Tekst iz blica o korupciji na nasim fakultetima

Started by Bred, 13-11-2006, 17:48:29

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Dukica

Ne znam koliko ste u toku ali prica o carapama je itekako istinita,al mizerna u odnosu na to da na ostalim fakultetima postoji cenovnik za ispite. ima korupcije svuda,al kod nas definitvno ne mnogo.
vise je rasprostranjeno placanje ispita preko casova...na ispitu iz farmaceutske sam licno prisustvola kad je asistentkinja koja drzi casove( a nije sa tog instituta),iz svog mantila dala papir sa formulama devojci kojoj je drzala casove.a neko ko je mislio da sve moze i legalno je spremao taj ispit 2 meseca da bi ga profesorka na kraju gadjal indexom ,jer nije za 11 godina stigla da napise knjigu...abitno...
poenta,carape nisu neka velika korupcija,samo te stavi da polazes zadnji dan..kod iste tehnicarke sam i ja zakazala da polazem zadnji dan,a nisam kupila carape.
evo i brucoskinja ciji sam mentor je prvo sto me pitala bilo je kako da dodje do osobe koja drzi privatne casove iz organske.jbg,nema nikog da joj pokaze,nije iz Beograda,nema mame ili tate koji su farmaceuti,cula da vecina tako polaze...i sta ce?!

Darker

Quoteabitno...
Zoe, èekam tvoj komentar :K
Elem,kapiram i Zoe i Vampira... Ti uèi¹ i znoji¹ se samo zbog sebe i ne treba da te briga ¹to neki lik prolazi mufte... Ali:
QuoteMene apsolutno zanima! SUtra cemo ja i taj/ta neko da imamo ista prava na zaposlenje i imacemo diplomu s istom vrednoscu...S tim da ce neko takav kad god se zaposli da srozava nivo te diplome, ali ne samo sebi vec svima nama...
je takoðe dobar argument, ali nisam siguran da stvari ba¹ tako funkcioni¹u... Mislim da ne mo¾e diploma na¹eg faxa tek tako da se sroza, jer to ipak nije pravilo... Ali ne sme se biti ni totalno nezainteresovan za stvaran svet oko tebe...

zoe

Ха ха, Даре, знала сам да ћеш да приметиш "абитно"! Дукице  :cvet

Што се срозавања дипломе тиче...нико ти не може срозати знање, под условом да га имаш! :wink:

Darker

A postavlja se pitanje ¹ta da radi¹ sa znanjem ako ti diploma ne vredi? Znam ljude koji su imali tri puta veæe znanje od nekih doktora, a nisu imali diplomu, pa su mogli samo da duvaju u prste tim doktorima... Ali mislim da si ipak ti bli¾a objektivnom stanju stvari, ali zar te ne potresa ni malo nepravda?

trinity

E pa ovako...
Nas fakultet ce tuziti blic zbog neistine koja je izneta u pomenutom tekstu, takodje ce zvanicno zabraniti (na narednom vecu) da asistenti drze casove iz bilo kog predmeta studentima naseg fakulteta...
Sto se tice korupcije na nasem fakultetu ja mislim da kod nas ne postoji sansa da se kupi ispit verujte mi toliko sam na fakultetu i bliska sam i sa nekim asistentima i profesorima i vec jako dugo studiram, pa valjda bi mi neko ponudio da mi pomogne da polozim neki ispit preko veze...
Pop je u pravu mnogo je bitnija stavka to da 55 studenata diplomira u roku, time se treba pozabaviti
Mada verujte mi da ih je ovo sve malo potreslo i da su se zabrinuli samo je pitanje da li ce se nesto i promeniti

Darker

A onda se postavlja pitanje: ako nekome zaista zatreba privatni èas - kome da se obrati? Tj.Ko æe mu to bolje objasniti od profesora ili asistenta na predmetu koji mu je problem?

trinity

Pa naravno ali da bi iskljucili svaku mogucnost korupcije to moraju da urade
Imamo konsultacije, predavanja, vezbe... to nam je valjda dovoljno ili ipak nije?
Kako ti sad izgleda cela prica o korupciji ???

mullala

Tuzenje blica mi je potpuno besmisleno. Sta je konkretno neistina od svega toga? Samo to da dobijes pitanja koja ces dobiti na ispitu. Ostalo je, koliko sam procitala u prethodne dve strane (a i koliko sam uspela da zapazim na faxu) relativno tacno. Ali... meni je jednom davno asistentkinja iz fizicke hemije na usmenom ispitu prisla i pitala sta mi fali od pitanja, cega ne mogu da se setim... I onda mi nacrtala grafik koji mi je nedostajao...
Da se razumemo, casove nisam uzimala, a na tom istom ispitu sam dobila 10 :) (valjda :hm )
Zato sto mi asistentkinja nije "odradila" ispit, vec pomogla u necemu sto mozda ne bih stigla da napisem... ili da se setim. Naravno, znala sam da objasnim taj grafik....

Ono sto pokusavam da kazem (samo sam se malo raspricala) je sledece:
tacno je da asistenti drze casove, ali isto tako drze i konsultacije i hoce da pomognu cak i kad im nisi nista u zivotu trazio.
iako, svi znamo da ima i dosta onih koji vole da "odmognu"

kao sto je neko pre mene rekao (sad vec ne mogu da se setim ko) - na kraju izadje na isto... jedan ti pomogne, drugi te izmaltretira i eto :)

Smrda

ja bas sa konsultacija nemam lepo iskustvo...
cast nekim insttutima...koliko sam do sada videla,manje vise konsultacije su pro forme...dodjes pitas,ono nesto promumlaju ili se zgroze jer ne znas i cao....mozda gresim,ali to je moje iskustvo...
i mene vise zanima to diplomiranje nego carape...ne verujem da ce tuzba nesto promeniti,mislim da smo zmazuju oci ostalima,ali dobro...

willie the scot

pravilo-profesori koji zastrasuju, zastrasuju s razlogom.sta vam prvo pada na pamet?

vladimir

Andjelina Dzoli? :K

Quote from: trinity on 16-11-2006, 15:31:26
Pop je u pravu mnogo je bitnija stavka to da 55 studenata diplomira u roku, time se treba pozabaviti

Ovo je poenta svega...

willie the scot

andjelina :T :T :T...
zavrsavace po bolonji svi u roku...farmaceutska iz tri dela...

Coolgemini

QuoteA onda se postavlja pitanje: ako nekome zaista zatreba privatni èas - kome da se obrati? Tj.Ko æe mu to bolje objasniti od profesora ili asistenta na predmetu koji mu je problem?
To je sasvim normalno...ja makar ne vidim nista loshe u tome da neko ima privatne casove kod profesora ili asistenta,naravno ako ima mogucnosti za to i ako profesori imaju adekvatan kriterijum za odrzavanje tih casova...Sto podrazumeva cisto pojasnjavanje stvari i resavanje problema...Naravno da tu ima prekrsaja,pa neki i pomazu i vishe nego sto treba...odatle i korupcija koja sledi...a tamo gde su pare,tu je i korupcija(uvek bilo i bice)...
Korupcije ima svuda,samo se negde vesto skriva,a negde se provali...A kad se provali,onda sledi licemerje :roll:

pop

@Trinity
I nadam se da ih je malo potreslo, posto se ponasaju kao da su nedodirljivi.

Znam lika koji kao apsolvent nije znao sta je hiralni C atom (bukvalno, nije metafora), a sada je zavrsio specijalisticke studije i shljaka u nekom predstavnistvu, a nije jedini takav. Kako je stigao dotle, mislite o tome... Vamp je totalno u pravu, a kad se uzme u obzir i to da je u vecim gradovima sve vise i vise farmaceuta, nije mala stvar kad takvi ljudi imaju isto zvanje i ravnopravno konkurisu za posao kao neko ko se odrao od ucenja i vezbanja.

Mnogo bitnija stvar ovde je da nema apsolutno nikakve evaluacije prolaznosti na ispitima. Jedna nasa profanka je pre nekoliko godina odstampala tabelu sa tacnom statistikom iz roka u rok, o prolaznosti na svim ispitima. Podelila je nekim studentima, ukljucujuci i moju malenkost, pa je zbog toga imala strashnih problema. Inace, to je javni dokument i nije prekrsila nikakve odredbe, clanove i sl. :police:  Prolaznost na mnogim ispitima je mizerna ( na 4 predmeta je bila niza od 30%, a na svega nekoliko je bila veca od 50% ). Iako je to bilo pre 3 godine, sumnjam da se to promenilo. Ne kazem da treba da polazemo ispite za Dobar dan - Dobar dan, ali kad je prolaznost godinama niza cak i od 30%, to znaci da ti profesori i asistenti ne znaju da rade svoj posao.

Dukica

Quote from: Darker on 16-11-2006, 14:02:00

Elem,kapiram i Zoe i Vampira... Ti uèi¹ i znoji¹ se samo zbog sebe i ne treba da te briga ¹to neki lik prolazi mufte... Ali:
QuoteMene apsolutno zanima! SUtra cemo ja i taj/ta neko da imamo ista prava na zaposlenje i imacemo diplomu s istom vrednoscu...S tim da ce neko takav kad god se zaposli da srozava nivo te diplome, ali ne samo sebi vec svima nama...
je takoðe dobar argument, ali nisam siguran da stvari ba¹ tako funkcioni¹u... Mislim da ne mo¾e diploma na¹eg faxa tek tako da se sroza, jer to ipak nije pravilo... Ali ne sme se biti ni totalno nezainteresovan za stvaran svet oko tebe...

To ti je isto kao pri upisu na fax-svi smo dosli,neki iz Bgda neki iz Donje Shatornje. Moja 5 iz hemije je bila ista kao i necija od iz D.Shatornje,cija je skola brojala mozda 100 ljudi. Polagali smo prijemni i svako je dobio svoje mesto.
Tako ce biti i posle faxa,kad pocnemo da radimo. Svi cemo imati diplome(kako stecene nema veze,nigde ne pise),ali ce se kroz rad videti, ko koliko zna.
i posle par meseci na poslu,opet cemo se svi izjednaciti,jer ce svako da grize na svoj nacin! :loptica

A lozite se na abitno,A? :K