Farmaceutska hemija

Started by sjajna05, 09-05-2006, 13:30:18

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sjajna05

Ukoliko neko mo¾e da me uputi na ne¹to korisno o ve¹taèkim zaslaðivaèima nek napi¹e. Æao!

Adonis_Vernalis

#1
Ve¹taèki zaslaðivaèi su aditivi. Aditivi se rade na bromatologiji. Na bromatologiji radi profesor Ivan Stankoviæ. Profesor Ivan Stankoviæ je domaæi struènjak #1 za aditive, ekspert je FAO u toj oblasti... Ako iko zna ne¹to o ve¹taèkim zaslaðivaèima, to je onda on... Re¹enje se nameæe samo po sebi: potra¾i profesora Stankoviæa, zamoli ga da ti pomogne i on æe to (valjda) uraditi...:)

A sada jedno mudroslovije:

Nemojte studirati kao da ubacujete predmete u odreðene fioèice, koje æete posle zaboraviti da otvorite... Bitna je ¹ira slika... ©to se vi¹e popne¹, dalje vidi¹... O0

Bred

Eh Adonise, cak ni ja ne znam kako se namestio da ti se text pomera :roll: Za sad, ali provalicu vec...Valjda :>

Bred

Neorganske supstance se ne menjaju u toku zagrevanja(talk)
1.Neke grade kristale
2.Zarenjem menjaju boju
3.sublimuju
Plamen mora da bude plav
Na2B4O7x10H2O-zarenjem oslobadja vodu(pucketanje usled isparavanja vode)
2) ZnO menja boju zarenjem-iz bele prelazi u zutu hladjenjem s eponovo vraca u belu.Jedinjenja bizmuta menjanju boju bela-zuta-narandzasta,hladjenjem narandzasta se vraca do zute ali ne i do bele
3)NH4Cl,HgCl2,As2O3-sublimuju

I) proveriti da li je supstanca rastvorna u vodi ili u nekom rastvaracu na hladno
Ako se duzim muckanjem rastvori-to je tetraborat
Uz zagrevanje( HgCl2,H3BO3)
Ni uz kljucanje,onda probati sa CH3COOH(na hladno ili uz zagrevanje je MgO ili Ca CO3),ako ne ni tu uzeti HCl (hladno ili zagrevanje Ca-hidrogenfosfat,Ba subkarbonat)
Dalje probaj sa cc H2SO4(npr BaSO4)
BaSO4,talk,kaolin se dokazuju iz sodnog ekstrakta(u casu malo supstance+10x vise NA2CO3+malo H2O –kljuca 15tak minuta,profiltrirati+ispiranje HClom,taj rastvor dokazati Ba,Mg ili Al + ispitivanje pH (soli jakih kiselina-slabih baza)
Prvo ispitati anjon


ORGANSKA supstanca

1)zagrevanjem tope,isparavaju,izgaraju bez ostatka
2)ugljenise,stvara se pepeo
3)zagrevanjem sublimuju (kofein)

Aromaticna jedinjenja se tope,isparavaju bez ostatka
Alifaticni nizovi npr glukoza zagrevanjem karamelizuju a daljim zarenjem ugljenise a zatim prelazi u pepeo

ORGANSKO-NEORGANSKA supstanca

Sulfopreparati (sa AgNO3 se javlja boja,kokica)
slicno se ponasa Ca-glukonat,nadimanje braon boje,ostaje metalni sjaj pri zagrevanju

DA LI IMA AZOTA?
tigl+cvrst NaOH peko njega se pospe supstanca .Spoljasnji zidovi epruvete se navlaze vodom i stavi crveni lakmus papir. N pod dejstvom NaOH daje NH3 (poplavi lakmus papir)

Prg-neorg supstanca sa Fe3+ daje razlicito obojene soli
Salicilna kiselina i derivati sa Fe3+-ljubicasta boja
Supstancu rastvorimo u vodi(salicilna se teze rastvara) na hladno,dodamo FeCl3=>ljubicasto(to je kompleks koji grade Fe3+ o OH fenolna)
Za razliku od nje aspirin ima blokiranu OH grupu jer je tu nagradjen estar +FeCl3=nema r-je .Ako se zagreva,dolazi do hidrolitickog cepanja estra,oslobadja se fenolna grupa sad daje reakciju sa FeCl3


Na-salicilat (na hladno kao i salicilna daje ljubicastu boju)lakse se rastvara u vodi.pH=bazno,salicilna kiselo

Na-soli +AgNO3=>beli talog

Salol=fenilsalicilat ne rastvara se u vodi cak ni uz zagrevanje,ima slobodnu OH grupu+Fe3+ nema boje jer salol nimalo nije rastvoran u vodi.Rastvara se u sircetnoj kiselini ili metanolu +Fe3+ =ljub.boja
Uz zagrevanje na dnu se izdvaja uljana kap


Derivati benzoeve kiseline sa Fe3+ daju boju kajsije
....
Fe(OH)3 ↓ crven ako preteramo sa NaOH.Dodati tacno odredjenu kolicinu bazeZato uzeti NaOH razblazen (razblaziti dodatkom vode +2-3kapi dodati u benzoevu kiselinu+Fe3+ par kapi--- + r-ja na hladno ili uz zagrevanje
Ako preteramo sa NaOH dobicemo tamno narandzastu ili cak crvenu boju

Enea

shta mislite,da li ce pomeriti rok sa 20. juna,na 1.jul?

nesto sam nacula da uvek tako ispadne..

strava je tih 10dana vise,ali meni ne odgovara..

Bred

To su pricali i za april. Usustini mi bi trebali naseg predstavnika da uhvatimo za gusu i oteramo na institut za izboxuje da ispit bude posle 1.jula? Sta nam znaci 20.jun? Oni to mogu da zavrse za 2-3 dana max

Bred

Juce cuh jednu "informaciju" sto se tice usmenog iz farmaceutske. Kazu da:
1. Agbaba ne ispituje a umesto ce ispitivati ona sto je pitala biohemicare
2. DF pitaju i Agbaba i Sote i ta nova
3. MB takodje pocinju od juna da pitaju svo troje

:roll:

SPRING

Naravno, polazem kod profesorke koja nikad nije pitala df..... Jel moze neko od biohemicara da me uputi na sta da obratim paznju?

Bred

E i ja. Uglavnom mislim da je bolje kod nje nego kod ovih dvoje, bar ces biti siguran da vecim delom rezultat na ispitu ce zavisiti od tvog znanja. Ja sam cuo da pita kao Sote samo bez IUPACa, da moras da znas svako pitanje i da naravno ne smes da lupas.
I ja ocekujem jos informacija od biohemicara ali pretpostavljam da kad oni nisu kukali, da je profesorka ok :)

Jeca

LJudi, a jel moze meni neko da kaze kako ucite? Mislim, koliko dnevno, na sta da obratim paznju itd......

Mozda sam vise dosadna sa ovim pitanjem, ali ja nikako da nadjem dobtnu kombinaciju za ucenje :)

Bred

Pisi, pisi  i pisi. Uci, uci i uci. :roll: To je sve sto mogu da ti kazem

zerocool

ja sam u sredu od profesorke koja predaje biohemicarima cula da ce pitati 21.22 pa posle od 25.
agbaba je rekla da pita tek od 3.07
sote mozda krene nedelje dana kasnije zbog obaveza
ovo nije sigurno ali ipak je moguce

Bred

What? Pa ispade da ova "biohemicarka" najranije krece?! Mogu li se rokovi nekako pomeriti? To je do vas, studenata trece godine i vaseg predstavnika godine ...

SPRING

Stvarno ne verujem.... Da li je moguce da ce razlika u terminu ispita da bude vise od dve nedelje, u zavisnosti od profesora? To malo i nije u redu.... Jel ima sanse da predstavnici izdejstvuju da svima ispit bude sto kasnije? Ipak je farmaceutska u pitanje, svaki dan moze da bude bitan.....

nimerija

E da vam ja kazem nesto za prakticni... Da se ne zeznete, da mislite da zamenite sa nekim termin i dodjete i oni vam elegantno zalupe vrata sa kategoricnim "NE!"... Eto...  :angel: