Kolokvijumi iz tehnologije

Started by M^i^M^a, 25-10-2006, 11:39:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Jeca

@marija: nema na cemu, tu smo da se pomazemo!

@minal:
Secam se da treba obratiti paznju na delove recepta, kako se pise neki broj, sta znace neke skracenice (recimo DS, Ad m.m.,....i da napises celu kako treba i prevesti na srpski), kako se oznacavaju praskovi iz remedije iz r.separanda,... obavezno znati koja je kakva signatura i to bi bilo to... Ako se jos necega setim, napisacu....ma nista strasno   :cvet
Od recepata obicno dolaze ti koje ste radili na vezbama.... Znaci nauciti lepo uvodno predavanje od "a do s" i te recepte koje ste radili, pregledati.

mima385

Da libiste mogli da mi pomognete sa sledecim receptom? To je 8. iz praktikuma, za praskove
Re/ Bismuti subnitratis 
     Calcii carbonas
     Magnesii carbonatis aa 10,0
     M.f.pul Div in dos. aeq Nxxx
     D.S 3x 1-2 praska 1 sat pre jela

Problem mi je prekoracena doza za bizmut, a i ne mogu da nadjem nigde Mg-karbonat!!!

Hvala vam unapred :cvet

tarantulica

Rp/
Bismuti subnitratis 
Calcii carbonatis
Magnesii carbonatis aa 10,0

M.f.pul Div in dos. aeq Nxxx
D.S 3x 1-2 praska 1 sat pre jela

Kad kolièinu (masu) svake supstance podeli¹ na 30 doza, u jednoj dozi ima¹ 0,33g.


Bismuti subnitras (Ph. Jug. IV)
s.p.d.= 0,5g
n.p.d.= 2g
n.d.d.= 6g

2 x 0,33g = 0,66g < 2g -> n.p.d. nije prekoraèena
6 x 0,33 = 1,98g < 6g -> n.d.d. nije prekoraèena

Calcii carbonas (Ph.Jug.IV)

s.p.d.= 2g

2 x 0,33g = 0,66g u 1 prasku < 2g -> s.p.d. nije prekoraèena

Magnesii carbonas (Extra Ph.)

s.p.d. = 0,25g
n.p.d. = 1g

2 x 0,33g = 0,66g u 1 prasku < 1g -> s.p.d. nije prekoraèena

Masa 1 pra¹ka je 0,99g ¹to je veæe od 0,2g, pa ne treba dopunjavati.
Masa svih supstanci je 0,33g, ¹to je veæe od 0,05g, ¹to je merljivo.

Postupak....

P.S. Malo sam radila po seæanju, malo sam èeprkala po svesci, mislim da je to to...

Za¹to misli¹ da je prekoraèena doza za bizmut?  :cvet

mosskva

za taj recept nije prekoracena doza za Bizmut........
+Bismuti subnitras (Ph. Jug. IV) R.SEPARANDA
        spd=0.5g
        npd=2g
        ndd=6g
                  2*0.33=0.66<2g   npd NIJE PREKORACENA.........ti 10g delis na 30 i to je 0.33g

a za Magnesii carbonas (Extra Ph.) REMEDIA
          spd=0.25g
          npd=1g
                  2*0.33=0.66<1g      npd NIJE PREKORACENA
ali u Ph.Jug.IV ima Magnesii subcarbonas ciji je spd=0.5g pa je ona prekoracena 0.66>0.5 pa ne znam da li onda svodimo kolicinu Magnesii carbonas-a na 0.25 i sta radimo sa ostalim sastojcima??????????? ja mislim da treba da se gleda po Extra Ph. i da se nista ne menja..............

BK

Gleda se EXTRA PH.
Jer (Mg-subcarbonas)Mg(HCO3)2 nije isto sto i (Mg-carbonas)MgCO3, znam da znate

tarantulica

Ako je prema nekom propisu prekoraèena doza, a u nekom drugom naðemo da nije, gledamo taj drugi i ni¹ta ne menjamo u Rp  :cvet

Enea

ja u extra ph nishta ne mogu da nadjem, sve mi je mnogo sitno :roll:

ono shto je bitno, bilo da gledate po extra ili ph jug 4, da se ova so kao voluminozna, UVEK DODAJE NA KRAJU!!

Kremenko

#127
Da li neko zna koje su doze za Kalii dyhydrogenphosphas? Nema monografije u Ph.Jug.IV,a nemam Extra farmakopeju,niti nam je daju u biblioteci.  :help2:  To je 10.recept iz diskusije.

tarantulica

Mi taj recept nismo radili...  :nonono:

(i nije bio na kolokvijumu  :1)

Enea

Quote from: tarantulica on 08-11-2007, 14:48:47
Mi taj recept nismo radili...  :nonono:

(i nije bio na kolokvijumu  :1)

ni mi god dana pre tarantulice :1

Kremenko

Hvala vam  :cvet Pomogle ste mi!Nisam znala da ne treba sve da se radi  :wink:

mima385

Puno hvala na pomoci! Tarantulice,tebi narocito :cvet

Nisam lepo videla da za bizmut pise i n.p.d, pa sam radila preko s.p.d.!!! :stid:
A extra Ph. nemam, tako da.... :roll:

p.s. Ni mi nismo radili 10.recept

malena

Za ovaj prvi kolokvijum iz praskova rekao nam asistent da sledece zadatke ne radimo,jer za svaki postoji neki razlog i nesto sto mi jos nismo ucili..
7. 19. 21. 22. 24.
U nekima su granule a za neke nije nam rekao...

Lence

 Iz 24. mora da se zna do koje pojave dolazi kada se pomesaju mentol i kamfor (likvefakcija).
Mislim da ne treba ni 20. zadatak jer su za hinin razlicite doze za muskarce i zene. 19. ne treba jer se prave granule, a u 21. i 22. se prave kapsule! 7. je lose formulisan, tj. nema sanse da izracunamo kolika je doza...
  Toliko sam ja cula od asistenata...

Lence

Ispravka: 21. i 22. ipak mogu da dodju u obzir, iako nismo radili pravljenje kapsula. Ne moramo da navedemo postupak izrade, posto ga ne znamo, vec je dovoljno da kod izdavanja leka navedemo da je prasak u kapsulama...
Jos neke stvari koje nisam znala, pa sam pitala asistente:
17. zadatak - manitol se koristi kao korigens ukusa, a ne za dopunjavanje
23. zadatak - za metiltionin hlorid je u Ph. Jug. IV data samo doza za i.v. koju ne mozemo da upotrebimo. Zato gledamo u Extra Ph. da nadjemo sinonime (isto data samo i.v. doza). Jedan od njih je metilensko plavo. A onda nadjemo u Ph. Jug. II metilensko modrilo gde je data spd...
Inace za sve sto se trazi, redosled je sledeci
   FMIII (da vidimo odmah, ako je slucajno oficinalan), Ph. Jug. IV, pa Extra Ph. i na kraju Ph. Jug. II