Vidovi Povezivanja Na Internet

Started by Al-Jasmina, 23-10-2006, 11:24:21

Previous topic - Next topic

0 Members and 8 Guests are viewing this topic.

Koji vid interneta imate (kod kuce-ne racunaju se internet centri) ?

Dial-Up
ISDN
ADSL
Kablovski
Satelitski
Be¾ièni

Al-Jasmina

    Imajuæi u vidu da je dajl-ap veza nestabilna i da èesto “puca”, povezivanje u delovima grada koji koriste stare telefonske centrale granièi se s podvigom.
Broj korisnika interneta u Sloveniji i Hrvatskoj procentualno je neuporedivo veæi u odnosu na na¹e prilike, ¹to je posledica strate¹kog rada i tendencije da se razvije moderno informatièko dru¹tvo. Mi jo¹ kaskamo za njima.

NESTABILNO - Nezadovoljavajuæi broj internet korisnika u Srbiji (milion i po, ili tek 24,2 odsto populacije iznad 15 godina) rezultat je manje kvalitetnog i skupljeg pristupa internetu u odnosu na zemlje u okru¾enju. Prema poslednjim analizama, 84 odsto korisnika interneta u na¹oj zemlji ima pristup od kuæe, dok se èak 77 odsto povezuje modemski (dajl-ap veza).

Imajuæi u vidu da je dajl-ap veza nestabilna i da èesto "puca", povezivanje u delovima grada koji koriste stare telefonske centrale (®arkovo, ®eleznik, Miljakovac, Krnjaèa...), granièi se s podvigom. Modernizacija u toj oblasti podrazumeva prelazak na drugaèije vidove povezivanja, pre svega ADSL, kablovski ili satelitski internet.

Za pripadnike najbrojnije skupine korisnika, cena sata kori¹æena interneta iznosi, primera radi, od 18 do 23 dinara u "Beotel Netu", a u sluèaju da preko istog provajdera ostvarite neogranièen pristup internetu, platiæete za mesec dana 626 dinara (90 dana ko¹ta 1875 dinara).

"Sezam pro", jedan od najstarijih provajdera, mesec kori¹æenja interneta naplaæuje 499 dinara, a "brzi internet", ili ADSL, ko¹ta od 1.250 dinara, u zavisnosti od paketa usluga. Osnovna prednost te tehnologije jeste velika brzina internet veze, putem kori¹æenja analogne telefonske linije, bez zauzeæa i bez otkucavanja impulsa.

Provajder kablovske televizije i kablovskog interneta "SBB" obavlja inicijalno prikljuèenje, instalaciju i konfigurisanje modema za 1.500 dinara, a cene paketa usluga kreæu se izmeðu 500 i 3.500 dinara.

Najmanji procenat korisnika slu¾i se satelitskim internetom, pre svega zbog nedovoljne opremljenosti PC konfiguracija. U sluèaju da je va¹ raèunar podesan za satelitski internet prijem, meseèna pretplata iznosi od 1.200 do 3.000 dinara, u zavisnosti od brzine prenosa informacija.

Pored navedenih moguænosti, za one koji nisu u prilici da pristupe internetu od kuæe ili na radnom mestu, usluge povezivanja obaviæe internet kafei. Sat kori¹æenja interneta u tom sluèaju ko¹ta od 60 do 100 dinara.

24 sata

vladimir

Kad sam jednom prilikom prièao sa jednim studentom Amerikancem koji je boravio u na¹oj zemlji, on se èudio kako kod nas jo¹ uvek postoji dial-up, kao, kod njih je to bilo zastarelo jo¹ pre 10 godina. :roll:

stef

 U Srbiji imam ADSL, sto kao nije spora veza, ali verujte mi, u Francuskoj mi je 200 puta brza veza (100 Mb/s).Mb ne znaci biohemicarka, cisto da znate.... :lol2:

nasty girl

evo ja da se pohvlim uvedose mi pre pola sata kablovski,a inace sam bila dial up...ludela sam....

Quote from: stef on 23-10-2006, 13:12:55
U Srbiji imam ADSL, sto kao nije spora veza, ali verujte mi, u Francuskoj mi je 200 puta brza veza (100 Mb/s).Mb ne znaci biohemicarka, cisto da znate.... :lol2:

a ja bas pomislila da to znaci.... :K :K :K

hulio_salinas

u svedskoj je 200Mb/s... imam prijatelja (u Svedskoj) koji je hteo da se onesvesti kada je video odusevljenje na mom licu prilikom skidanja jedne pesme brzinom 10kb/s prosle godine...

toliko o tome...

Korisnicko Ime

Ma znaju oni i sta je dial up i losa veza... Brzo su se navikli na njihove fancy broadband veze :K

Vampire 666

Quote from: hulio_salinas on 23-10-2006, 19:09:09
u svedskoj je 200Mb/s... imam prijatelja (u Svedskoj) koji je hteo da se onesvesti kada je video odusevljenje na mom licu prilikom skidanja jedne pesme brzinom 10kb/s prosle godine...

toliko o tome...

znas li ti sta je 200 Mb/s? koliko sam ja upoznat (a dobro sam upoznat) najbrzi komercijalni internet ide do nekoliko Mb/s i to samo u japanu...verovatno si mislio na 2Mb/s (sto ima moj ujak u svajcarskoj)...

hulio_salinas

Quote from: Vampire 666 on 23-10-2006, 20:06:51
znas li ti sta je 200 Mb/s? koliko sam ja upoznat (a dobro sam upoznat) najbrzi komercijalni internet ide do nekoliko Mb/s i to samo u japanu...verovatno si mislio na 2Mb/s (sto ima moj ujak u svajcarskoj)...

e vrlo moguce... moguce da sam pomesao...

znam da mi je bilo nesto mnogo... verovatno sam se istripovao...  :stid:

hvala, kolega...    :K


Korisnicko Ime

Quote from: Vampire 666 on 23-10-2006, 20:06:51
Quote from: hulio_salinas on 23-10-2006, 19:09:09
u svedskoj je 200Mb/s... imam prijatelja (u Svedskoj) koji je hteo da se onesvesti kada je video odusevljenje na mom licu prilikom skidanja jedne pesme brzinom 10kb/s prosle godine...

toliko o tome...

znas li ti sta je 200 Mb/s? koliko sam ja upoznat (a dobro sam upoznat) najbrzi komercijalni internet ide do nekoliko Mb/s i to samo u japanu...verovatno si mislio na 2Mb/s (sto ima moj ujak u svajcarskoj)...
Vrlo si u pravu... Znam lika koji je u sloveniji testirao 20 Mb\S.. Opticki kabl, itd. Kaze ide ko nevreme.

stef

 Moguce je 200Mb\s.Bezicna, ali ne skida tom brzinom, vec ide 3-5Mb\s kada se nesto skida.

Smrda

ja imam dial up!!!!!!!!!!!!!!
buuuuuuuuuuuuuuuuaaaaaaaaa!!
shmrc....

Zemunac

Quote from: smrda on 25-10-2006, 12:32:20
ja imam dial up!!!!!!!!!!!!!!
buuuuuuuuuuuuuuuuaaaaaaaaa!!
shmrc....

isto tako i cesto se desava da nece da mi otvori neke stranice sa ovog foruma, a znas koliko mi treba da skinem 2-3 mb  :roll:

Smrda

znam.....a onda i kad se smiluje da otvori...sve nesto razvuceno.....uzas jedan...
a najcesce...cannot find server...postala sam alergicna....
ali bolji si od mene garant...ja na dial up i staru centralu jos imam i dvojnika.....

Zemunac

e meni su dvojnika izbacili pre 2-3 god.  a i do tada nam je bilo pulsno, a sad je tonsko biranje
i ja mislim da nam je nova centrala, a pre par meseci su nam ugradili kablovsku tv....
izgleda da su poceli da razvijaju ovaj moj deo zemuna  :K

Smrda

blago tebi......ja tek treba da se borim sa ptt...i sa dvojnikom...