko¾i i tabanima. Ko¾a je suvi¹e debela. Vrh igle mo¾e da se izgubi u peti. Radi se sterilnim iglama za jednokratnu upotrebu. Otvaraju se pred mu¹terijom i bacaju nakon rada. I dozeri sa bojama su jednokratni. Vrhunskog su kvaliteta, iz uvoza. Sve je pro¹lo kontrolu sanitarne inspekcije. Ko¾a se obraðuje jodom i detolom. Ispira se dermatolo¹kim sapunom i nanosi se tanak sloj embelina. ®eljeni crte¾ se prenosi termopapirom. Na ko¾i ostaje otisak u negativu, po kome majstor radi iglom. Nakon rada se stavlja sterilna gaza. Svaka mu¹terija dobija napisano uputstvo kako da tretira taj deo ko¾e narednih pet dana.

Pirsing rade iskljuèivo medicinske sestre. Svi zaposleni nose uniforme, maske, imaju rukavice. Minðu¹e su izraðene od titanijuma, hirir¹kog èelika, èetrnaestokaratnog zlata i bioplastike. Zahvalna sam svakoj mu¹teriji koja prijavi da boluje od neke bolesti hepatitisa, side. Tada medicinske sestre i majstori vi¹e paze, stavljaju duple rukavice. Lekari su mi rekli da u radu sprovodim mnogo stro¾iju kontrolu nego ¹to je to u nekim ambulantama.

Tetova¾a nije nikakav tabu, ljudi samo treba da odu kod pravog majstora. To je normalna pojava. Nekad je èak i lepo videti je na lepoj ¾eni. Kao najveæi organ, ko¾a nije samo za¹titni sloj. Zato izgleda neukusno i agresivno ako je vi¹e od 50 odsto iscrtano. Mora da se zna da se oko svakog zrnca, oko svakog uboda stvara strano telo. Posledice su svakojake: gnojno zapaljenje, ¹to je laka i oèekivana reakcija. Ili ne¹to drugo, te¾e, ako se ne vodi raèuna o sterilnosti, odnosno ako se ne koriste instrumenti za jednokratnu upotrebu.

Ko¾a nas ¹titi mehanièki i na vi¹e naèina. Ako se ne radi u sterilnim uslovima, naru¹ava se teritorijalni suverenitet tela. Pirsing je mehanièki postupak. Lako se skida, najèe¹æe su to nehotièno otkinuti pirsinzi. Tad se prvo obraðuje rana, jer je ona u postupku starija od pirsinga. Tetova¾a ulazi u ko¾u, u dermalni deo, u sloj koji se ne peruta. Pravi tatoo majstor zna koliko treba da se zaseèe, u koju dubinu da se unese boja.

Skidanje tetova¾e otvara ¹iroki dijapazon moguænosti. Mo¾e da se radi fizièki, mehanièki, hemijski. Bilo da se to izvr¹i hirur¹ki, nekim od lasera ili kiselinom, opet se na telo nanose rane. To je maskiranje, zamazivanje tetova¾e isprovociranim o¾iljkom. Izgled tog mesta nikad neæe biti potpuno zadovoljavajuæi. Mehanièkim postupkom, odnosno hirur¹ki, iseca se ko¾a. Po moguæstvu se to mesto direktno zatvara, pokriva re¾njevima ko¾e odstranjene u jednom ili vi¹e zahvata. Tad ostaju jedan ili nekoliko tankih o¾iljaka. Najbolji mehanièki metod je dermoabrazija, zapravo bru¹enje ko¾e. Ciljano se silazi do dubine koja mo¾e spontano da se epitelizuje, da se pojavi nova poko¾ica. To je dovoljno duboko da bi se odstranio pigment, odnosni tetova¾a.

Tako nanesena rana se nekoliko nedelja struèno tretira u hirur¹koj. Posebnim previjanjima se odstranjuje najveæi deo unesenog pigmenta. Nakon nekog vremena to podruèje pokriva nova poko¾ica. To je najbolji i najpravilniji naèin da se ukloni tetova¾a. Postoje i sluèajne, traumatske tetova¾e. Sa nekim te¾im padom u ko¾u mogu da uðu i trajno da ostanu zemlja, pesak, ugalj, asfalt... I takva mesta se obraðuju na isti naèin kao i oni crte¾i kojih ¾elimo da se oslobodimo.

Pirsing i tetova¾e moraju da se rade u sterilnim, u izuzetno kontrolisanim uslovima. Ne mo¾e i ne sme svaki podrum da bude salon za pearcing i tatoo.


Tekst preuzet sa sajta www.svetzdravlja.com

stef

 Pirsing Bljak! Tetovaza? To moze da bude i seksi! Samo napred!

zoe

Тетоваже? То делује тако прљаво!!! Фуууј! Тешко да прљаво може бити секси... :roll:

vladimir

Bogami, meni tetovaza u dnu ledja zene deluje i te kakao seksi... :lol:

willie the scot

moj stric ima tatoo k`o mornar popaj(sluzio mornaricu)... :)
svako od tih ljudi kaze da je to izjava...sta to govori od tebi kada mozes da nosis jednu izjavu na sebi citav zivot?sigurno ne govori o doslednosti...

hulio_salinas

i jedno i drugo je sheet... najbolje je prirodno...

takavo nesto je totalno bespotrebno...

Coolgemini

Ja sam zaljubljenik u pirsing...i mislim da je skroz ok busiti neke delove tela,ali naravno da postoji neka granica...ne volim pirsing na jeziku i nosu,dok su ostali skroz gotivni...Tetovaze ne volim generalno,mada mi se ponekad jako svide kako stoje..

AquArius

#7
Zavisi od osobe.
Ponekad vidis - ne stoji nekome pa to ti je, prosto smeta ili nema potrebe za tim.
A nekad, ni ne primecujes, nekako se uklapa  :shock

To je valjda od kulture do kulture.
Od zemlje do zemlje.
Razliciti se odnosi prema tetovazi, pirsingu (i sl.) neguju.

Smrda

mislim da ima toga da li neko stoji ili ne....
ali takodje i jedno i drugo moze biti bas atraktivno ukoliko je sa ukusom,smislom i bez preterivanja...

Darker

Tatu, ru¾a na grudima, jako dobar tatu :K :K
©to sam ja video genijalne bezobrazne tetova¾e, potra¾ite tamo u sexy slikama :K :K :K
A pirsing mi je skroz nepotreban, eventualno u¹i :> :>
A prvo ¹to mi padne na pamet kad pomenete pirsing, je ona riba iz Petparaèkih prièa koja obja¹njava za ¹ta je sve dobar pirsing na jeziku i delovima genitalnih organa :K :K :K :twisted: :twisted: :twisted:

Smrda

kakve bludne misli!!!cccccc.... :>
meni je jos jaci tatu necijeg imena na podlaktici ili vec siroko rasprostranjenog JNA?!?!? :K

Vampire 666

tetovitanje je skroz ok, samo treba DOBRO razmisliti gde i sta tetovirati...naravno treba biti spreman i na odnos okoline prema tebi...ja sam se prvi (i nece biti poslednji) put tetovirao sa 18 godina...dve situacije:
1) dolazim na cas fizickog u gimnaziji...profesorka, kad je videla moju ruku. pocinje da histerise i govoreci reci "crno dete sta uradi" napusta cas
2) odlazim kod psiloga (vadim zdravstveno uverenje za vozacki)...nisam ni vrata zatvorio a on meni "takvi kao ti su nesigurne osobe i losi vozaci"...taj isti lik je sada u zatvoru zbog teskih marifetluka sa invalidskim penzijama...

p.s. tetovaza mo se nalazi na gornjem delu desne sake
p.s.s. imam i tri mindjuse na jednom uvetu...(sto takodje nije konacan broj)

Darker

Juuuuuuuuuu, satana, i¹ od mene :F :F :F :F :F

willie the scot

anthony kiedis tatoo preko ledja :Bog

Darker

Pazi, opet sve zavisi... Recimo, neki tatu preko bicepsa/tripcesa (npr. tribal) je skroz ok, ako dotièni POSEDUJE biceps/triceps... Kod riba u dnu leða, ako dotièna nema dlake na leðima i tako dalje :K :K :K :K
Vampirko, kad sam prvi put video tvoj tatu, mislio sam da si skinuo sa neke ¾vake :K :K :K :K