Organizacija farmaceutske delatnosti

Started by CicaBg, 16-05-2006, 10:55:26

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

*maja*


mikele

Quote from: *maja* on 08-01-2008, 11:57:30
a sta je sa potvrdjivanjem?
Вероватно се не потврђује чим не пише ништа :wink: :K

*maja*


bzzz

Potvrda ispita je u petak, 18.01. od 10 do 12h.
Cula sam da potvrda moze da se izvrsi i putem telefona u isto vreme ( ako neko zna nesto vise o tome nek javi ).

majce

moze,ja sam potvrdjivala prosli rok telefonom ali za svaki slucaj pozovete sto ranije tj.oko 10h za svaki slucaj,sa njima se nikad ne zna :run

mikele

Quote from: majce on 15-01-2008, 21:10:22
moze,ja sam potvrdjivala prosli rok telefonom ali za svaki slucaj pozovete sto ranije tj.oko 10h za svaki slucaj,sa njima se nikad ne zna :run
А број телефона је... :>

majce

pa centrala faksa,pa trazis asistente sa organizacije :cvet

Bred

crni mikele, a sta je ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,10255.0.html)??  :wall: :F :K

black

Quote from: majce on 16-01-2008, 13:19:25
pa centrala faksa,pa trazis asistente sa organizacije :cvet

Ili telefon asistenata:  011/3951-206

http://www.pharmacy.bg.ac.yu/imenik.pdf

Pitam se da li vredi otici na konsultecije u petak u 12, licno ne znam sta bih pitao :roll:

mikele

Quote from: Bred on 16-01-2008, 13:23:19
crni mikele, a sta je ovo (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,10255.0.html)??  :wall: :F :K
Hteo sam samo da proverim da li vi znate :K
©alim se,nisam video :stid:
Ma pusti me,ionako ne znam gde mi je glava.

bokifaca

da li je organizacija sutra u 11h i da li treba da se ponese prijava?

bzzz

jeste u 11h i da, treba da se ponese prijava  :wink:

BK

#192
1
Kontrola predstavlja slozen I dugotrajan proces brojnih aktivnosti usmerenih na analiziranje I proveru izvrsavanja poslova tj da li se tokom izvrsavanja procesa postizu planirani ciljevi I rezultati
Vizija je izjava na neodredjeno vreme koja predstavlja dugorocan strateski cilj sta org zeli da bude, a ne ono sto ona jeste
Standard (JUS ISO 9001:2001) bazira se na sledecih 8 principa:
Mrezni model:.3 modela mreza:1.interna-2.stabilna 3.dinamicka
Virtuelne korporacije: org model koji odgovara zahtevima flexibilnosti I adaptivnosti, predstavlja org u kojoj rad I saradnja izmedju zaposlenih nisu ograniceni vremenski I prostorno, jer IT I komunikacione mreze premoscuju vremenske I prostorne barijere.
Karakteristike efektivnog timskog rada
2
Ministarstvo...da li je primarni Z sis....tacan odgovor je ne
3 osnovna kriterijuma na osnovu kojih se odlucuje da li je ZT odgovarajuca ili ne
Funkcije ZS- navedeno pa zaokruziti sta nije
ELL kriterijumi za selekciju
NPL ima 3 strateska cilja
Laboratorijska analiza ...ponudjeno treba zaokruziti -direktni medicinski trosak
Farmakoepidemiologija....def
3
-radnici /direktni izvrsioci nekog posla su obuceni da korektno izvrsavaju svoje postupke
- svi procsi proizvodnje su jasno def, sis pregledani, I pokazali su da su sposobni da dosledno proizvedu L zahtevanog kvaliteta, koji odgovara njegovoj specifikaciji
- distribucija/ prodaja na veliko proizvoda minimizira bilo koji rizik u odnosu na njegov kvalitet
Reklamacije I povlacenje proizvoda-
7 zvezda farmaceuta.Davalac usluge zastitie-
NEVERBALNA KOM- Govor tela:
istrazivanja- obuhvata 5 faza /koraka
FZZ- je
Principi rada farmaceuta u bolnickoj apoteci
Elementi DKLP....koju fazu Demingovog ciklusa predstavlja Ispitivanje...valjda 3
Homeopatski L je
Nacelo uzorci
SWOT-sta znaci skracenica

A zadatak iz prakse....covek izmerio pritisak, povisen mu je, dosao kod farmaceuta da kupi lek, trazi od njega da mu izda, farmaceut ljubazno objasnjava coveku da mora otici kod lekara, ali on i dalje trazi lek, i na kraju ljutito odlazi iz apoteke.

Otprilike to je to....nadam se polozicu(cemo)

besno pile

 a jel moze neko da ispishe pitanja iz grupe A?

samantha

Prvi deo:

1.   planiranje pretstavlja pocetnu fazu procesa upravljanja u kojoj se definisu ciljevi preduzeca i odredjuju mere i akcije za dostizanje ovih ciljeva
2.   Grupa je : a)broj ljudi koji su medjusobno u interakciji b)psiholoski su svesni i prihvataju jedan drugoga c)razumeju se i prihvataju kao grupa d)sve navedeno e)nista navedeno
3.   Objasniti koncept menadzment koji stalno uci i upravlja znanjem
4.   Misija je izjava na neodredjeno vreme sta organizacija zeli da bude, a ne ono sto ona jeste a) da b) ne
5.   Procesni pristup mozemo definisati kao koriscenje sistema procesa koje treba identifikovati, urediti i povezati, na nacin da su uspesni i efektivni, da se jasno odrede njihovi medjusobni uticaji, te da se usmere u konkretne ostvarive ciljeve... 
6.   PDCA znaci: na zaokruzivanje : a)planirati, uraditi, proveravati, delovati
7.   Organizacioni model koji odgovara zahtevima fleksibilnosti i adaptibilnosti jeste virtuelna korporacija. To je org u kojoj rad i saradnja izmedju zaposlenih nisu ograniceni, jer IT i komunikacione mreze premoscuju prostorne i vrenenske barijere.

Drugi deo:
1.   Navesti tri osnovna kriterijuma zdravstvene tehnologije
2.   Merenje ostvarenja ciljeva je a)ukupni nivo zdr stanja b)raspodela zdravlja u populaciji c) ukupni nivo odg d)raspodela odg e) raspodela finansija f)sve  g)nista
3.   Idikatori farmakopolitike
4.   Model liste su inf i eduk orudje kojim se sluze zdravstveni profesionalci a odnose se na: a)upotrebu brand lekova b)upotrebu generika... e)nista od navedenog
5.   Farmakoekonomija se definise kao opis i analiza troskova terapije lekovima i na troskove zdrazstvene tehnologije
6.   Plata lekara je a)direktan med trosak b)indirektan med trosak c)nematerijalno dobro d)inirektan trosak
7.   ne mogu da se setim

Treci deo:
1.   U skladu sa DPP: svi procesi proizvodnje su jasno definisani, kriticne faze su validirane, sistem je u stanju da povuce iz prodaje bilo koju seriju  proizvoda
2.   a) Elementi DPP b) kom demingovom ciklusu prpada povracaj defektne robe  1  2  3  4
3.   Jedan od elemenata DPP je osoblje, objasni
4.   Farmaceut kao komunikator, objasni
5.   Koje su faze u izradi izvestaja o informaciji o leku, ima ih 5
6.   Ciljevi ZZ su: a) snabdevanje b) nabavka c) izrada lekova d) pracenje literature e)sve navedeno
7.   DAP zahteva da integralni deo farmaceutskog doprinosa  zdravstvenoj zastiti bude unapredjenje racionalnog i ekonomicnog propisivanja i pravilne upotebe lekova
8.   Koji su profesionalni ciljevi zasnovani na DLP?
9.   ALiMS je primarna zdravstvena zastita a) da b)ne
10.   Kada se radi o uvozu neregistrovanih lekova za potrebe nekog inividualnog slucaja, odobrenje daje Institut o javnom zdravlju a) da b) ne
11.   Koja j enajznacajnija faza istrazivanja trzista, na zaokruzivanje
12.   Reklama se definise kao poruka emitovana putem mas-medija, najvazniji cilj reklame je da ubedi kupca ...
13.   Nacelo dobre komunikacije, objasni
14.   Menadzment lekova obuhvata... na zaokruzivanje

Zadatak iz prakse: zabrinuti roditelji dolaze u apoteku i kada su se uverili da je oficina prazna vade kutiju lekova koju su nasli kod svog 18ogodisnjeg sina, koji se cudno ponasa u poslednje vreme .Farmaceut im saopstava da lek sadrzi psihoaktivnu supst.
Sta biste uradili na mestu farmaceuta?