Kolokvijumi iz tehnologije

Started by M^i^M^a, 25-10-2006, 11:39:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Maslacak

Ja se seæam sa ve¾bi nekog recepta sa 50% etanolom, on nije oficinalan i mora ex-tempore. Èim nije oficinalno znaèi da ne postoji kao takvo u stojnicama :)

A i enea je u pravu, de¹ava se da je neka supstanca rastvorna samo u konc etanolu, ili u vodi, pa se onda praktièno razbla¾eni etanol "razdvaja" (raèunski naravno) na vodu i koncentrovani i tek nakon rastvaranja tih supstanci se pome¹aju :>

philoserbiana

hvala,sada mi je malo jasnije...videcu kada budem pocela da vezbam...iskreno da vam kazem jedva cekam da se zavrsi decembar,jedva cekam bozicne praznike i novu godinu.malo da se relaksiram...ass.nam je rekla da sada kolokvijum ne moraju da rade oni koji imaju ispit u decembru,ali moraju da donesu uverenje da su prisustvovali ispitu...inace jedan nas kolega nije mogao da vezba tehn u drugom semestru jer nije dao kolokvijum valjda drugi...to je bilo pre 2 godine... :hmm

Enea

verovatno trecji. heterogene disperzije.
uchi za sebe, a kolokvijume cjesh vecj nekako dati!

mina-L

Ja sam evo sad pocela da spremam pa cituckam ova pitanja sa foruma i ne razumem ovo DEFINICIJA NORMALNE KAPALJKE kao i nesto sta je hodrotropija?! :help2:

AVENDON

Normalna kapaljka je kapaljka ciji je spoljasnji promer 3 mm, a promer otvora 0.6 mm  :smekerica:  (strana 58)

Enea

u sushtini treba da 'izbaci' kap mase o,o5 g (ml) ako su vodeni rastvori u pitanju ( do conc od 5% )

bellatrix243

Da li bi neko mogao da napishe detaljnu izradu Burove vode??? (da li se radi u menzuri i kako se meri ova sircetna???)
Unapred, hvala!

Lence

  Ja bih rekla ovako (pored onog sto pise u praktikumu):
-CaCO3 i Al2(SO4)3 odmeravas na plasticnim karticama, sircetnu u menzuri (kolicina, redosled i nacin dodavanja su vec napisani)
-mesas staklenim stapicem (mora da se pise cime, jer se ne podrazumeva) u CASI
-filtriras u MENZURU (levak+filtar papir)
-preko istog papira dodajes preciscenu vodu (ispiras talog), dok ne dodjes do 100ml
-rastvor prebacis u medicinsku bocicu
  Cini mi se da je ovo sve sto je potrebno. Ako neko vidi gresku neka napise!

Jos nesto:
* iz recepata za diskusiju iz oblasti rastvora ne rade se zadaci br. 4, 27, 29 i 30
* ispravke beleski:
    -ako vise praskastih supstanci ulazi u sastav rasvora, one se pre rastvaranja NE mesaju u tarioniku, vec se jedna po jedna ubacuju u rastvarac
    -kolodijum se NE dodaje na kraju

mina-L

A iz extraktivnih preparata, jel svi recepti dolaze u obzir ili se i tu neki izbacuju?

Lence

   Nisam radila recepte za diskusiju iz extraktivnih, pa nisam pitala asistente, ali su pomenuli nesto kako su oni svi prosti i kako sa njima necemo imati problema, tako da gotovo sigurno svi dolaze u obzir!

makica

Zamolila bih kolege i koleginice koji imaju sutra kolokvijum,da nam napisu po neko pitanjce i da podele sa nama utiske sa drugog kolokvijuma... :wink:
Puno bi nam znacilo!
Hvala unapred :cvet

mina-L

Sta treba da se napise-kako se dele tecni preparati prema stepenu disperzije i zasto se dodaje prokuvana i ohladjena voda pri izradi Aquae menthae piperitae? :cvet

ivanadojcinovic

#252
odgovoricu ti na drugo pitanje jer prvo ne znam.voda mora biti prokuvana da bi se uklonio o2 koji bi mogao da oksiduje sastojke etarskog ulja i da bi se smanjio broj mikroorganizama, a mora biti prohladjena da ne bi doslo do isparavanja termolabilnih sastojaka etarskog uja.nadam se da sam ti pomogla :b7:

makica

Ja mislim da se prema stepenu disperzije dele na rastvore,suspenzije i emulzije.
PROKUVANA-jer et.ulja lako podlezu oksidaciji
PROHLADJENA-na 30-40C jer su et.ulja isparljiva!
:wink:

anica_maja

kako se bese cita kod extraktivnih kad ima sito npr
thymi folium (2) kako treba reci na latinskom
ili belladonae folium (0.75)?