Manijaci by Goran Markovic

Started by Korisnicko Ime, 07-11-2006, 09:32:27

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Korisnicko Ime

Goran Markoviæ (5 Novembar, 2006 - 09:05)

Pre neki dan sam hodao ulicom u smeru Ateljea 212 kada je ispred mene zastao nekakav starac i taèno ispred mojih nogu pljunuo na trotoar. Zastao sam i zverski ga pogledao. On je zbunjeno stajao tik ispred mene, ne shvatajuæi za¹to ga posmatram tako intenzivno, neprijateljski. Ni na kraj pameti mu nije bilo da je u njegovom èinu bilo neèeg neobiènog, neregularnog. Samo je malo èvr¹æe uhvatio pod ruku omalenu staricu koja je u izlizanoj bundi hodala pored njega. Kao da je ¾eleo da se obezbedi od mog agresivnog pona¹anja.   

Zatim sam nastavio da koraèam zagledajuæi pa¾ljivo asfalt. Na svakih dva, tri metra je bio po jedan sve¾ ispljuvak. Neverovatno koliko je ljudi neprestano pljuvalo kreæuæi se, èinilo mi se, besciljno u raznim, besmislenim pravcima. I¹li su nekuda i pljuvali. Da li to oni obele¾avaju svoju teritoriju kao psi koji zapu¹avaju bandere? Ili imaju probleme sa bronhijama? To sam odmah odbacio, bilo je isuvi¹e nelogièno. Mo¾da izra¾avaju svoj stav prema svetu, pljujuæi po njemu? Ali, za¹to to èine samo mu¹karci? Nije li to neka od mu¹kih opsesija, ne¹to u vezi sa polom? Ali za¹to to ne èine u Maðarskoj, Argentini ili na Filipinima? Samo ovde sam primetio tu pojavu, samo ovde ljudi tako besomuèno i tako radno izvr¹avaju svoje pljuvaèko poslanstvo. I za¹to se to èini tako, kako da ka¾em, demonstrativno, sa izvesnom dozom ponosa? Kao da se obavlja ne¹to preko potrebno, razumljivo samo po sebi, sa porukom koja je svima jasna.

Sutradan sam, na tramvajskoj stanici kod Kalemegdana, prisustvovao jednom incidentu u èijem centru je ponovo bilo pljuvanje. Nekoliko ljudi je tu, èinilo se po nervoznim pokretima koje su bacali prema zoolo¹kom vrtu, veæ satima èekalo da se iz tog pravca pojavi nakrivljena nakaza. Odjednom, nekakva mu¹ka spodoba privukla se dvema devojkama, koje su iscrpljivale poslednje teme koje bi mogle da ispune veènost èekanja, i jednu od njih pljunula po leðima?! Devojke nisu ni¹ta primetile ali im je pri¹la treæa i alarmirala ludaèko pona¹anje tog èoveka. On je i dalje mirno stajao na korak, dva od njih i pravio se da je normalan. U tom trenutku tramvaj je najzad stigao pa je tip uleteo unutra. Izgleda da je bio sasvim lud, sudeæi po opscenim scenama koje su usledile u tramvaju i unezverenim putnicima koji su iz njega ispadali, dok je on po vozilu hodao sa smaknutim pantalonama.   

Za¹to pominjem ovu ¹okantnu scenu? Nekada, u sreæna vremena, manijaci sa Kalemegdana su bili posebna vrsta divljaèi od kojih smo bili za¹tiæeni trostruko: milicijom koja ih ne¹tedimice tukla, èuvarima Gradskog zelenila koji su ih proganjali sa isukanim motkama na èijem vrhu je bio ¹iljak predviðen za prikupljanje papira sa travnjaka i od strane hrabrih momaka koji su po Kali¹u ¹etali svoje razma¾ene i do-zla-boga osetljive devojke. Dogaðaji u vezi voajera, drkad¾ija i ostalih lokalnih ludaka kasnije su meðu nama, decom koja smo ¾ivela u blizini velikog parka preprièavani i uvelièavani, da bi na kraju dobili mitolo¹ke razmere.   

Iako jo¹ uvek idealan prostor za bezumnike svih vrsta, Kali¹ je danas pust i nekako tu¾an. Ili su ludaci promenili destinaciju ili ih ima sve manje pa se za njima vi¹e niko ne osvræe. Sudeæi po onima koji pljuju na sve strane, izgleda da ih ima mnogo vi¹e u gradu nego na lokalitetu samog parka. Tu i tamo sreæem jednog sasvim benignog tipa koji, obuèen u veèernje odelo i sa veèitom cigaretom u ustima, radi fiskulturu. Zanimljiv je jedino po time ¹to uspeva da pravi sklekove a da mu pepeo sa cigarete ne spadne. Ah, da... Juèe sam zatekao jednog koji je le¾ao na sred pe¹aèke staze, udobno zavaljen, sa rukama ispod glave. Pri¹ao sam mu, za trenutak pomisliv¹i da mu je pozlilo. «Jeste li dobro?» - upitao sam. Pogledao me je kao da sam ja lud: «Jesam. Za¹to?» «Ni¹ta, pomislio sam... ©ta radite na zemlji?» - promucao sam zbunjeno. «Odmaram se, zar ne vidi¹!» Bila je to gola istina. On se odmarao u pozi koja mu je najvi¹e odgovarala a ja sam postavljao ludaèka pitanja...

Izvor blog B92

Al-Jasmina


Smrda

lepo ja kazem....pjuvace na lomace!!!!!!

Al-Jasmina

Ne vredi ti to...
pljuvali bi i ugasili vatru!!!!!!!!  :K :K :K :K

hulio_salinas

ccc... kakva prica...

ne mogu da verujem da moram da poverujem u sve to...

realnost...

:][ :][ :][

Smrda

eto negativnog primera za pozitivno ponasanje....u buducnosti..

hulio_salinas

eto pravog primera za negativno ponasanje... u sadasnosti...

Danica


pop

KI, svaka cast za odabir texta, a Goran Markovic je sjajan kao i uvek.
Bas sam pre neki dan razmisljao kako skoro da ne prodje dan, a da ne vidim nekog totalno ludog ili brutalno necilivizovanog neandertalca. Ko redovno koristi GSP zna o cemu pricam, ali mene najvise fascinira (ili bolje receno plasi) to sto su ljudi toliko oguglali da vise ni ne reaguju. Do pre 6-7 godina su brojni pacijenti razlicitih ustanova bukvalno pustani na ulicu jer nije bilo ni hrane ni lekova za njih. Takvih ljudi mi je iskreno zao. O pljuvacima ne treba vise ni trositi reci jer su ovde, na veliku zalost, u vecini (ima ih i medju ministrima, poslanicima, 'biznismenima'...).