MASTERS

Started by stef, 22-10-2006, 18:41:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Rene

Na uverenju mi stoji dipl.ph. a diplome nam jos nisu urucili. Znaci, na legitimaciji koju nosim u apoteci stoji mr.ph. Svi su to dobili. Ne znam sta ce stajati na diplomi i kada cemo ih uopste dobiti!

stef

 Bez obzira sta pise na diplomi, diploma se racuna kao da ste magistri farmacije.

nasty girl

Quote from: stef on 01-08-2007, 07:37:34
Bez obzira sta pise na diplomi, diploma se racuna kao da ste magistri farmacije.

el to vazi i za inostranstvo ili...?

pig_am_am

Quote from: stef on 01-08-2007, 07:37:34
Bez obzira sta pise na diplomi, diploma se racuna kao da ste magistri farmacije.
:loptica juhuuuuuuuuuuuuuu!
sad imam motiv da sednem i da vec jednom zavrsim!

stef


nasty girl


Emma

Dali to "svuda" znaci da vazi i u inostranstvu (mislim na Kanadu)?
Hvala unapred. :cvet

stef

 Важи ѕа све земље! Само што ти у Канади мораш да нострификујеш диплому, постоје посебне агенције које се тиме баве, платиш им неку суму, а они ти нострификују диплому. А овде напишеш молбу да ти на факултету овере да је то твоја диплома еквивалент мастер дипломи.

sladjafarm

Stef,a te agencije,gde se nalaze? Jel znas neku konkretno,posto bih ja da nostrifikujem za USA? Pusti mi na pm ako ne moze ovde?! A ta molba kod nas na faxu jel se sigurno odobrava,mislim jel rade to? Hvala unapred  :cvet

stef

Агенције можеш наћи на интернету. Имаш неку WES се зове, она ти је ѕа Онтарио и Канаду. Потражи мало, питај неког, ако имаш тамо.А на факсу се сигурно одобрава! Нема на чему.

tarantulica

Мастер и диплома: шта се изједначава

Мастер од 60 страна и докторат од 120 страна вероватно неће бити признавани нигде ван Србије

Законодавни одбор Скупштине Србије усвојио је тумачење Закона о универзитету по коме се диплома и мастер изједначују, али није прецизирао шта се то изједначава: права при запошљавању или сама звања.

Изједначавање права при запошљавању значи да су кандидат са старом дипломом и кандидат са дипломом мастерa изједначени тако да се ни једном не може дати предност само на основу врсте сведочанства које поседује, а то је ствар за закон о радним односима, не о универзитету.

Ако се пак диплома и мастер изједначавају као сведочанства, онда је ту пре свега реч о праву на наставак студија. Додипломске студије трају код нас од четири до шест година и стара диплома, прерачуната у нове бодове, може да носи од 240 до 360 бодова. Звање мастер стиче се са пет година студија, односно 300 бодова, укључујући у то и 60 бодова које даје самосталан научни рад. Не може се ни законском одредбом ни тумачењем закона одредити да је ишта мање или ишта више од 300 једнако 300. Једнак мастеру по трајању може бити само петогодишњи студиј који садржи и одбрањен научни рад. Оваквим механичким решењем неко може уписати докторске студије са четири, пет или шест година студија. Пошто то већ није благовремено решено прелазним одредбама закона, однос између различитих трајања и садржаја појединих студија по старом и новом систему требало би решити јасном допуном закона са прецизним одредбама којима се узимају у обзир баш те разлике.

Код нас је за писање мастер рада одвојен један семестар, а рад је нормиран на 60 страна (30 бодова) дакле и по времену и по обиму упола мање од уобичајеног у Европи (два семестра, 60 бодова, око 120 страна). Слично се догодило са докторским студијама, које су предвиђене да трају три године (180 бодова) али тако да настава са унапред фиксираним течајевима траје две године, а докторат пише само једну годину (60 бодова) за разлику од већег дела Европе, где је уобичајено да настава на докторским студијама траје два семестра, а писање доктората четири семестра са, у хуманистичким наукама, уобичајеним обимом од 200-240 страна (уз мање-више свугде остављену могућност да се докторат пише и по старом систему). Тиме се докторске студије, уместо креативног научног рада, своде углавном на препричавање ствари већ урађених на претходним ступњевима студија. Осим тога, докторат од максимум 120 страна одговара по обиму нашем садашњем магистарском раду и мастер раду у већем делу Европе. Мастер од 60 страна и докторат од 120 страна вероватно неће бити признавани нигде ван Србије, то јест докторат ће се признавати као еквивалентан мастер раду.

Због политичког отезања са јасним одлукама и опортунизма универзитета који је ћутао и меркао каква ће бити влада, пропуштено је већ годину дана у образовању научника, јер углавном није било уписа ни на мастер ни на докторске студије, а сада ће све почети на наопак начин и, због нејасне одлуке одбора, вероватно по начелу ко у клин ко у плочу. Али, како се политичке одлуке не заснивају на знању него на моћи и интересима, неко се паметније решење, изгледа, није ни могло очекивати.

Професор Филолошког факултета Београду
Љубиша Рајић
[објављено: 20.08.2007.]

Политика

Favis

Quote from: sladjafarm on 03-08-2007, 13:52:25
Stef,a te agencije,gde se nalaze? Jel znas neku konkretno,posto bih ja da nostrifikujem za USA? Pusti mi na pm ako ne moze ovde?! A ta molba kod nas na faxu jel se sigurno odobrava,mislim jel rade to? Hvala unapred  :cvet
Nostrifikacija za USA je mnogo komplikovanija!
Da sad ne davim ovde ako te interesuju detalji pusticu ti preko pm

Bred

favis pitanja nostrifikacije interesuju mnoge tako da ako nesto znas o toj problematici slobodno se raspisi i postuj to na forum. :wink:

DrSchmidt

 Drage kolege samo polako,

Nostrifikacija dimplome naseg Fakulteta u SADu, Kanadi, Nemackoj i Austriji su vrlo delikatna stvar, koja mi je poznata, jer se tom temom bavim vec nekoliko godina. Licno sam kontaktirao fakultete, na razlicitim univerzitetima u pomenutim zemljama, u nekima od njih I licno bio, a najjasnija situacija jeste u Austriji i Nemackoj. Npr. nostrifikacija u Austriji ili "Diplomgleichwertigkeit", za one koje razumeju nemacki, podrazumeva ponovno polaganje 3-4 ispita koje odredi komisija za nostrifikaciju i ponovnog pisanja diplomskog rada. Za sve to je dat rok od sest semestara. Pri tome je naknada za nostrifikaciju simbolicna i startuje vec od 250 eura pa navies u zavisnosti od grada - Bec, Grac, Insbruk. Sa Austrijom I Nemackom nasa zemlja ima potpisan sporazum koji Srbiju, verovali ili ne, svrstava u red privilegovanih zemalja, kada je u pitanju nostrifikovanje diploma. Za one koje to vise bude interesovalo neka mi se jave.
    Sto se tice Kanade i SADa, tu je situacija veoma slozena, jer se nasa zemlja ne nalazi na listi zemalja, koje imaju bilateralne medjudrzavne sporazume o priznavanju diploma zdravstvenih radnika sa Kanadom i Amerikom. Dacu vam samo jedan primer-Osoba koja zavrsi farmaceutski fakultet u Nemackoj, takodje mora da polaze odredjen broj ispita, a kamoli neko ko je tamo iz neke Srbije. Prema tome nemojte pisati pausalno o stvarima koje ne razumete dovoljno-tipa javi se agenciji pa ce agencija da ti sve sredi. To su obicne gluposti!!! U SADu je situacija takva da ukoliko imate poziv neke americke kompanije da radite za njih u SAD, onda ce vam nostrifikacija biti placena, maksimalno pojednostavljena i sastojace se u polaganju jednog obimnog ispita, koga cine tri dela, nakon cega mozete da aplicirate za dobijanje drzavne dozvole za rad (ta procedura je razlicita od drzave do drzave, najjednostavnija je na Floridi i Hawaiima), nakon sto polozite ispit o prometu i propisima lekova.
    U Kanadi je situacija slicna s tim sto ukoliko nemate boravak ili drzavljanstvo ove zemlje, onda ce vam nostrifikacija izaci na nos, jer cete polagati izmedju 10 - 15 ispita u zavisnosti od mesta i univerziteta, a ako imate useljenicke papire, radnu dozvolu i ostalo onda je dovoljno da polozite svega par teritorijalnih i federalnih propisa i da aplicirate za dozvolu. U kanadi je situacija najpreglednija po ovom pitanju u Britanskoj Kolumbiji, tj. u Viktoriji i Vankuveru. Nadam se das am vam bar malo pojasnio ovu problematiku.
    Pozdrav za sve!

Favis

Pa evo citam poslednji post i zelim da dodam neke informacije vezane za nostrifikaciju u USA
DrSchmidt nije uzeo u obzir to sta da rade oni koji nisu dobili poziv da rade u nekoj od farmaceutskih firmi u USA...vec zele sami da se proguraju i nadju tamo posao.
Procedura je malo komplikovanija...polaze se otprilike 9 ispita (ali to sve zavisi od drzave do drzave, u Nevadi je npr. 9) ukljucujuci engleski i one njihove zakone a za to vreme nasi farmaceuti mogu da rade u apotekama kao tehnicari (sto opet sve zavisi od papira). Postoji i zavrsni ispit koji obuhvata celokupno gradivo (predloze oni literaturu od otprilike 9-10 knjiga)...patofiza, farmakologija, farmakokinetika...i naravno postoje skole za pripremu ispita, ja znam za jednu koja se zove KAPLAN!
To sve otprilike traje 9 meseci!
E sad, ja sam jos uvek u fazi raspitivanja tako da neki detalji mogu biti netacni.
Raspitujem se i oko toga da li se mogu upisati postdiplomske studije u USA pa da se prica o nostrifikaciji preskoci...trebalo bi da moze ali su opet papiri potrebni posto bi u suprotnom skola kostala ko Sv. Petra kajgana. Znam sigurno da nasi diplomci mogu da apliciraju iz Srbije za postdiplomske studije na bilo kom univerzitetu u USA (OPREZ! nisu sve school of pharmacy u USA dobre a neke nisu ni priznate!), budu primljeni i dobiju stipendiju za dalje skolovanje...sto nije slucaj sa nasim ljudima koji se presele u USA pa odatle apliciraju!
Ako sam nesto preskocila ili nejasno napisala opomenite me slobodno (imam malo vise razlicitih informacija u glavi tako da mi nemojte zameriti, moguce je da se nesto izmesalo  :K )
Obavestavacu vas cim nesto novo saznam a do tada neke stvari mozete pogledati na sajtu www.nabp.net
:wink: