Izbori 21. januara 2007.

Started by Bred, 10-11-2006, 14:44:13

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Za koga æete glasati

DS
DSS
SRS
LDP
SPS
Za neku drugu opciju
Neæu glasati
G17+   :-)

Bred

Izvor: B92, Beta
Beograd -- Parlamentarni izbori u Srbiji 21. januara 2007, na osnovu juèera¹njeg dogovora stranaka i dana¹njeg potpisa predsednika Srbije.

Predsednik Srbije raspisao izbore (Fonet)
Predsednik Srbije raspisao izbore (Fonet)

Zakon o sprovoðenu Ustava predviða da parlamentarni izbori budu odr¾ani u najkraæem roku, najranije za 60, a najkasnije za 120 dana. Od amandamana je odustala veæina stranaka, dok su èlanovi odbora odbacili amandmane G17 plus, stranke koja nije ¾elela da odustane od svojih predloga za smanjenje roka za odr¾avanje izbora na 30 dana.

Predsednik Srbije Boris Tadiæ danas je raspisao parlamentarne izbore.

Boris Tadiæ je ocenio da je dono¹enje Ustava i Ustavnog zakona proizvod kompromisa jer je za svaku odluku bila potrebna dvotreæinska veæina. "Svako je morao da odustane od svojih poèetnih zahteva, makar mal"o, rekao je Tadiæ po raspisivanja izbora.

On je najavio da æe mnogo jaèe uèestvovati u izbornoj kampanji za parlamentarne nego da su istovremeno raspisani predsednièki izbori, ¹to je njegov DS tra¾io.

Skup¹tinske peripetije i truli ustupci

Sa sinoæne rasprave (Fonet)
Sa sinoæne rasprave (Fonet)

Sinoæ, za skup¹tinskom govornicom, ¹ef Poslanièke grupe G17 plus Miloljub Albijaniæ je izjavio da je na konsultacijama o ustavnom zakonu napravljen truli ustupak radikalima i socijalistima.

"Nije to bio kompromis jer kompromis podrazumeva pona¹anje kakvo smo imali kod dono¹enja Ustava. Ono ¹to je ovde bilo na delu jeste ustupak i Srpskoj radikalnoj stranci i Socijalistièkoj partiji Srbije. Valjda ljudi neæe na izbore, a to je jedinstven sluèaj, jer ne postoji nigde na svetu da opozicija neæe na izbore", ka¾e on.

Iste optu¾be na raèun Demokratske stranke Srbije izneo je potpredsednik Demokratske stranke Dragan ©utanovac. Osim toga, on je izjavio da se za sada ne zna kada æe biti odr¾ani predsednièki izbori.

DS na sednici (Fonet)
DS na sednici (Fonet)

"Stranke koje su zagovarale izbore pre dono¹enja novog ustava danas su u strahu zbog raspisivanja predsednièkih izbora jer treba da imaju validne kandidate koji mogu da dobiju odreðen broj glasova. Problem je u tome ¹to u Srbiji postoji samo jedan pravi kadnidat, a to je Boris Tadiæ. Nijedna druga stranka nema ¾elju i moæ da kandiduje bilo kog drugog", ka¾e ©utanovac.

Pristanak socijalista na ustupke potpredsednik ®arko Obradoviæ obja¹njava stavom da ta stranka nije htela da bude predmet interesa poltièkih grupacija u parlamentu.

"Nije to tako prosto kao ¹to izgleda. Ucena nije bilo. ®elelo se da se naðe re¹enje koje æe biti prihvatljivo za sve. Za nas je to prihvatljivo zato ¹to ne ¾elimo da budemo predmet politièkih stavova DS-a i G17. Za¹to izbori u decembru", zapitao je on u emisiji Poligraf.

Pre rasprave o ustavnom zakonu, na sednici Skup¹tine Srbije konstatovane su ostavke potpredsednice Vlade i ministara iz G17 plus.

Predsednik Skup¹tine Predrag Markoviæ izjavio je da su se stekli uslovi za konstatovanje ostavki potpredsednice Vlade Ivane Duliæ-Markoviæ, ministra finansija Mlaðana Dinkiæa, ministra poljoprivrede Gorana ®ivkova i ministra zdravlja Tomice Milosavljeviæa.

Pomenuti poslanici i ministri su ostavke podneli zbog toga ¹to nisu nastavljeni pregovori Srbije sa Evropskom unijom o Sporazumu o stabilizaciji i pridru¾enju.

Kako æe se ubuduæe sprovoditi izbori

Otvaranje kutija 21. januara 2007.
Otvaranje kutija 21. januara 2007.

Zakon o sprovoðenju Ustava utvrðuje da æe parlamentarni izbori biti odr¾ani najranije za 60, a najkasnije za 120 dana od dana stupanja zakona na snagu.

Ustavnim zakonom je predviðeno da predsednièki, pokrajinski i lokalni izbori budu raspisani do 31. decembra 2007, odnosno najkasnije 60 dana od stupanja na snagu sistemskih zakona.

U sluèaju predsednièkih izbora, reè je o zakonima kojim se ureðuju polo¾aj i izbori za predsednika Republike, odbrana i Vojska Srbije, spoljni poslovi i slu¾be bezbednosti. Izbor predsednika Republike smatraæe se prvim izborom u smislu odredbe Ustava da niko ne mo¾e vi¹e od dva puta da bude biran za predsednika Republike.

Pokrajinski izbori povezani su sa usvajanjem zakona kojima se ureðuje teritorijalna organizacija Srbije, a lokalni sa zakonima kojima se ureðuju teritorijalna organizacija Srbije, lokalna samouprava, lokalni izbori i polo¾aj glavnog grada.

Novi sastav Skup¹tine æe tokom prvog zasedanja posle izbora Vlade sa Ustavom uskladiti zakone kojima se ureðuje rad za¹titnika graðana i ostvarivanje prava graðana na obave¹tenost, organe Dr¾avne revizorske institucije, kao i guvernera Narodne banke Srbije, o èemu mo¾ete èitati u posebnom tekstu.

Tokom drugog zasedanja posle izbora Vlade, Skup¹tina æe sa Ustavom uskladiti zakone koji se odnose na primenu odredbi Ustava na sudove i javna tu¾ila¹tva, odnosno izbor sudija i tu¾ilaca.

Do dana stupanja na snagu novog Statuta Vojvodine, pokrajinski organi i slu¾be nastavljaju rad u skladu sa odredbama va¾eæeg Statuta i odluka Skup¹tine Vojvodine.

Nova Skup¹tina Vojvodine du¾na je da pre usvajanja dostavi predlog novog Statuta na saglasnost Skup¹tini Srbije najkasnije u roku od 90 dana od dana konstituisanja.

Zakoni i drugi propisi ostaju na snazi do svog usklaðivanja sa Ustavom. Op¹ti rok za usklaðivanje zakona sa Ustavom je 31. decembar 2008.

Zakon je usvojen s 210 glasova "za" i 22 "protiv". Zakon je stupio na snagu progla¹enjem na sednici Skup¹tine.

Praæenje tro¹enja novca

Kampanja za izbore biæe prva posle koje bi trebalo taèno da se zna kako su stranke tro¹ile novac i od koga su dobijale donacije.

Antikorupcijska organizacija Transaprentnost Srbija saop¹tava da je obrazac, na kom su zajedno radili predstavnici Transparentnosti i Ministarstvo finansija, biv¹i ministar finansija Mlaðan Dinkiæ potpisao je 8. novembra.

U saop¹tenju se ocenjuje da je odluka ministra da taj akt donese jedan od najboljih primera uspe¹nosti saradnje razlièitih aktera u borbi protiv korupcije.


b92

Vampire 666

kakva si g* ovi radikali....godinama kukaju kako su potrebni izbori...sad kad je doslo vreme za iste odjednom im ne odgovara...

U kom grmu lezi zec pitam se ja? E pa...

Svesni su da ce Kosovo biti nezavisno (kao i svi drugi, samo nece to da proznaju...), pa oce da sacekaju da se to zavrsi, da bi onda pred te izbore mogli da optuze DSS, SPO i DS za "prodaju Kosova" (posto prestavnici ovih stranaka ucestvuju u pregovorima)...Sta je i drugo za ocekivati od njih, uvek su im sitni stranacki interesi bili ispred nacionalnih...Paradoks, ali oni koji su najglasniji u svom patriotizmu su rwealno najdalje od njega.


Dakle pozivam sve one koji ce izaci na izbore (ja svakako hocu!) da ne glasaju za komuniste i radikale, vec za neku demokratskiju opciju koju nece ostatak sveta izolovati...Mislite na sebe i one koji dolaze posle nas...Nije sve jedno...

pop

Posto ce status za KiM (koji se shatro ne zna) ipak biti odlucen posle 21. januara, a ne do Nove godine, ipak ce tih nekoliko procenata radikalima, mislim izvisiti. U stvari, nadam se da ce biti tako. U januaru 2001., imali su mizernih 10%, a onda se leshinarenjem nad nasom nesrecom to podiglo do trenutnih 35%. Bitna stvar je da broj njihovih biraca maltene nije rastao, nego se izlasnost smanjivala zbog razocaranosti ljudi u brzinu promena. Zato, treba sto vise ljudi da izadje i bice stabilne demokratije.

dyki

Quote from: pop on 11-11-2006, 11:50:56
Posto ce status za KiM (koji se shatro ne zna) ipak biti odlucen posle 21. januara, a ne do Nove godine, ipak ce tih nekoliko procenata radikalima, mislim izvisiti. U stvari, nadam se da ce biti tako. U januaru 2001., imali su mizernih 10%, a onda se leshinarenjem nad nasom nesrecom to podiglo do trenutnih 35%. Bitna stvar je da broj njihovih biraca maltene nije rastao, nego se izlasnost smanjivala zbog razocaranosti ljudi u brzinu promena. Zato, treba sto vise ljudi da izadje i bice stabilne demokratije.

pa to je, oni sto imaju glasaca to i izadje, ali uvek, u tome je njihova prednost. mislim (a nadam se da sam u pravu) da su pukli u najavi! :)

pop

Nadam se da si u pravu, dyki. Treba ljudima da se objasni da su oni manjina, a ne vecina, kao sto se predstavljaju. Kod njih je fora sto stalno i stalno i stalno ponavljaju nesto, a onda to mase skapiraju kao cinjenice. Ta taktika ume da deluje ponekad vrlo ubedljivo, jer se retko ko udubljuje i trudi da razmislja.

dyki

@pop
radio sam jedno vreme telefonske ankete za neku agenciju, sad zaboravih, rade grafikone u blicu, politici itd. Uglavnom, zvao sam po unutrasnjosti, po selima. Oni ljudi su ocajni, razumem ih potpuno, oni se apsolutno ne udubljuju u bilo kakvu raspravu, samo bi hteli nesto da promene. Npr. 90% od ljudi koje sam ja zvao nisu pojeli parce mesa bar 2-3 nedelje a imaju ko zna koliko dece i 4 razreda osnovne skole. Kako ne bi glasali za radikale kad obecavaju hleb za 3din? ne ubedi njih niko u suprotno (tj. da cemo za neku godinu i imati samo hleb da jedemo ako oni pobede :) )
Nezgodno je sve to...

Darker

Quotene ubedi njih niko u suprotno (tj. da cemo za neku godinu i imati samo hleb da jedemo ako oni pobede Grin )
Nezgodno je sve to...
hahahah, bravo care...
Mislim da postoji ¹ansa za LDP na ovim izborima... Mislim, znam za najmanje dva lika koji æe glasati za njih, a do sad ili nisu glasali ili su glasali za DS... Iako je to sve zajedno jedno veliko smuti pa prospi, oni su ne¹to drugaèiji... To drugaèiji mo¾da znaèi i gori, ali treba mi ne¹to drugaèije... Èini mi se da je Tadiæ dosta izgubio poverenja, a sa vremenom æe to rasti, zato je i hteo izbore ranije...

Vampire 666

Iako sam clad DS ja bih na ovim izborima glasao za LDP, ali konacno su i moji Vlasi napravili stranku, tako da planiramo da uzmemo lokalnu vlast u Istocnoj Srbiji i da imamo nekog naseg u parlamentu...naravo na listi DS-Boris Tadic...tako da...zivela Vlaska Demokratska Stranka...

pop

Znam kako ume da bude tesko ljudima van Bg-a, i znam koliko njima moze da bude ubedljiv argument taj hleb za 3din. Medjutim, vecina njih i zna da u tom slucaju nema ni 'leba ni 3 dinara. Nema njima promena sa radikalima, treba ih samo podsetiti kako je bilo divno dok su imali potpredsednika Vlade i ministre. Poenta je da oni ljudi hrane izopachenim nacionalizmom, a ta taktika je dosta palila do sada. Znam neke koji bi se i kore 'leba odrekli pre nego da Mladic bude u Hagu. To je njihova ciljna grupa, izmadju ostalog. To su oni cije oci zacakle kad cuju granice Karlobag - Karlovac - Virovitica, a to sto nema mesa - jebiga... krivi su Ameri ili Cheda ili Dinkic ili svi oni zajedno.

Korisnicko Ime

Joj, gledao sam utisak nedelje malo pre na b92. Vucic je kao spora smrt. Jede te i ubija polako ali sigurno sa osmehom na licu.

lijepa bosanka

#10
Quote from: pop on 13-11-2006, 00:17:46
...... Znam neke koji bi se i kore 'leba odrekli pre nego da Mladic bude u Hagu. To je njihova ciljna grupa, izmadju ostalog. To su oni cije oci zacakle kad cuju granice Karlobag - Karlovac - Virovitica, a to sto nema mesa - jebiga... krivi su Ameri ili Cheda ili Dinkic ili svi oni zajedno.

Zato sto nije kriv :! :! :! :! :! I ne treba biti tamo.....A jos manje da mu se sudi u Srbiji ili RS...Covjek nije kriv,radio je svoj posao,bio je sposoban u tom momentu za tako nesto, bio je istaknuti Srbin,kao i masa drugih neduznih Srba koje su protivnici :K optuzili... .grins. 100% sam sigurna da se time u ovoj zemlji nista promijeniti nece!!!!
Eto Seselj se dobrovoljno predao...pa sta se desava :`? :! Ako je trebao za nesto da odgovara(sto je eventualno ucinio svom narodu!),zasto ga ne uhapsise ovdje,mogli su kad su htjeli...
Siptare,Muslimane i Hrvate(da ne kazem kako ih ja zajednickim imenom zivom!!! :>) oslobadjaju zbog najgorih zvjerstava....i sta time rade?! Po milioniti put se ismijavaju sa nama,i nasim zrtvama.... :ohwell:

Elem,da se vratim na temu.....
Nadam se da cu do 21.-og januara imati drzavljanstvo,i pravo glasa na izborima....
Moj glas ce dobiti sigurno jedna od tri najjace stranke....i to cu jos da odlucim....ali sigurno nece dobiti LDP,GSS,G17+...i sl.


P.S.Za one koji se pitaju zasto se ja petljam u politicku situaciju ovdje....odg:zato sto zivim ovdje i sigurno sam u toku godine vise ovdje nego u Republici Srpskoj(Bosni)!!!  :cvet

dyki

@LB Pazi, ne kaze niko da je OK to sto ga cimaju u Hag, ali jbm ga, ako je mogao da ubija i izvrsava naredjenja za svoj narod, ako je neki heroj i voli srbe i srbiju pa sto se onda ne zrtvuje za nas? Ne ocekuje takav potez niko od tebe, mene ili nekog "obicnog" coveka ali ako se vec naziva nekakvim rodoljubom i patriotom... Kapiras? Hiljade ljudi je jako sa puskom u ruci, nikakvo znanje ne treba za ubijanje i slepo izvrsavanje naredbi, samo jak stomak i manjak savesti! Ako je zaista heroj predace se sam, a po meni dokazao je svoje herojstvo koje je sramotno za jednog profesionalnog vojnika koji voli svoju zemlju i narod!

lijepa bosanka

@ dyki.....Na osnovu cega sve ovo tvrdis :`? :! Na osnovu vaseg glavnog izvora B92...
Ja sam bila tamo cijeli rat....i hvala Bogu da se organizovala  :Bog :Bog :Bog Vojska Republike Srpske,uvjeravam vas koliko su ovi drugi bili organizovani,malo bi Srba tamo prezivjelo.... :(
Heroj je,patriota je,vojnik je,i to castan....
Nama samo mi sami mozemo da pomognemo....nemaju Karadzic i Mladic veze s tim....u pitanju je to kakvi smo mi ,nas odnos medjusobno..
Razmislite....ja razmisljam ponekad o tome da bi trebalo mozda da se predaju,ako su uopste zivi,medjutim kad se sjetim kako je rat pocinjao,poludim... .grins. .grins. Ali razmislite da li je moguce da ih ameri ne mogu naci?! Mozda ih,zapravo,oni drze....Koce ga vise znati... :hm :hm

Ovo je off....
Ja sam na temu izbora rekla,a i na temu Haga....u nekoj drugoj temi....ako hocete o tome da ponovo tupimo...vratimo se u odgovarajucu temu... :wink:

Vampire 666

Quote from: lijepa bosanka on 13-11-2006, 07:21:03
Quote from: pop on 13-11-2006, 00:17:46
...... Znam neke koji bi se i kore 'leba odrekli pre nego da Mladic bude u Hagu. To je njihova ciljna grupa, izmadju ostalog. To su oni cije oci zacakle kad cuju granice Karlobag - Karlovac - Virovitica, a to sto nema mesa - jebiga... krivi su Ameri ili Cheda ili Dinkic ili svi oni zajedno.

Zato sto nije kriv :! :! :! :! :! I ne treba biti tamo.....A jos manje da mu se sudi u Srbiji ili RS...Covjek nije kriv,radio je svoj posao,bio je sposoban u tom momentu za tako nesto, bio je istaknuti Srbin,kao i masa drugih neduznih Srba koje su protivnici :K optuzili... .grins. 100% sam sigurna da se time u ovoj zemlji nista promijeniti nece!!!!
Eto Seselj se dobrovoljno predao...pa sta se desava :`? :! Ako je trebao za nesto da odgovara(sto je eventualno ucinio svom narodu!),zasto ga ne uhapsise ovdje,mogli su kad su htjeli...
Siptare,Muslimane i Hrvate(da ne kazem kako ih ja zajednickim imenom zivom!!! :>) oslobadjaju zbog najgorih zvjerstava....i sta time rade?! Po milioniti put se ismijavaju sa nama,i nasim zrtvama.... :ohwell:

Elem,da se vratim na temu.....
Nadam se da cu do 21.-og januara imati drzavljanstvo,i pravo glasa na izborima....
Moj glas ce dobiti sigurno jedna od tri najjace stranke....i to cu jos da odlucim....ali sigurno nece dobiti LDP,GSS,G17+...i sl.


P.S.Za one koji se pitaju zasto se ja petljam u politicku situaciju ovdje....odg:zato sto zivim ovdje i sigurno sam u toku godine vise ovdje nego u Republici Srpskoj(Bosni)!!!  :cvet



Tri najjace stranke u Srbiji...DSS, DS, SRS....iskreno se nadam da ces eliminisati ove poslednje sa liste...ako ti nije jeasno kako i zasto mozemo da sednemo na kafu i da ti detaljno objasnim...

Jel vi ljudi shvatate da nije jedini problem unutrasnja politika...prilikom zaokruzivanja broja na tom listicu treba misliti i o tome kako ce ostatak sveta gledati na buducu vlast...ocigledno je da su radikali najgori moguci izbor u toj situaciji...


DOSTA O HAGU!!!!!

Darker

E, ¾ivo me zabole kako æe neki debilni Amer da vidi radikala na vlasti, mene zanima kako æu ja da ga vidim! Dovoljno mi je katastrofa ¹to moram da gledam ove gmazove dana¹nje na tv-u, ako budem morao da gledam jo¹ i Vuèiæa i onu ¹alteru¹u(uvreda za ¹alteru¹e) Pop(sorry pope) Laziæ, ja æu lepo da pakujem kofere... Toma lepo ka¾e, neka Srbi pakuju kofere iz Cg-a po¹to æemo da zaratimo sa njima kad priznaju Kosovo, pa nek doðu u Srbiju, nije nam pun q... izbeglica vi¹e, samo nam nove fale u ¾ivotu... Ka¾em, bilo bi zanimljivo da doðu radikali na vlast, opet bismo i¹li na proteste, ali me KI ispravi, pa ka¾e iæi æe onaj ko bude ovde, ja sigurno neæu...
Elem, ispravka gornjeg posta, LDP sigurno na ovim izborima dobija 5 novih glasova, iskljuèivi krivac za to je Tadija...