Kolokvijumi iz tehnologije

Started by M^i^M^a, 25-10-2006, 11:39:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

philoserbiana

amylum tritici je skrob...mislim da ne treba uopste da ga trazimo u farmakopeji zato sto je on konstituens...ispravite me ako gresim

milena

#151
Bila je i podela granula prema Ph. Jug.V
Da li se granule primenjuju kao jednodzne, visedozne ili i jedne i druge..
Pulvis standardisati, definicija..
Sulfur precipitatum..
Ostala pitanja su se ponavljala, ona koja vec postoje na forumu..  :cvet

Lence

 A sta treba da se napise za Sulfur precipitatum?

makica

Sulfur praecipitatum po Ph.Jug.IV moze da se koristi samo za spoljasnju upotrebu!!!

Sulfur depuratum po Ph.Jug.IV je jedini S koji se koristi u praskovima za peroralnu upotrebu jer ne sadrzi As kao oneciscenje - preciscen je!

Lence

 Znaci, ako me pitaju za Sulfur precipitatum, ja pisem o ovom drugom preciscenom... :> :> :>

makica

Jer neko imao kolokvijum danas?
Kakvi su recepti bili?
:cvet

milena

Recepti su bili isti kao u praktikumu, sa razlicitim kolicinama supstanci.. Nista specijalno novo,..  :wink:

philoserbiana

dobro je to...jel mozes da nam kazes brojeve tih recepata iz praktikuma,da pogledamo to i obratimo paznju na njih?kakav je bio test?na sta da obratimo paznju?hvala  :cvet

Keleraba

#158
Jel zna neko gde se mogu naci formule za preracunavanje doza za decu? :cvet
Mislim da je to bilo jedno od pitanja sa nekih proslih kolokvijuma, a ja nemam pojma gde bih to trazila tako da... :thanx:

Ups,nisam gledala skoro ovo uvodno...stvarno sam smarac..nadjoh..u Ph.Jug IV... :stid:

philoserbiana

MOLIM VAS...kod podeljenih praskova kada korigujemo masu glavne sustance,a masa pojedinacnog praska nakon toga bude > od 0,2 g da li onda treba dodati kolicini laktoze  onu masu koju smo smanjili od glavne supstance ili ostaje ista?  :hmm

zoe

Све док је маса појединачног прашка већа од 0.2 грама није потребно додавати лактозу. Чак и ако је смањена количина главноделујуће супстанце, као што си ти навела.

Ако је маса мања од 0.2, лактоза се додаје у таквој количини да маса појединачног прашка буде 0.5 грама.

philoserbiana

hvala,Zoe...nije mi jasno,recept sam mehanicki prepisala sa table i nesto mi se nije uklapalo jer je ass.odobrila da se dodaje tako kolicina na laktozu,a ja mislim da treba kako si ti rekla  :hmm

zoe

То мора да је онај тритурат са скополамин бромидом. Ништа асистенткиња није погрешила... ту просто можемо повећати масу појединачног прашка на 0.3 грама јер је лакше одмеравати и тако то... У том рецепту то може да се уради, али и не мора... :wink:

Коментарисали смо већ негде на форуму...

BK

Quote from: philoserbiana on 12-11-2007, 17:57:49
amylum tritici je skrob...mislim da ne treba uopste da ga trazimo u farmakopeji zato sto je on konstituens...ispravite me ako gresim
U farmakopeji se traze sve komponente navedene u receptu, a i one koje se dopisu.
Koliko se secam amylum tritici je u ph. Jug II

philoserbiana

nasa ass.nije svela masu praska na 0,3g...o tome se radi