Kolokvijumi iz tehnologije

Started by M^i^M^a, 25-10-2006, 11:39:30

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

mina-L

meni u nekoj skripti pise da u F.M.III nemamo nikakav podatak za koncentraciju nego gledamo u F.M.II->1 kasika(15g) na casu vode! I ovde stajem,ne znam sta gledam dalje! :stid:

Maslacak

Oficinalno preporuèena doza je 1 ka¹ika na èa¹u vode i to posmatra¹ kao sc :)

Sad treba da proveri¹ da li je doziranje u receptu 19 koji radi¹ ispravno tj. da nije prekoraèeno, a to proverava¹ poreðenjem sa preporukom iz FMII. ©ta on ka¾e? Jedna ka¹ika na èa¹u vode. To je potpuno identièno onom ¹to ka¾u FMII, dakle, sc je u uredu :happy:

Da na primer u receptu ka¾e da treba razmutiti 2 ka¹ike u èa¹i vode, ili da se koristi kao takav nerazreðen, to bi bila prekoraèena koncentracija, i ti bi korigovala na tu iz FMII.

Ok?  :>
Dalje pi¹e¹ izradu, itd, to pretpostavljam da zna¹ :)

mina-L

Hvala,Maslacak,primljeno k znanju! :cvet Ne znam zasto ali vise volim one magistralno propisane nego ove oficinalne,kod ovih se uvek nesto zbunim! :stid:

mullala

Quote from: shmizla on 08-01-2008, 21:59:40
mislim da je kolokvijum za grupe od 1-17 od 9 do 11:30, a od 17-te grupe u 11:30... mada nisam sigurna!
Pitanje: ovo vazi i za zaostale kolokvijume? Ako vazi, u koliko sati mi zaostali da dodjemo?

tarantulica

Zaostali (mullala genije  :trfr:) pola¾u kolokvijume poèetkom februara  :cvet

philoserbiana

jedno pitanje-jel uvek kada u receptu iz rastvora imam kao sastojak  AETHANOLI DILUTI to znaci da je to 70% etanol i ja ga uzimam iz stojnice,odnosno ne izradjujem ga ex tempore od konc.etanola i preciscene vode  :hmm

Keleraba

ja bih rekla da si u pravu :cvet

tarantulica

Mo¾da ga pravi¹ ako ima¹ neku supstancu koja se rastvara samo u konc. etanolu...
Prvo rastvori¹ supstancu u njemu, pa preraèuna¹ koliko ti vode treba za 70%...
Kroz maglu se seæam takvog primera...  :hm
A ako ima¹ supstance koje se rastvaraju u 70% alkoholu, nema potrebe da ga pravi¹...  :cvet

philoserbiana

imam bornu kiselinu koja se rastvara u glicerolu,a ne u etanolu.to znaci da etanol uzimam iz stojnice...recept je rp.25 iz diskusije o rastvorima

Keleraba

ja sam imala recept npr. sa 65% etanola i ja mislim kamforom koji moze da se rastvori u razblazenom etanolu lako, tako da sam radila pravljenje ex tempore etanola 65% od conc.etanola i vode(jer ce se kamfor u svakom slucaju rastvoriti i u konc etanolu)
a sto se tice borne kis. i glicerola ja bih bornu kis. prvo rastvorila uz zagrevanje u glecerolu, pa bih onda dodala etanol(uzela ga iz stojnice)..to je neko moje misljenje :a

BK

#310
Quote from: Keleraba on 15-01-2008, 13:01:05
a sto se tice borne kis. i glicerola ja bih bornu kis. prvo rastvorila uz zagrevanje u glecerolu, pa bih onda dodala etanol(uzela ga iz stojnice)..to je neko moje misljenje :a
ali dodati etanol kad se ohladi glicerol i borna.
Quote from: Keleraba on 15-01-2008, 13:01:05
ja sam imala recept npr. sa 65% etanola i ja mislim kamforom koji moze da se rastvori u razblazenom etanolu lako, tako da sam radila pravljenje ex tempore etanola 65% od conc.etanola i vode(jer ce se kamfor u svakom slucaju rastvoriti i u konc etanolu)
ovo je vec komentarisano za procenat etanola u temama: Recepti i Napomene vezane za prakticni ispit iz tehnologije

Enea

Quote from: BK on 15-01-2008, 13:32:30
Quote from: Keleraba on 15-01-2008, 13:01:05
a sto se tice borne kis. i glicerola ja bih bornu kis. prvo rastvorila uz zagrevanje u glecerolu, pa bih onda dodala etanol(uzela ga iz stojnice)..to je neko moje misljenje :a
ali dodati etanol kad se ohladi glicerol i borna.

da, tako je, nego moram neshto da dodam!

philo, koji preparat izradjujesh, i u kojoj kolichini?

pazi ovako:

vecj smo apsolvirali da se H3BO3 bolje ra-ra u kljuchalom glicerolu nego vodi... ok, onda dodash taj etanol.

rastvor ti je zagrevan, znachi morash da ga profiltrirash!
borna kiselina ti je onako gushcja od vode, pa shta cjesh da dobijesh ako filtrirash izuzetno malu zapreminu jedne tako viskozne supstance, i koliko dugo cjesh da filtrirash?

Drugim rechima, rastvor je zagrevan, i mora da se filtrira. Kapi se takodje obavezno filtriraju, a meni se chini da su ovo kapi za ushi, pojedinachnog pakovanja 10ml :hmm Ako je tako onda reci: trebalo bi ga filtrirati, ali zbog male kolichine to necju uraditi..

:cvet

Lence

#312
  A zasto u kljucalom glicerolu, zar nece na hladno? U Ph pise da se lako rastvara u kljucaloj vodi i glicerolu, a ne u kljucaloj vodi i kljucalom glicerolu...  :hmm

I u cemu rastvaramo acidi borici u 28. zadatku. Razblazenog etanola ima premalo, a za propilenglikol ne pise nista u Ph. Jel postoji podatak o rastvorljivosti u nekoj drugoj ili je zadatak nebulozan?

Keleraba

pa mi smo Na tetraborat na vezbama rastvarali uz ZAGREVANJE, tako se poboljsava rastvorljivost dok je na hladnom rastvaranje vrlo tesko jer je glicerol jako viskozan. Mislim da je to prakticno utvrdjeno...

Enea

ja nisam gledala u farmakopeju, a u glavi mi stoji da je u kljuchalom, i mislim da je keleraba objasnila...

lence, bornu rastvori u vodi, pa kada se prohladi, dodaj isparelu vodu, pa conc etanol. propilenglikol je korastvarach, potpomaze rastvaranje teshko rastvorne borne, mislim da ti ne treba podatak o rastvorljivosti, samo da se dobro mesha sa vodom i etanolom. po potrebi filtrirati..