Kolokvijumi iz tehnologije

Started by M^i^M^a, 25-10-2006, 11:39:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

philoserbiana

#285
idem u petak na vezbe iz tehnologije,pa mogu da proverim za termine kolokvijuma. :cvet

kada je treci kolokvijum iz tehnologije?ko drzi vezbe ponedeljkom?javite mi se na pm !  :help2:

tarantulica

Quote from: shmizla on 08-01-2008, 21:59:40
mislim da je kolokvijum za grupe od 1-17 od 9 do 11:30, a od 17-te grupe u 11:30... mada nisam sigurna!

Proverila sam danas na faxu, u pravu si  :cvet

philoserbiana

MOLIM VAS,potreban mi je savet.na sta sve treba da obratm paznju kada dobijem recept i z rastvora...mislim na ono-gde i kako gledam po literaturi,za koje stvari pisem izradu,koje poznate supstance moram da filtriram i sve one cake koje bi mogle da mi pomognu...hvala lepo  :cvet :cvet :cvet
jedno pitanje-sta treba da se uradi ako imamo recept iz RP,a u njemu vidimo da supstanca ne moze da se rastvori u datom rastvaracu...sta onda radim u takvom slucaju...u RP su magistralni preparati...ja sam korigovala rastvarac,a ass.mi je rekla da me je zbog toga oborila...pa mi nije jasno  :hmm
pomozite! :Z
recept je bio sa salicilnom kiselinom,parafinskim uljem i ricinusovim uljem...u PH.JUG.4 pise da se sal.kiselina tesko rastvara u uljima...sta da radim?zabrinuta sam :hmm

tarantulica

Ako je Rp u RP, zar nisu onda iskustveno utvrdili da sve mo¾e lepo da se "pome¹a"?
Zar nije fora kod tih Rp samo detaljno opisati izradu, a ostalo pi¹e u RP?  :hmm

philoserbiana

#289
izgleda da je u tome fora...ali mi onda nije jasno sto to nije oficinalan preparat kada su vec iskustveno utvrdili da se supstanca lepo rastvara u ulju...farmakopeja kaze drugacije...jos mi ass.rece da se salicilna kiselina rastvara u ovoj smesi uz zagrevanje,a ja to nisam nigde procitala  :hmm

SUNCE

Verovatno taj podatak postoji u Extra Ph.. :hmm

philoserbiana

mislim da ne moze u jednoj ph da pise da se lako rastvara a u drugoj ph da se ne tesko rastvara,zar ne :hmm

mackica

veruj mi....sto se tice tehnologije....SVE JE MOGUCE I NISTA SE NE PODRAZUMEVA.... nazalost  :wall:

BK

Quote from: philoserbiana on 13-01-2008, 13:31:09
mislim da ne moze u jednoj ph da pise da se lako rastvara a u drugoj ph da se ne tesko rastvara,zar ne :hmm
u ph Eur III pise kao i u ph Jug IV...da li je radjen neki recept sa salicilnom na vezbama, naravno slican onom sto si imala na kolokvijumu? Ali ako pise u RP da se lako rastvara...onda u komentaru treba napisati da je iz prakse utvrdjeno da ce se rastvorit (pogotovo ako su male kolicine)...naravno najbolje bi bilo da si pitala ass na samom kolokvijumu...ogradis se naravno pre toga sa...izvinite ja ne znam da li mozete da mi odgovorite, a ako mozete recite mi ....

philoserbiana

hvala,BK...tako je...pogledam u RP i verovatno prihvatim to sto tamo pise,ali za svaki slucaj pitam ass. :happy:

mina-L

jel moze neko da mi uradi 19 recept za diskusiju iz r-ra? :cvet nesto sam zapela!

Maslacak

#296
Receptorni priruènik slu¾i da predlo¾i naèin izrade nekog preparata. Znaèi, sugeri¹e kako izraditi neki recept koji je èesto u upotrebi, a izrada na taj naèin se u praksi pokazala uspe¹nom. Nikako ne sme¹ na svoju ruku menjati sastav recepta koji ti je dat. Jer on upravo kao takav postoji, i èest je - dokaz toga je to ¹to postoji u RP, kao i izrada koja ti je data kao takva.
Dakle, ako pi¹e u RPu to jednostavno znaèi ovo: neko je tako radio, i uspelo mu je.

Inaèe, farmaceut èak mo¾e da promeni naèin izrade u neki drugi za koji misli da je optimalniji, sve dok dobija ispravan preparat, bez obzira na RP (¹to ne preporuèujem na na¹im kolokvijumima :K). Ali menjanje sastava recepta je ozbiljnija stvar. Ako promeni¹ rastvaraè - menja¹ oslobaðanje i delovanje aktivne supstance. Ako promeni¹ kolièinu - menja¹ koncentraciju.

E sad, za¹to ovde mo¾e, a tamo ne mo¾e? Tehnologija nije matematika. Prvo, postoji mnogo razlièitih vrsta masnog ulja. Drugo, zavisi od kolièine rastvaraèa, i drugih sastojaka sme¹e. A svaka vrsta rastvaranja se potpoma¾e i zagrevanjem, ¹to èesto upali. Farmakopeja to daje samo opisno, i daje podlogu da zna¹ odakle da krene¹...u praksi se veæ poka¾e koji naèin je najbolji...tako da ti radi¹ po tome, i nema¹ ¹ta da briga¹  :K :wink:

A Philo, sve te cake na koje misli¹ ima¹ napisane na forumu kao podsetnike :)
http://www.farmaceuti.com/forum/index.php/topic,10759.0.html

Lence

  Mina-L,
meni za 19. pise u beleskama da je preparat oficinalan po FMIII, ali da tu ne pise nista za koncentraciju, pa onda za tu konc. gledas u FMII...
Nemam ni FMIII ni FMII, pa ne mogu da proverim ovo sto sam napisala, pogledaj kad budes isla na fax...

philoserbiana

proverila sam u praktikumu za 19.recept...ass.nam je rekla da trazimo u FMIII i FMII ,ali ja ga licno nisam radila,nemam koncentraciju preparata
MINA-L...ajde,daj nam koncentraciju preparata ako znas,pa da ga uradimo  :cvet

Maslacak

Ja imam FMIII, i jeste, tu je oficinalan, to je Bresgen solutio :) Ali ne pi¹e ni¹ta za koncentraciju, samo da se koristi kao dezinficijens. Po¹to mi je zaokru¾en, kontam da smo ga radili na ve¾bama pro¹le godine, ali nije mi sveska tu tako da ne mogu da pomognem. Ali gde si se taèno zaglavila, ¹ta e problem? :)