Organizacija farmaceutske delatnosti

Started by CicaBg, 16-05-2006, 10:55:26

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Bred


shmizla

Molim kolege koji danas izlaze na ispit da napisu utiske, kao i da li se nesto eventualno promenilo, tj da li je ispit kao i ranije, ili drugaciji. Hvala unapred, i srecno svima :-)

malena

Ispit je kao i ranije nije se nista promenilo...  :K2:

shmizla


maki

Da li bi neko mogao da upload-uje predavanja :)
PS:znam da ima u rc na faxu,ali me straasno mrzi da idem.. :lol:

cartman

Dobro vece :-)

Evo nekih pitanja sa danasnjeg testa

I oblast

1. Trebalo je dopuniti definicije (grupa A)planiranja, (B) kontrole.
2. U kom odnosu generalni direktor treba da poseduje strucna, koncepsijska znanja i znanja o ljudima?
(zaokruzivanje)
3. Koja je najblaza, naj... organizaciona promena, koje su joj karakteristike i ko je sprovodi?
4. Navesti elemente teorije o ponasanju u menadzmentu
5. Dobre prakse pocivaju na filozofijama ___________ i ____________, a danas sve vise na principima TQM. To znaci da se uvazava celo poslovno okruzenje i ... sistemski ___________ pristup
6. Navesti principe standarda kvaliteta ISO 9000:2000
7. Medju karakteristikama efektivnog tima, sta cini grupne resurse?
(zaokruzivanje)

Ostatak cu okaciti narednih dana

nadica

Skripta sa predavanja ocigledno nije dovoljna,a treba dosta vremena da se i ona savlada javascript:void(0);Mislim da stvarno nije u redu da prof. dodje nervozna i vice na studente pre ispita!Izgleda da treba uciti knjigu mesec,dva a onda skriptu pa mozda polozimo...

nadica

Prolaznost u proslom roku je bila 30%Dosta studenata izlazi 2,3 i vise puta.Dokle cemo uciti OFD?

cartman

#353
Evo jos nekih pitanja sa jucerasnjeg testa (B grupa)

II oblast

1. Medju najvaznije ciljeve ZS spadaju: (zaokruzivanje)
2. Koji od navedenih ciljeva ne pripada opstim ciljevima ZS Srbije (zaokruzivanje)
3. Kom nivou zdravstvenog sistema Srbije pripada privatna (grupa A) ginekoloska (B) stomatoloska ordinacija?
4. Pristupi u sagledavanju farmakoekonomskog ishoda:_________,__________ i ___________.
5. Troskovi terapije nezeljenih efekata leka predstavljaju ___________ ___________ trosak.
6. DDD/1000 na dan je 0.36 (za odredjeni lek u Srbiji tokom 2008.godine). DDD za taj lek je 2g. Iz toga se moze zakljuciti da:
   a)se dnevno u Srbiji trosilo 0.36 kutija tog leka
   b)je 1000 ljudi u Srbiji trosilo 2g*0.36=0.72g tog leka, svakodnevno tokom 2008.godine
   c)je potrosnja tog leka bile mala tokom 2008. godine
   d)je potrosnja tog leka bila velika tokom 2008. godine
7. Za nabavku lekova u javnom sektoru bitni su:
   a)prethodna potrosnja
   b)stepen morbiditeta
   c)epidemioloski podaci
   d)standardni protokoli
   e)sve navedeno
8. Za procenu nekog ZS mogu se koristiti koji od sledecih izlaznih pokazatelja:
   a)ukupni nivo zdravstvenog stanja
   b)raspodela finansijskih doprinosa
   c)ukupni nivo odgovornosti
   d)raspodela odgovornosti
   e)sve navedeno

Grupa A
Sta je farmakovigilansa?

Nastavak sledi...

marina985

#354
sta treba da se odgovori na pitanje sa DDD ?

ustvari, zanimaju me i odgovori na pitanje za trosak terapije nezeljene reakcije i ciljevi ZS-a. ako se neko seca sta je bilo ponudjeno nek napise, ja se secam samo dobro zdravlje, odgovornost i pravicnost

mali

Na sajtu fakulteta pise da je prijava ispita za decembar do 24.11., a rezultati ovog ispita su 24.u 13h...Do koliko sati je prijava tog dana??

Lepo sam otisla kod profesorke posle ispita i rekla joj da je prijava do 24.,a ona nam 24. u 13h daje rezultate?...IZDRALA SE na mene s recima DA JE PRIJAVA DO 25. I DA JA NISAM DOBRO OBAVESTENA.
??...

cartman

#356
Quote from: mali on 20-11-2009, 14:16:11

Lepo sam otisla kod profesorke posle ispita i rekla joj da je prijava do 24.,a ona nam 24. u 13h daje rezultate?...IZDRALA SE na mene s recima DA JE PRIJAVA DO 25. I DA JA NISAM DOBRO OBAVESTENA.
??...


Profesorka Tasic se izdrala na tebe?!!! :-O Ne mogu da verujem, ta divna zenica, ccccc.  :K2:
Salu na stranu, dobro si obavestena, prijava jeste do 24.11, a koliko je meni poznato i u prethodna dva roka su rezultati iz ofd objavljivani posle isteka roka za prijavu ispita.
Sto se profesorkinog vikanja tice, nisam siguran da je ona uopste sposobna za civilizovanu komunikaciju. Ona vice, tacnije dere se na sve, od studenata i tehnicara (licno sam prisustvovao), pa cak i do profesora (koliko sam cuo).

Ostatak novembarskog testa

III deo (grupa B)

1.   Klasifikacija lekova prema stepenu rizika za korisnika______,______,______,______.
2.   Koja od navedenih definicija upravljanja rizikom je tacna?  (zaokruzivanje)
3.   Proces istrazivanja trzista obuhvata pet faza. Sta se podrazumeva pod analizom informacija?
4.   Kom obliku promocije pripada obavestavanje pacijenta od strane farmaceuta u apoteci:
a) publicitet
b) reklamna
c) DTC
d) specijalne vrste promocije
e) nista od navedenog
5.   Glavni fokus FZZ sa stanovista farmaceuta u apoteci je____________.
6.   Standardizovane oblasti DAP od znacaja za samomedikaciju su:_________, ________, ________, _________.
7.   Pod Prostorijama i opremom, kao elementom DPP:
(Grupa A) Sta se podrazumeva pod opremom?
(Grupa B) Koje se prostorije podrazumevaju?
8.   Skaldistenje kao element DDP podrazumeva?
9.   Procesna mapa predstavlja sematski prikaz poslovnih procesa.
a)   DA
b)   NE
10.   Neregisrtrovani lek se moze uvoziti samo uz posebnu dozvolu Vlade Republike Srbije.
a)   DA
b)   NE
11.   Sa stanovista apoteke, stalno merenje kvaliteta pruzenih usluga i uporedjivanje sa drugim apotekama u okruzenju predstavlja:
a)   portfolio
b)   benchmarking
...
12.   Sta predstavlja sazetak karakteristika leka prema Zakonu o lekovima i medicinskim sredstvima?
13.   Navesti koji elementi cine 3P marketing miksa.
14.   Kojoj fazi Demingovog ciklusa pripada
(grupa A) podnosenje prijave protiv dobavljaca?
(grupa B) transport proizvoda od proizvodjaca do kupaca?

Zadatak iz prakse (grupa A):
Farmaceutski tehnicar je trebovao lekove i iste primio, a farmaceut je na to besno odreagovao, jer je tehnicar napravio gresku (trebovao je 50 kutija vise nego sto je trebalo). Uociti problem i predloziti resenje.

Zadatak iz prakse (grupa B):
Trudnica u 5 mesecu trudnoce dolazi u apoteku sa receptom za antihipertenziv (methyldopa). Farmaceut je obavestava da tog leka, u duzem vremenskom periodu, nema na tzistu. Zatim joj nudi neregistrovanu paralelu. Uociti problem i predloziti resenje.

(Grupa A)
Ko donosi Zakon o zdravstvenoj zastiti?

Bred

#357
Pa ona je uvek bila ,hm, takva ... :K
Ja samo zalim ljude koji na bilo koji nacin moraju s njom da rade ...

Quote from: mali on 20-11-2009, 14:16:11
Na sajtu fakulteta pise da je prijava ispita za decembar do 24.11., a rezultati ovog ispita su 24.u 13h...Do koliko sati je prijava tog dana??

Lepo sam otisla kod profesorke posle ispita i rekla joj da je prijava do 24.,a ona nam 24. u 13h daje rezultate?...IZDRALA SE na mene s recima DA JE PRIJAVA DO 25. I DA JA NISAM DOBRO OBAVESTENA.
??...

Po TRILIONITI put!
Ubacis prijavu bez uplatnice, nakon rezultata ako si pao/la, u terminu za "reklamacije" ubacis ili salterusama das uplatnicu i to je to :?:

:wink:



:news:
Predavanja iz organizacije (http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,16954.0.html)

philoserbiana

naknadna prijava ispita je sada 1000 din, nemojte da se salite...uplatis opet 200 din, posle pises zalbu da ti se taj novac racuna za neki drugi ispit ili vrati...raspitajte se na salterima :-)
hvala kolegi cartman-u  :cvet

malena

Profesorka je.... Nemam reci... A to sto su rezultati posle prijave ispita nemojte da vas cudi tako je uvek ja mislim da ona to namerno radi...  :K2: :K2: :djavo :djavo :djavo