Kolokvijumi iz tehnologije

Started by M^i^M^a, 25-10-2006, 11:39:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

zekapeka

Prvo da se slo¾imo da ste svi vi koji ste imali kolokvijum iz pra¹kova u ponedeljak te¹ke *******ne jer niste napisali ni jedno jedino slovce! Znaèi, kolegijalnost do mojega...  :dole:
E sad, ima nekoliko grupa, svaka po 20 pitanja. Neka nose 0,5 neka 1, a raèunski zadaci 2 poena (poslednja 3) . Ne seæam se svih pitanja, niti redosleda, ali evo ¹ta se zadr¾alo u maloj napaæenoj gangliji...  :wacko:

1. Prevedi na srpski i objasniti znaèenje:
- ad m.m
-s.c.f
2. Napisati na latinskom:
- 3,18
- izdati u boci sa ¹irokim grlom
3. ©ta lekar mo¾e da propi¹e u delu ORDINATIO? ... pa ima 5 linija.. valjda se misli na vrste lekova: magistralni, galenski, gotovi, tradicionalni, homeopatski, veterinarski... stvarno nisam siguran za ovo...
4. Kako se obele¾ava metod dispenzije... (odg: D.t.d.)
5. Kako se pakuju vi¹edozni pra¹kovi? na zaokru¾ivanje...
6. Kako se ispravljaju prekoraèene doze koje je lekar propisao na receptu?
7. Kakvi moraju biti pra¹kovi za spoljnu primenu ako se primenjuju na otvorenu ranu? (odg: sterilni)
8. Koja je zvanièna farmakopeja u upotrebi u Srbiji (odg: Ph. Jug V), a koja u Evropskoj uniji (odg: ¹esta evropska farmakopeja)?... ovde su se neki zajebali pa su pisali Extra Ph.
9. Kako se signiraju opojne droge?
10. Zadatak sa proverom koncentracija. U pitanju je pra¹ak za spoljnu upotrebu. Ni¹ta te¹ko... PONESITE DIGITRONE!!!!!
11. Jo¹ neki zadatak, al jebe¹ mi sve ako se seæam...
12. Koliko grama i kog triturata treba uzeti da bi se u njemu nalazilo 0,005 g aktivne-delujuæe supstance?
Ne treba pisati izradu veæ samo tip triturata i koju masu treba izdvojiti. Od moguæih odnosa: 1:10, 1:100 i 1:1000 po¾eljno je izabrati najmanji moguæi odnos zbog ¹to veæe praktiènosti u radu:
Ako je najmanja masa aktivne supstance koja mo¾e da se izmeri na vagi 0,05 onda æemo prvo probati da napravimo triturat u odnosu 1:10...
1:10=0,05 g : A  (A – masa triturata)
A=0,5 g
Koliko ovoga triturata mase 0,5 g treba uzeti da bi on sadr¾ao 0,005 aktivne sup.?
0,005:B=0,05:0,5 (ili 0,005:B=1:10 svejedno je, odnos je nepromenjen!)
B=0,05 g triturata.... a kako je ovo masa koja je merljiva na vagi - to je re¹enje!
Znaèi, treba izdvojiti 0,05 g triturata odnosa 1:10.

Posle testa koji traje nekih 30-40 min. radi se diskusija recepata koja opet zavisi od asistenta do asistenta. Ova na¹a Jelena Petroviæ je SUVO ZLATO!  :cvet Svako izvlaèi po 1 recept i ima bar sat vremena da ga proradi kroz farmakopeje.

Ok... evo ¹ta je meni zapalo..
----------------------------------------
Rp./ Acidi acetylsalicylici 0,3
     Propyphenazoni         0,2
     Coffeini               0,05
     Codeini phosphatis     0,01
M.f.pulvis D.t.d N XL
S. 1 pra¹ak po potrebi kod bolova
-----------------------------------------
Prvo se èita ceo recept na latinskom!
Onda, treba reæi da je u pitanju pra¹ak, magistralan, slo¾en, podeljen i za per os primenu. Sve supstance su oficinalne (propisane u farmakopeji). Potom proveriti doze u Extra Ph. ili ako nema, u Ph. Jug IV. Opise supstanci pogledati u Ph. Jug V. Kod ovog pra¹ka su sve doze prema propisu pa nije potrebna nikakva korekcija. Pra¹ak je podeljen metodom dispenzije. Potom se obja¹njava metod izrade pra¹ka, korak po korak ¹to ¾e¹æe smara jer svako prièa manje-vi¹e isto. Znaèi, kako se meri, u èemu se me¹aju supstance, koliko, na koju stranu sveta okreæe¹ pistil njanjanj itd....  :roll: Onda sledi deljenje na doze.. Codeini phosphatis je remedia separanda pa se doze ne mogu deliti od oka. I na kraju, pakovanje.. I ambala¾a – 5 papirnih kapsula u II ambala¾u... i to je otprilike to..

Aj, pa nek je sa sreæom kolege po muci... hoæu reæi struci  :)):  a ja æu dodati ako se setim jo¹ neèega..

sasska

1.Koja je farmakopeja vazeca u Republici Srbiji ............... a koja u Eropskoj Uniji ..........(poenta price Ph.Jug.V i Ph.Eur.VI)
  2.U delu recepta Ordinatio lekar moze da propise sledece vrste lekova : (pa jedno 5 crta ima)
  3.Napisati sta znaci skracenica S.c.f.,prevesti!
  4.Kako se naziva deo recepta u kom se navode podaci pacijenta?
  5.Za sta sluzi (ili sta je to ) oficina?
  6.Kako se obelezava metoda dispenzije..........a to znaci ...........
  7.Koje monografije su propisane za praskove u Ph.Jug.V? navesti pod a) i b)
  8.U cemu se pakuju jednodozni podeljeni praskovi?
   a)papirne kapsule
   b)boca
   c)boca sa sirokim grlom
   d)kutija
  9.Sta je to doza?
  10.Napisati na latinskom broj 0,0004g i ........
  11.Sta oznacavaju propisani promeri sita po Ph.Jug.V?
  12.Podela granula prema Ph.Jug.V?   
  13.Preparati za spolasnju upotrebu mogu biti"
    a)jednodozni
    b)visedozni
    c)jednodozni ili visedozni
   14.Imamo lek u pakovanju od 12,6,24 kapsule i jacine od 250mg i 500mg.Lekar nista nije napisaosem koji je lek u pitanju.St ami dajemo pacijentu?
   15.Sta treba lekar da napise ako zeli da propise dva ili vise pakovanja jednog leka?
   16.Ako je masa manja od .....,laktoza se dodaje u takvoj kolicini da masa pojedinacnog praska bude.....
   17.Paracetamol 100mg ,za dete od 5 god. dati su podaci iz Ph.u kom okviru treba gledati dal je prekoracena doza.
   18.Kako biste izradili u magistralnoj praksi lek sa 0,002g supstance?
   19. i 20. zadaci u kojim treba izvrsiti korekcije koncentracija i doza.                   

MiKy

jel izaso termin za zaostale kolokvijume za decembar?

*maja*

03.12. u 9 h termin za zaostale kolokvijume u decembru

leluska

Pa,kako je bilo danas na kolokvijumu,drage kolege i koleginice?

aska

da, da i mene to interesuje :wink: da li bi neko hteo to iskustvo da podeli sa nama :~?

majchee

#411
Bilo je prevodjenje sa srpskog na latinski i obrnuto, ne secam se bas svega,ali evo nekih primera
1.Daj kapaljku
2.Izdaj u tamnoj bocici
3.Pomesaj neka budu kapi za nos...
to je sto se tice prvog dela, a iz rastvora
1.Definicija tecnih preparata za primenu na kozi
2.Zadatak da se napravi 300 gr 6% vodonik-peroksida od 12% i 3%
3.Sta se moze dodavati od pomocnih materija u liquida peroralia
3.Na koje nacine se moze dobiti aqua purificata
4.Ekstrakti,podela i kako se dobijaju
5.Colodium deluje...
6.Kada kapi za usi moraju biti sterilne
7.Nabrojati pomocna sredstva za rastvaranje
8.Zadatak da se proveri doza
9.Sinonimi za burovu vodu i aqua calcis
10.Signature za kapi za usi i kapi za nos
11.Oficinalni etanol po Ph Jug IV
..ne mogu nicega vise da se setim :(
Sto se tice recepta,mnogi iz moje grupe su izvukli one kao sto smo radili na vezbama, sa onih papira,etanolni rastvor joda,vodeni rastvor joda ,sirup belog sleza....ja sam izvukla malo drugaciji,ali nije bilo tesko
Srecno svima :cvet

MiKy

jel polagao neko skorije sup i vag?
na sta treba obratiti paznju? ima li caka i cakica?

aska

hvala Majce, bas si pomogla :wave:!

milicica

- podela rastvora prema stepenu disperzije
- podela preparata za nos prema stepenu disperzije
- sta treba da sadrzi visedozno pakovanje preparata za oralnu upotrebu (za aplikaciju )
- koje je boje signatura za preparate za nos, ili usi (ne secam se)
- def. rastvorljivosti
- sta su hidrotropna sredstva?
- sta je kriticna micelarna koncetracija?
- bilo je nesto da se napise kako se vodi aqua destillata po 4. , a kako po 5. farmakopeji
-kakvu ulogu ima KJ u etanolnom, a kakvu u vodenom rastvoru joda?
-u kakvim se bocama cuva kolodijum, i zbog cega?
- prevedi: cito ! da ad vitrum guttatorium
- napisati 2 sinonima za tamnu bocicu
- koja se pomocna sredstva koriste kod preparata za oralnu upotrebu?
- pricip izrade 150 g obicnog sirupa
- napraviti neki hidrogen, ali ne pamtim koncetracije
- bilo je i provera doza....

a sto se tice recepta, ja sam imala sirup prometazin sa papira, samo izmenjeni brojevi

zekapeka

Zeka obeæao, zeka ispunio :)): .. prvo, batalite stare testove jer nemaju veze s vezom, promenili su ceo kolokvijum:
GRUPA VI
-navesti barem 4 pomoæne materije kod teènih lekovitih preparata za oralnu primenu.
-rastvorljivost je:________.
-sinonimi i delovanja za burovu vodu i kreènu vodu. (dato je na latinskom)
-ukoliko je uho povreðeno, preparati za u¹i moraju biti______, ne smeju imati______ i primenjuju se_____.
-tinkture su:_______.
-preparati za nos mogu sadr¾ati:___________________.
-ekstrakti su ____,____ i ____. Najèe¹æe se dobijaju iz______.
-Kako se na latinskom ka¾e:
izdaj u tamnoj boci, izdaj u boci sa kapaljkom.
-prevedi sa latinskog:
Cito! Da ad vitrum cum instillatorum, da ad vitrum fiscum.
-treba napraviti rastvor od 20 mg. Koji od sledeæih primera odgovara ovom rastvoru:
   a) 0,2 g 0,5% cr (centezimalnog rastvora)
   b) 2 g 10% cr
   c) 0,02 triturata 1:10
   d) ni¹ta od navedenog
-kako se izraðuje 50 g sirup simplex-a (dati su svi podaci za 100g).
-KJ je:(odg: hidrotropno sredstvo)
-Napisati latinske nazive za:
teène lekovite preparate za oralnu primenu_______, preparate za uho_____ i preparate za nos______.
-proveriti doziranje:
  etanolni rastvor joda 120g.
  D.S. Spolja
za primenu na ko¾i-nerazbla¾en
za ispiranje usta 0,3%
po¹to se za primenu na ko¾i koristi kao nerazbla¾en, doziranje je ok.

A sad receptiæ.... vi naravno zamislite da je na latinskom & u genitivu  :kul:
Rp/ Salicilna kiselina 2
    Rezorcinol 2
    Hloramfenikol 2
    Glicerol
    Razbla¾eni etanol aa ad 200
    D.S. Spolja
Ma divota...  :dole:
Dopisaæu jo¹ ne¹to ako mi se ganglija pokrene... trenutno sam te¾ak prs...  :wacko:

aska

ja sam imala mesavinu pitanja iz ova dva prethodna posta tako da to vam je to.. bar od danas  :streber:
srecno!

Aleksandra

Da li neko zna da li treba neka potvrda izlaska na drugi termin kolokvijuma?i ako treba kada je...?

sandric

nema potrebe za potvrdjivanjem, dovoljno je da samo obavestis svog asistenta

*TIJANA*

Termin za zaostale kolokvijume u januaru kad je?  :cvet