Kolokvijumi iz tehnologije

Started by M^i^M^a, 25-10-2006, 11:39:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

joe13

Ako u Rp imate nekoliko l.s. i od veh. vodu i Gly,bornu kis. iz Rp uvek rastvarate u kljucalom Gly,to se radi na resou sa mrezicom i mesa se stakl.stapicem!Znaci kada je H3BO3 u pitanju uvek birate da je rastvarate u kljuc.Gly(naravno ako je ukljucen u formulaciju).Mnogo ce vam zameriti ako se zeznete i r-arate je u vodi,a prisutan je Gly u Rp :wink:

Lence

  Enea,
A kako u vodi, kad imam 0,3g borne i 0,5 razbl. etanola (u kome ima o,165g vode), a po Ph mi za 1g borne, treba 2-10g kljucale vode?
  Mislim, verujem ja vama da ce se rastvoriti, ali kako pisem proveru rastvorljivosti?

Enea

da onda nemas dovoljno vode da rastvorish bornu, a ako je umereno rastvorljiva u etanolu, nemash ni za to. nije mi normalno, tj ne secjam se da smo igde bornu rastvarali u propilen glikolu, njega bi trebalo tek na kraju da dodash..

nemam ideju.
kao da treba da je rastvorish u propilen gligolu  :hmm
vidi mozda u extra ph daju podatak za rastvorljivost  :hmm



Maslacak

Ja se seæam da sam se pokaèila sa asistentkinjom oko tog rastvaranja borne u kljuèalom glicerolu...
"To nauèite napamet, uvek zagrevate glicerol".
"Za¹to, ako u farmakopeji pi¹e da se lako rastvara?"
"Tako se pokazalo u praksi da je najbolje"
"A dobro, ako na kolokvijumu napi¹emo da je rastvaramo na hladno, je l' to taèno?"
"Nije"
"A za¹to ako æe se rastvoriti?".
...
E ZATO :>
Tad sam zamrzela tehnologiju. Posle mi se svidela, mada mi ni sad nije omiljeni predmet :K

U svakom sluèaju, glicerol je u¾asno viskozan, pa je u tome poenta...znaèi, rastvoriæe se i na hladno, samo bi trebalo jako dugo, pa je uvek logièno zagrejati u tom sluèaju jer se zagrevanjem smanjuje viskoznost... Ne kapiram za¹to mi i asistentkinja nije to tako logièno objasnila :>

Nemam extra ph. ali imam neki od novijih Martindale-a (malo je promenio koncepciju)...i tu ima izvod iz USNF 22: "Soluble 1 in 18 of water, 1 in 4 of boiling water, 1 in 18 of alcohol, 1 in 6 of boiling alcohol, and 1 in 4 of glycerol."

Moje skromno mi¹ljenje je ovo:  propilenglikol je gotovo identièan po osobinama glicerolu, ¹to znaèi da bi bornu rastvarala u njemu isto kao da ima¹ i glicerol - uz zagrevanje :wink: Znam da je èudno, nismo imali nijedan takav recept, a verovatno ti ni na kolokvijumu neæe doæi ali eto, mislim da je to poenta. To vam je slièna situacija kao kad imate izopropanol... ne pi¹u podaci u Ph, ali ono ¹to se rastvara u etanolu, rastvoriæe se i u izopropanolu... :happy:

Bred

tako je maslacak  :wink:
bar koliko me secanje sluzi  :K

mina-L

pa kako je bilo na kolokvijumu?ja se ne mogu pohvaliti da sam dobro uradila test,bas zalaze u detalje!

philoserbiana

ja sam danas ponovila recept iz rastvora na kolokvijumu.ovaj recept:
rp/
    acidi borici 2,0
    aethanoli 65% ad 50,0
    m.f.sol.
    d.s.spolja
sto se tice testa u decembru bilo je dosta da se pise,ali pitanja su bila za ocekivati,ista su kao ona koja se vrte na forumu i medju studentima.ja tada nisam stigla da uradim sve sto znam,trebalo mi je da razmisljam malko vise  :hm ali sam ga polozila  :K

philoserbiana

molim pojasnjenje za supstancu rivanolum
u ph.jug.4 se spominje 0,1%...kaze ass.da ne postoji koncentracija u extra.ph.
u podsetniku o rastvorima rekli ste da je u extra.ph konc.1 %
sta je tacno  :hmm

Enea

u Ph Jug iv je 0,1% za vodene rastvore, a 1% za masti

i nemoj da uchish conc napamet, nego to shto nadjesh u literaturi na to se osloni.

MiKy

kad su sledeci termini za zaostale kolokvijume?

philoserbiana

pominje se 28.januar,ali to treba proveriti  :wink:

mina-L

ja procitah da je 5.2, al onda verovatno nisam dobro videla :hmm

tarantulica

5.2. je termin za polaganje zaostalih kolokvijuma za starije generacije, ne znam da li æe studenti redovne generacije polagati istog dana  :hm

Enea

ej mogucje da hocje ako roknu 28.
chini mi se da je tako bilo ranije..

mina-L

pa jesu i drugi i treci kolokvijumi obavezni za potpis ili je samo drugi? :stid: