Tekst iz blica o korupciji na nasim fakultetima

Started by Bred, 13-11-2006, 17:48:29

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

aziraphale

@Dukica

banalan primer:
ti imas prosek kakav-takav, ali je tvoj i krvavim radom si ga zasluzio. osoba B ima isti takav prosek koji je zaradio i na ilegalne nacine, npr. placao asistentima casove (zar nisu duzni da nam razjasne, po defaultu, zadzabe?), placao carapice da polaze kasnije, placao profesorima ispite itd. E sad, dodjete obe na razgovor povodom angazovanja u N farmaceutskoj firmi. Ti, pametna i orna, i osoba B, sklona podmicivanju i prevari. Cak i ako se ne bismo zanosili utopijskim ("oni bi prepoznali moje znanje na racun njene prevare", prosto ne bi, cinjenica) svodis se na matematickih 50:50 u najbolju ruku, jer ko ti garantuje da osoba B svoj razvijeni talenat za mito i prevaru nece i na tom intervjuu da ispolji?

Korupcija je krivicno delo, vrlo tesko stavise, jer zadire u samu srz demokratskog i gradjanskog drustva, no da ne palamudim dalje, ovo je farmacija, a ne teorija drustva. Kao takvo ono se mora sankcionisati. Ali toga kod nas na farmaciji nema, koliko cujem postovane kolege. Mi smo fini, dobri i visokomoralni. Right?¾¾

Yeah, right.

p.s.
Dukice, napisala si "i posle par meseci na poslu,opet cemo se svi izjednaciti". Da li bi zaista smela da izjednacis neciji mito i svoje znanje? Da li time nipodastavas svoj trud i rad ili velicas mito i korupciju? I da li zaista mislis da ce se samo rad jednoga dana racunati kada se budemo zaposlili? Ako stvarno tako mislis, ja ti se divim, idealizam je lepa, ali retka stvar.

Dukica

Nisam mislila da cemo se izjednaciti,vec da ce se zaboraviti,ko je kakav prosek imao i s koliko korupcije je izasao sa faxa. ne verujem da ce me zanimati  kako je moj kolega,npr.u apoteci danas-sutra,polozio brome ili farmu. zanimace me kako radi,a svi pricaju,pogotovo kad je u pitanju rad u apoteci,da sve sto ucimo na faxu,moze lepo da se pusti niz wc,i da te ceka potpuno drugacija dimenzija posla.
ko je sklon korupciji,ne mora biti los covek.samo ide linijom manjeg otpora,a to inace ljudi cesto rade u zivotu. da li u vezi,da li na poslu,nije bitno.
sto mrzeti nekog ko se snasao da zavrsi brze i lakse od mene?
svaka mu cast. treba i to znati.

@ aziraphale-
o kom moralu ti meni pricas?! kako te nije sramota!!!! :K :K :K

Maslacak

meni se isto kao mnogo veci problem cini mala prolaznost od korupcije...
sada, korupcija kod nas zaista nije toliko izrazena... odnosno, ne verujem da bas moze, kao sto vamp rece, da se zavrsi fakultet samo doturujuci koverte profesorima... Srozavaju diplomu i mnogi koji je, uslovno receno, posteno steknu... uvek ces se na poslu sretati sa raznoraznim budalama kojima ne bi dao metlu da drze, a ne nesto vise...ali to je neizbezno.

Problem je mala prolaznost...ispiti koji su usko grlo...
Realno i super studenti koji ne obnove godinu, na kraju otegnu apsolventski staz... svi izgube godinu negde...
Konkretno, svi znamo da je na farmaceutskoj hemiji sam predmet mnogo manji problem u odnosu na profesore...
e to je ono sto treba iskorenjivati.

Dukica

Da,na nasem faxu je veci problem sujeta profesora nego carape!  :roll:

Smrda

mene isto vise nervira ta njihova "nedodirljivost",jer da nije toga...mozda ne bi bilo svega ostalog,...carapa,casova...bla,bla?!?!?...

xxx

ja stvarno ne razumem sve vas,zasto se toliko nervirate,ko kako zavrsava to je njegov i samo njegov problem,ja nemam nista sa tim sto je neko prepisao ili na neki drugi nacin polozio,pa prosto to ne moze ni da me iznervira,samo mogu da kazem svaka ti cast uspeo si,sto malo ljudi moze...a kasnije za posao,pa ljudi toliko smo trazeni da se ja ni ne brinem za posao...uvek sam bila optimista i tako ce ostati...mislim da ti  nije toliko vazan prosek koliko je bitno kako ces se pokazati kao covek,a kasnije i kao radnik,jer ipak smatram da svi vole pored sebe da imaju vrednog i radnog coveka,koji moze u svakom trenutku da odradi posao koji mu daju...pa tu onda stupa vasa sposobnost...

stef

 Meni smeta sto je zbog toga zabranjeno asistentima da drze casove.Meni je to mnogo pomoglo da mnoge ispite naucim,sto ne znaci da su mi pomogli direktno da ih polozim.Nisu svi jednako vredni, pametni ili raspolazu istom kolicinom vremena za ucenje.U USA asistenti, sportistima drze posebne casove za dzabe.S'druge strane ne mogu da se otrgnem utisku da to diskriminise studente sa manjim dzepom, pa imam sukob dvostruke polarnosti.

Smrda

hehe...stef...malo li je..da drze casove za dz?!?....gde?,u kojoj zemlji?
a sto se prepisivanja tice,to je druga stvar...ja skidam kapu svakom ko se usudi,pa jos i uspe....pitanje snalazljivosti...

Darker

A to isto ka¾u i profesori! Bitnije mu je da ti skapira¹ poentu pitanja, makar i prepisao... To je fora sa tabelama, mo¾e¹ ti da nabuba¹ celu napamet, ali dovoljno je i ako zna¹ gde se taj podatak u tabeli nalazi...

dona

sve ce jednog dana doci na svoje mesto
zato ne treba da nas cudi to sto nam diplome nisu priznate :'(
tacnije, citala sam negde, da bas zbog ovih stvari na nasim fakultetima,diplome posle 1991.god.i nemaju neku vrednost tj.sve se mora polagati ponovo u zavisnosti od zemlje gde se nostrifikuje.

xxx

pa i ranije su morali da nostrifikuju,ne vidim razliku

pekmez

Ako pominjes 1991. zar ti nije ocigledno zasto nam ne primaju diplome?

Maslacak

@xxx
...ja se uopste ne nerviram.
Uvek sam bila koja gleda samo sebe, nikad se nisam nervirala sto neko prepise, neko se ulize profesoru, neko bolje prodje na glupost... Ja se usredsredim na sebe i meni ide odlicno, tako da nemam razloga ni da se zalim :>
Ali, cinjenica je da postoji problem - mala prolaznost - ako kod nas treba biti potpuni genije (i jos veci streber) da se fax zavrsi u roku...a svugde u svetu je normalno da se fax zavrsi u roku... onda znaci da nesto sa nama nije u redu...

Ja sam odavno zakljucila ovu povezanost: profesori dignu frku oko nekog ispita tako da izgleda samostalno nepoloziv -> asistenti drze casove u kojima govore sta tacno treba da se nauci, sta najcesce pitaju itd -> odjednom lakse poloziti ispit. Zaista mislite da profesori nemaju korist od toga?
Fakutet bi trebalo dabude koncipiran tako da ga je moguce zavrsiti samostalnim ucenjem. Nemam nista protiv uzimanja casova, ali neka to bude zato sto nesto treba da mi se razjasni, a ne jer je profesor ****

zivanshe

ja sam za to da se profesorima i asistentima daju vece plate, kako uostalom i zasluzuju (ajde sad svi paljbu na mene :wink: :> ), ali da budu podlozni rigoroznoj i frekfentnoj kontroli, kao i smeni (kao shto bi i politichari trebalo da budu :K ).

ali naravno da obrazovanje i zdravstvo nisu prioritet - bojle je uloziti novac u ono shto narod vidi: nove ulichne lampe, svaka druga raskopana ulica...

Smrda

i da budu dostupni studentima,bar radnim danima u radno vreme....
xexexe