Kolokvijumi iz tehnologije

Started by M^i^M^a, 25-10-2006, 11:39:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

summer

thymi folium (2)= thymi folium minutim concisae
belladonae folium (0.75) = belladonae folium pulvis grossus
Praktikum str.32

anica_maja

aha,  hvala ti summer nisam bila sigurna da li treba da se kaze sito na latinskom ili ne. ok, hvala jos jednom  :Bog

natasha

#257
Quote from: mina-L on 17-12-2007, 12:24:28
Sta treba da se napise-kako se dele tecni preparati prema stepenu disperzije i zasto se dodaje prokuvana i ohladjena voda pri izradi Aquae menthae piperitae? :cvet
posto si vec dobila odgovor na drugo pitanje,od mene ces dobiti odgovor na prvo.Prema stepenu disperzije,tecni preparati se dele na grubo disperzne (gde je velicina cestica veca od 1 mikrometra),koloidni (100nm-1mikrom) i prave rastvore,(velicina cestica manja od 100nm)

-
Da li neko zna kako se vode sirupi po Ph.Jug.V ?  :hmm

makica

Po Ph.Jug V sirupi spadaju u preparate opisane u opstoj monografiji Tecni preparati za peroralnu primenu-Liquida peroralia. :wink:

mina-L

kakav je bio kolokvijum? utisci...:cvet

Wolf

Ne znam koji su mi utisci.
Bilo je svega :wall:

Keleraba


philoserbiana

molim drage kolege koje su imale kolokvijum da nam se povere kako je bilo sta je to sve bilo... :cvet

ivanadojcinovic

#263
Ja sam upravo dosla sa kolokvijuma pa cu vam napisati pitanja kojih mogu da se setim.
1.vrste preparata za usi
2.definicija macerata,signatura i sta se na njoj pise
3.atropin sulfat,nemerljiv pa se izradjuje centizimalni rastvor
4.posrednici za rastvaranje,navesti koji su
5.25% i 3% H2O2 da se napravi 300g 6%
6.zasto se koristi razbl etanol za izradu ekstraktivnih preparata?
7.izrada sirupa simplexa
8.izrada preparata sa bornom kiselinom
9.prevod sa latinskog izdati u boci i sl
10.kao 16 primer iz ekstraktivnih da se proveri doza i izrada
11.sta je to granicna koncentracija kod micelarne solubilizacije?
12.primeri za preparate gde lekoviti princip nastaje hemijskom reakcijom
13.kako se prosejava droga misli se na sito 6 pa tu idu listovi...
14.losioni se koriste za pa da se zaokruzi primena
15.liquida peroralia def
16.colodium medicata def
17.sta ne smeju da sadrze kapi za nos kada se primenjuju na ostecenu kozu?
18.rok trajanja ekstraktivnih preparata
19.drugi naziv za otoguttae
ne mogu posledjeg da se setim,a recepti su mi bili iz rastvora 19 iz dela za diskusiju i 3 iz ekstraktivnih za diskusiju.Toliko od mene nadam se da sam vam pomogla. :)): :wave:


mina-L

ja ne htedoh sad da radim kolokvijum,a i bolje,jer kad videh pitanja koja su bila... :wall:

philoserbiana

blagodarim kolegama koji  saradjuju...rece mi koleginica da je imala sl.pitanja :definicija Musilagines,sta su tinkture,kako delimo liquida ad usum dermicum,sinonimi za targezin i protargol,sta cajevi ne smeju da sadrze,princip izrade infuza,kako se izradjuju tinkture,dva zadatka za izracunavanje,sta je aktivni princip u targezinu...uglavnom su bila pitanja sa onog spiska koji je neko stavio na forum.
E,sad recepti...jedan recept sa collodiumom i to elasticnim.Nije bio kao sto smo radili u praktikumu,posto smo tamo radili oficinalne,ovo je magistralno propisan collodium.
Drugi recept je bio neki infuz sa sennae folium i sirup simplexom.Malo je bio cudan  :ziveli

Enea

Da li moze neko da odgovori?

11.sta je to granicna koncentracija kod micelarne solubilizacije?

BK

#267
MICELE

Rastvorljivost PAS-Povr¹inski aktivne supstance- je mala. Njihovi molekuli nalaze se u u rastvoru u obliku molekularne disperzije, tj. pri odreðenoj koncentraciji ovi molekuli grade prave rastvore. Meðutim, pri povi¹enju koncentracije ili pri promeni drugih uslova (npr. pH ili temperature) gradi se heterogeni sistem (koloid) koji se sastoji od èestica koje predstavljaju agregate vi¹e molekula, tzv. micele, koje poèinju da se formiraju pri odreðenoj koncentraciji koja se naziva kritièna micelarna koncentracija (KMK), ¹to dovodi do poveæanja rastvorljivosti PAS. Termodinamièki stabilan rastvor micela naziva se mikroemulzija. Rastvorljivost meðutim zavisi i od niza faktora: vrste i polo¾aja hidrofilnih grupa u molekulu, hemijskog karaktera suprotnog jona, du¾ine osnovnog ugljovodoniènog lanca, vrste i polo¾aja heteroatoma u hidrofobnom delu i temperature rastvora.

Ako ugljovodonièni niz sadr¾i manje od 7C atoma formiranje micela nije moguæe.

Kada koncentracija PAS postane jednaka kritiènoj koncentraciji formiranja micela, onda se od individualnih molekula PAS formiraju micele. To su agregati molekula PAS gde su ugljovodonièni nizovi okrenuti jedan ka drugom, dok su polarne grupe orjentisane ka polarnoj fazi, tj. vodi (slika 4).
   
Ovakva konfiguracija poveæava entropiju zbog hidrofobnih interakcija lipofilnih nizova, ¹to znaèi da se Gibsova energija prilikom formiranja micela smanjuje. Promena entalpije pri obrazovanju micela je bliska nuli pa spontanost procesa odreðuje promena entropije. Broj molekula u miceli je 50-100 mada u nekim sluèajevima mo¾e biti i 1000.

Micele su dinamièki agregati ili nadmolekulske strukture. Molekule PAS neprekidno se izmenjuju sa molekulima vode i drugim molekulima PAS, koji se nalaze u rastvoru. Koncentracija PAS pri kojoj se formiraju micele je mala i zavisi od vrste PAS, temperature i tvrdoæe vode i obièno se kreæe izmeðu 2-10 mg/dm3. Temperatura na kojoj je rastvorljivost PAS jonskog karaktera u vodi jednaka sa kritiènom micelarnom koncentracijom naziva se Kraftova taèka. Ispod vrednosti Kraftove taèke ne formiraju se micele i rastvor PAS nema solubilizacioni potencijal.

Kada se koncentracija PAS u rastvoru menja formiraju se micele razlièite strukture. Pri niskoj koncentraciji PAS u rastvoru postoje u obliku molekulske disperzije, odnosno pravog rastvora, pri èemu je ovo stanje termodinamièki nepovoljno jer dolazi do poveæane ureðenosti vode oko molekula PAS. Kada koncentracija PAS raste, onda poèinje njihova spontana agregacija ili okupljanje u micele sfernog oblika, jer je takvo stanje termodinamièki stabilnije.

Stvaranje micela ujedno oznaèava i nastanak nove faze tj. pojavu mikroheterogenosti sistema. Micele, dakle predstavljaju koloidnu disperziju. Pri daljem porastu koncentracije stvaraju se micele ploèastog ili lamelarnog oblika koje se orjenti¹u paralelno jedna drugoj. Po¹to sa porastom koncentracije PAS opada njihov stepen disocijacije, lamelarne micele imaju manje naelektrisanje od sfernih odnosno globularnih. Struktura lamelarnih micela slièna je strukturi dvodimenzionalnog kristala. Prema tome, postoji ureðen periodièni raspored molekula PAS u jednoj ravni. Treba naglasiti da je ova ureðenost spontana i pri koncentracijama PAS koje postoje u sistemu, termodinamièki najpovoljnija.

Ako se koncentracija PAS i dalje poveæava onda sistem postaje nestabilan i dolazi do ukrupnjavanja lamela, tj. do stvaranja gela i jasnog raslojavanja faza. Formiranje ploèastih micela pri vi¹im koncentracijama PAS praæeno je smanjenjem entropije sistema kao celine, ¹to je termodinamièki nepovoljno, pa je to uzrok obrazovanja gela.

Kada se u vodi nerastvorna supstanca (alifatièni ili aromatièni ugljovodonik, masti, vi¹i alkoholi i kiseline...), doda u rastvor PAS dolazi do koloidnog rastvaranja nerastvorne, nepolarne faze ili do solubilizacije koja predstavlja proces rastvaranja u micelama PAS. Lipofilne supstance solubilizuju se tako ¹to se sme¹taju unutar nepolarnog dela micele, dok se hidrofilne supstance okreæu svojim polarnim grupama ka vodenoj fazi, a nepolarnim ka unutra¹njosti micele.

preuzeto sa http://hemija.chem.bg.ac.yu
da ne bih kuckala sama, nadam se da ces ovako bolje razumeti

philoserbiana

ko moze da NE izadje sada na kolokvijum?nama su rekli da ne izlazi samo onaj koji donese uverenje da je imao ispit tih dana... :hmm
prosvetlite me...
koji ass.ne ispituju pre izrade preparata na vezbama ?nasa uvek pita,moramo unapred da citamo,ponekada nas to da prostite smara  :gay:

bebica111

Evo i mojih pitanja sa kolokvijuma, pa mozda pomognu kolegama koji su se odlucili da izadju na kolokvijum u drugom roku, u januaru:)
1.   Definicija solutiones medicinalis(Ph Jug IV)
2.   Nasalia- definicija i posebne kategorije ovih preprata
3.   Definicija sirupa (Ph Jug IV)
4.   tipovi ekstraktivnih preparata po Ph Jug V
5.   Sinonimi za Protargol i Targensin
6.   prevestii sa latinskog 1)s.s.n  2) verte   3) M.f solutio  Adde installatorem
7.   Princip izrade cajne mesavine
8.   sta se dodaje kolodijumu u cilju povecanja njegove elasticnosti
9.   signatura za tecne ekstrakte (Ph Jug V)
10.   Sta ne smeju da sadrze cajevi : a) drogu jakog delovanja
                                        b) drogu vrlo jakog delovanja
                                        c) ni drogu jakog ni drogu vrlo jakog delovanja
11.     Sta je hidrotropija? Navesti i neki primer
12.     Tinkture se postupkom maceracije izradjuju tako sto se ____ deo droge tretira sa ___  delova  rastvaraca
13.     Uraditi proveru doze, ispraviti u receptu ako je doza prekoracena, napisati princip izrade ovog preparata, i navesti njegovo delovanje
Rp/ Macerat Althaeae  150,0
    M.f. macer.
    D.S. na tri sata kasika
Navedena je i spd za Althaeae radix
14.     Koliko je potrebno 25% rastvora vodonik peroksida i koliko 3% rastvora vodonik peroksida za izradu 300g 6% rastvora.
15.     Kategorije preparata za usi (Ph Jug V)
16.     Kada obavezno vrsimo filtraciju pri izradi rastvora
17.     Sta je stvarni procenat etanola? (Ph Jug IV)
I jos tri pitanja, ali ne mogu da se setim bas svega
Zadaci
1.   Rp/ Solutio Lugoli 50,0
        Mf. Solutio
        D.S. spolja, za mazanje
2. Promethazini chlorid     1,0
   Aquae purificatae        10,0
   Aetheroli citri   gtts   II
   Sirupi simplici     ad   100,0 ml
   M.D.S. 3 puta 2 kasike popiti