MASTERS

Started by stef, 22-10-2006, 18:41:47

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

stef

Postovani/a,

Kao sto ste verovatno vec culi, Rektorski savet Konferencije univerziteta Srbije (KONUS), koju cine rektori svih drzavnih i privatnih univerziteta u zemlji, u cetvrtak 19. oktobra je doneo odluku da se diplomske univerzitetske studije, stecenih po ranijim propisima, izjednacavaju sa zvanjem diplomirani- master, u skladu sa novim Zakonom o visokom obrazovanju. Time su uvazili zajednicki predlog studenata prorektora i najznacajnih sindikalnih studentskih organizacija u Srbiji (u attachmentu) .

Nezvanicno smo saznali da fakulteti sada vrse veliki pritisak na svoje rektore da ova odluka bude preinacena, pa se i u poslednjoj recenici saopstenja KONUS-a naznacuje da cela procedura jos nije obavljena, odn. da ima prostora za izmenu donesene odluke: http://www.bg. ac.yu/news/ Konus_saopstenje .pdf

Grubo receno, fakulteti su se vec pripremili da upisu veliki broj ranijih diplomaca na master studije i time obezbede znacajan priliv sredstava od skolarina, a odlukom o izjednacavanju diplomaca sa masterima, fakulteti prakticno ostaju uskraceni za planirane novcane prihode.

Ukratko, zbog cega je ovo izjednacavanje bitno (sire orazlozenje u attachmentu) :
Ranije diplomske studije po opterecenju studenata nastavnim i ispitnim obavezama znatno prevazilazi novouvedene osnovne studije i odgovaraju opterecenju diplomskih-master studija;
Ranije diplomske studije su formalno trajale najmanje pet godina (6, 5, 4.5 ili 4 godine + apsolventski staz), kao i nove diplomske-master studije, koje traju pet godina;
I diplomske i master studije su u osnovi jednako tezze od novih osnovnih i lakse od starih magistarskih studija, sto ih cini sustinski jednakim u odnosu na druge nivoe studija;
Nasi diplomci inzenjerskih i prirodnih fakulteta su u inostranstvu uveliko priznati za mastere, dok diplomci drugih nasih fakulteta imaju kompetencije mastera, ali su na trzistu rada i u skolovanju tretirani samo kao bachelori;
Hrvatska je vec izjednacila diplomce i mastere, pa cemo biti svedoci migracije nasih diplomaca na doktorske studije u zemlje okruzenja, a za uzvrat nasi univerziteti nece biti privlacni za njihove studente.
Da bi usvojeni predlog studentskih organizacija Srbije bio konacno i parafiran, potrebno je u javnosti pokazati da je svim diplomcima i studentima stalo da nasa zemlja sebi prizna koliko njen obrazovni proizvod zaista vredi.

Molimo vas da se u svojim institucijama, ustanovama i organizacijama licno angazujete na podrsci studentima, diplomcima i rektorima i time doprinesete donosenju ove vazne odluke i to:
Saopstenjima i izjavama za javnost o podrsci ovoj odluci KONUS-a,
Organizovanjem konferencija za stampu, okruglih stolova, medijskih akcija,
Slanjem pisama podrske KONUS-u i rektorima,
Slanjem apela ministru prosvete i sporta da podrzi studente, diplomce i rektore,
Direktnim nagovorom donosioca odluka da se svojim autoritetom zalozi za konacno potvrdjivanje odluke Rektorskog saveta KONUS-a,
Na sve druge nacine koje smatrate prigodnim!

Molimo vas da ovaj apel prosledite dalje!!!


S kolegijalnim pozdravom,

STUDENTI SRBIJE

Bred

Ok,sta nam je konkretno ciniti?

Enea

stefi,tebra,zasto stavljas space pre tacke?

Masha

I ja se to pitam? Ljudi, stvarno bi znacilo kada bi se starim studentima izdale nove diplome, pogotovo ako neko zeli da ode u inostranstvo. Meni je zao da nasi studenti sa zavrsenim faksom budu diplomirani sto je u inostranstvu isto kao i bachelor, a da ovi novi studenti posle 5 godina imaju master i mnogo lakse prodju u inostranstvu. Ja mogu da garantujem za svoju sestru da je imala vise literature, sto primarne, sto sekundarne da procita da bi zavrsila faks od 4 godine nego sto ce nove generacije na toj istoj grupi procitati za svojih 5 (4+1), a kamoli oni koji budu zavrsili 4 godine i dobili titulu bachleor kao sto je ima i ona.

Hrvatska je vec izjednacila diplomce i mastere, pa cemo biti svedoci migracije nasih diplomaca na doktorske studije u zemlje okruzenja, a za uzvrat nasi univerziteti nece biti privlacni za njihove studente. - ova recenica me je najvise sokirala. Pa zar zbog toga sto nasa zemlja nekome nije privlacna mi treba da budemo uskraceni za to da kada odemo negde van imamo isti status kao i ti studenti iz Hrvatske? Mislim da treba da se izborimo za to da nam znanje koje stekenemo na nasim fakultetima, koje je ogromno i steceno uz puno rada, omoguci da ,ako budemo imali priliku da odemo u inostranstvo, budemo rame uz rame sa studentima iz okolnih nam zemalja, a koji nista vise od nas ne znajusamo im je njhova drzava omogucila da se tako osecaju.

Smrda

kao sto rece Bred...sta nam je ciniti?

stef

 To ja za sada samo obavestenje,koje sam prosledio,informacije radi.Ovih dana neko ce iz organizacije ici kod Dekana da vidi kako sa nasim faksom stoje stvari, jer je nas faks poslao molbu da nase studije budu masters (mr_ph) jos pre tri godine.Cekalo se da to bude na okviru celog univerziteta, ali od toga nema nista, pa treba videti kako ce se nas faks izjasniti.

nikolay

dekan sa VELIKIM "D" lepo, nema sta! :-)

vladimir

Izraz postovanja clanova foruma prema profesorima i funkcionerima faksa.Da se zna da su clanovi foruma kulturni i emancipovani ljudi, pravi intelektualci. :>

pereca

Nas fakultet ce izjednaciti diplome.
Problem je sa fakultetima koji su trajali 4 godine, jer po pravilu titula mastera se dobija nakon 5-ogodisnjih studija.
Mislim da ce svaki fakultet o ovome odlucivati sam za sebe. I nazalost, cini mi se da ce ovde opet preovladati materijalni interes, jer ce fakulteti naplacivati skolarinu za slusanje i polaganje razlike ispita.
Mislim da ove stvari ne treba generalizovati za sve fakultete i da se broj ECTS poena treba bazirati na studijskom programu i njegovom sadrzaju i kvalitetu, a ne na godinama trajanja.

sokobiv

Закључци Већа Универзитета у Београду са седнице одржане 25. октобра


Thursday 26th October, 2006 @ 13:03


Поводом контрадикторних, конфузних и непрецизних информација у дневној штампи које су се појавиле последњих дана, чему су допринеле и неауторизоване изјаве представника неких студентских организација и неких чланова ректорских колегијума, Веће Универзитета у Београду, након расправе на седници одржаној 25. октобра 2006. године, обавештава јавност о следећим

ЗАКЉУЧЦИМА

1. Веће Универзитета у Београду информисано је од стране Ректорског колегијума да је Ректорски савет Конференције универзитета Србије отворио расправу о припреми Конференције универзитета Србије, која је по Закону о високом образовању надлежна да утврди критеријуме за усклађивање назива стечених по прописима који су били на снази до ступања на снагу овог закона са називима из овог закона, на основу којих ће свака високошколска установа утврдити својим општим актом услове и поступак тог усклађивања.

2. Веће Универзитета у Београду је констатовало да Закон о високом образовању не пружа правни основ за аутоматску еквиваленцију звања из ранијих прописа са звањима из нових прописа, што не искључује евентуалну еквиваленцију права која та звања пружају. У прилог оваквом ставу Већа говоре следећи правни разлози. Прво, разлог забране ретроактивности права, јер би се тако нови закон примењивао за период пре његовог ступања на снагу, што право забрањује, осим ако је за то у поступку доношења закона утврђен општи интерес, што код овог закона није случај. Друго, разлог правне сигурности стечених звања и диплома и владавине права. Треће, спречавање анулирања нових наставних планова, статута и студијских програма са новим системом студија, које су факултети утврдили у поступку примене новог закона, на шта су универзитети дали сагласност. Четврто, спречавање анулитрања еквивалентне вредности диплома и звања које дају наши универзитети у иностранству.

3. Веће Универзитета у Београду не сматра прихватљивим ниподоштавање неспорних правних разлога на којима се у правној држави мора заснивати решење овог и сваког другог питања, као и ниподоштавање суштинских разлога измене система студија, унапређења квалитета, потребе уграђивања нових знања, који говоре против изједначавања звања стечених у различитим правним режимима њиховог уређивања.

4. Веће Универзитета у Београду оцењује неприхватљивим отварање расправе о уређењу ових питања у време када се већ спроводе одобрени конкурси за упис на мастер студије. Такође је неприхватљив покушај конфронтирања студената и дипломираних студената са управама факултета које оправдано указују на потребу одбране закона и законитости и легално спроведених реформи у складу са новим законом, а у интересу развоја високошколског образовања, упоредне конкурентности и унапређења квалитета.

sportista

Informacije iz prve ruke:
Svi fakulteti na BU sa petogodisnjim rezimom studiranja i duzem su izjednaceni sa titulom master!
G-din Dekan je rekao da ce svi koji su studirali po petogodisnjem programu i sada studiraju imati pravo na zahtev da im se izda diploma sa zvanjem master. Jedini problem je sto se jos ceka na realizaciju te odluke tj. uputstva i direktive sa Univerziteta! Jedini problem je ispao sa cetvorogodisnjim studijama i ne zna se sta ce biti!
Tako da smo i zvanicno MASTER-i. :~

sandric

jupi,i treba da budemo masteri...sto da se mucimo a da ne budemo nagradjeni

mullala

#12
Влада РС донела одлуку о броју студената за упис на мастер студије

Wednesday 15th November, 2006 @ 12:39

Извод из одлуке:

На основу члана 84. став 3, а у вези са чланом 84. став 1, чланом 116. став 1. и чланом 124. Закона о високом образовању ("Службени гласник РС", број 76/0) и са чланом 32. став 1. Закона о универзитету ("Службени гласник РС", број 21/02), Влада доноси

ОДЛУКУ
о броју студената за упис у прву годину дипломских академских студија - master на високошколским установама чији је оснивач Република Србија за школску 2006/2007. годину


1. Овом одлуком утврђује се број студената за упис у прву годину дипломских академских студија - master, на високошколским установама чији је оснивач Република Србија за школску 2006/2007. годину.

2. Број студената чије се образовање финансира из буџета и број студената који плаћају школарину на високошколским установама је следећи:

Факултет / буџет / самофинансирање
1. Архитектонски факултет / 7 / 72
2. Грађевински факултет / - / 35
3. Електротехнички факултет / 50 / 150
4. Машински факултет / 8 / 90
5. Рударско-геолошки факултет / 30 / 50
6. Саобраћајни факултет / 15 / 30
7. Технолошко-металуршки факултет / 40 / 40
8. Технички факултет, Бор / 5 / 54
9. Факултет организационих наука / 20 / 100
10. Економски факултет / 30 / 400
11. Правни факултет / 30 / 165
12. Филозофски факултет / 40 / 177
13. Филолошки факултет / 35 / 50
14. Факултет политичких наука / 20 / 170
15. Факултет безбедности / 8 / 52
16. Учитељски факултет / 5 / 15
17. Православни богословски факултет / - / 40
18. Медицински факултет / 50 / 200
19. Стоматолошки факултет / 10 / 10
20. Фармацеутски факултет / - / 30
21. Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију / 5 / 40
22. Факултет ветеринарске медицине / 10 / 10
23. Факултет за спорт и физичко васпитање / 10 / 60
24. Пољопривредни факултет / 79 / 79
25. Шумарски факултет / 20 / 80
26. Математички факултет / 20 / 30
27. Физички факултет / 15 / 5
28. Хемијски факултет / 25 / 50
29. Факултет за физичку хемију / 10 / 10
30. Биолошки факултет / 15 / 60
31. Географски факултет / 20 / 40
32. Универзитет у Београду (мултидисциплинарне студије) / 10 / 90
УКУПНО / 642 / 2484

3. У прву годину дипломских академских студија - master, високошколске установе могу уписати неограничен број страних држављана.

4. Студенти, стипендисти Министарства науке и заштите животне средине и Републичке фондације за развој научног и уметничког подмлатка, као и асистенти приправници запослени на високошколским установама чији је оснивач Република Србија, не плаћају школарину.

5. Ова одлука ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у "Службеном гласнику Републике Србије"

У Београду, новембра 2006. године

http://www.bg.ac.yu/newss.php?id=66

Neka neko meni objasni sta to sad znaci... ja vise nista ne kapiram. Ili jesi, ili nisi... Master :>

Vampire 666

30 studenata na budzetu ili ja ne umem da citam ovo?

mullala

30 studenata na samofinansiranju :wink: